Corver (2e van links) met enige begeleiders in het stadion in La Paz. scheidsrechterschap is verbonden, veel plezier beleeft aan de voetbalsport. We vroegen hem naar zijn recente ervarin gen in Zuid-Amerika waarvoor hij in 9 dagen 9 landen aandeed voor 90 minu ten voetbal. Corver vertrok op vrijdag 25 november jl. van Schiphol met bestemming La Paz, Bolivia. Op de heenreis werden tussen landingen gemaakt in Zwitserland, Spanje, Curagao (merkt op dat een de legatie van de KLM voor een warme ont vangst had gezorgd), Panama City en Venezuela. Vervolgens werd de vlucht in Peru om medische redenen (tempera tuurverschillen, tijd- en hoogteverschil) onderbroken om aan de overgang wat gewend te raken. Na een verblijf van vier dagen in Peru vloog hij door naar Boli via. Ook hier was de ontvangst, in La Paz, allerhartelijkst. Met Corver waren twee Nederlandse grensrechters mee gereisd, die net als hij, de eerste nacht op een hoogte van 4100 m werden ge kweld door hevige hoofdpijnen. Oorzaak: toch een vrij snelle overgang naar een, volgens Europese begrippen, totaal ander leefklimaat met een veel ijlere, zuurstofarme lucht. Vlak voor de wedstrijd Bolivia-Hongarije vond dan ook een speciale behandeling plaatsom zodoende de Hollandse afvaardiging zoveel mogelijk te vrijwaren tegen ademnood. Gespeeld werd in het grote stadion van La Paz, net officieel geopend (55.000 plaatsen), dat bij deze gelegenheid ge heel was uitverkocht. Gevraagd naar zijn tactiek vertelt Corver dat hij in de eerste twaalf minuten van de wedstrijd twee gele kaarten aan de hevig aanvallende Bolivianen gegeven en verder nog wat preventieve vermaningen uitgedeeld heeft om zo de noodzakelijke discipline te garanderen. Een en ander met effect. De wedstrijd verliep zonder incidenten en werd door Hongarije gewonnen met 3—2, volgens Corver, gezien het oppor tunistische spel van de Bolivianen, wat verrassend. Na afloop van deze interland was een bijzondere show-avond georganiseerd Een dronk, samen met zijn grensrechters, op het succes in Bolivia. met onder andere folkloristische zang en dansgroepen, waarbij ondanks de taalbarrière (Spaans is de voertaal) over en weer allerlei verhalen en grappen werden verteld. Op zaterdag 3 december jl. keerde Charles Corver, via Columbia en Engeland, voldaan terug in Neder land, nog niet wetend, dat een volgend verzoek om de wedstrijd West-Duitsland Wales in Dortmund te fluiten alweer aan de reeks interlands was toegevoegd (vijfde internationale wedstrijd binnen zes weken). Uitrusten is er in dit vak niet bij en zeker niet wanneer je behoort tot de categorie van Europa's en zelfs 's werelds beste scheidsrechters. Al pratend met Charles Corver blijkt, dat de fysieke en psychische conditie van een sportman een sterk wapen kan zijn, iets waar hij ook hard en consequent aan werkt (hoe goed zijn conditie is, blijkt wel uit het feit dat zijn naam sinds 23 jaar niet op een ziekenlijst is voorgekomen.) Vader gaat op stap... In Lima laat je dan eerst je schoenen poetsen Daarnaast zijn het vermogen tot uiterste concentratie, relativerend denken en objectiviteit eigenschappen die hem unaniem worden toegekend, zoals blijkt uit de vele goede recensies na zijn op tredens. Corver, ondanks zijn glansrijke carrière zichzelf gebleven, zal zoals het zich laat aanzien worden uitverkoren om te fluiten in Argentinië, iets wat hijzelf als een be kroning van zijn scheidsrechtersloop- baan ziet. Wanneer Nederland echter mocht doordringen tot de finale van de wereldkampioenschappen zal sportman Charles Corver graag afstand doen van deze eer (arbitrage door hem zou dan vanwege dezelfde nationaliteit niet zijn toegestaan). Hierbij verlaten wij de mens, scheidsrechter en verkoopleider Charles Corver, wensen hem veel suc ces toe en hopen hem terug te zien mis schien op de televisie vanuit Argentinië, en zeker op de Heineken sportdag. M.V.

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 12