Van observeren tot bestuderen Schrijven over de natuur is niet zo simpel, genieten ervan is heel wat eenvoudiger. Maar, als we er ons wat meer in verdiepen is het al gauw: „Wat groeit daar?", „Hoe heet die vogel?", „Wat is dat voor een boom?" en het blijkt dat we vele namen en soorten niet kennen. Om onze kennis te vergroten zijn er echter genoeg eenvoudige en hand zame gidsen te koop die ons een beetje wegwijs maken. Natuur, dat wil zeggen, alles wat groeit en bloeit (en ons altijdEcht, spontaan-na- tuurlijk gebied komt in Ne derland echter nauwelijks meer voor, bijna alles is „cul tuurlandschap", dat wil zeg gen dat er bij het ontstaan mensenhanden aan te pas zijn gekomen. Een voorbeeld hiervan is de heide, een oud cultuurlandschap dat is ont staan door het rooien van bos, waarna heidestruiken werden geplant om verstui vingen te voorkomen. Heide plaggen werden gebruikt bij het bouwen van hutten en ook nu nog grazen er op de „grote, stille heide" spora disch schaapskudden. Voorbeeld van een enigszins natuurlijk gebied zijn onze duinen. Enigszins, omdat uit de helmaanplant en de bas sins voor drinkwatervoorzie ning de invloed van de mens blijkt. Bedreiging Echter, de welvaartsmaat schappij rukt op; verstede lijking, schaalvergroting, in dustrialisatie, wegenbouw en vervuiling vormen evenzovele bedreigingen voor de natuur en ze hebben al vaak hun tol geëist. Laten we oppassen dat van de mooie gebieden die er nog zijn, er geen meer verloren gaan. Vele worden nog ernstig bedreigd, zoals de Wadden, Zuid-Limburg en de Oosterschelde, andere hebben reeds ingrijpende veranderingen ondergaan, zoals de Biesbosch; vroeger een getijdegebied, nu nage noeg stilstaand water, of zoals het Lauwersmeer, in gedijkt en drooggelegd om als militair oefenterrein te dienen. Dicht bij huis In onze directe omgeving is echter nog genoeg te zien. Het lijkt weinig in het begin 1 De koolmees komt vooral in de winter vaak dicht bij de huizen. 2 Blauwe reigers behoren tot de standvogels. 3 De kievit is een weidevogel. 9 Paul Tak, 35 jaar, is een echte natuurliefhebber. Een man ook, die zijn weetje weet over veel wat vliegt en loopt, groeit en bloeit. Bij Heineken, waar hij nu zes jaar werkt, is hij groepsleider energiedienst. Daar, in de machinekamer aan de Van der Helststraat te Amsterdam, is het alles techniek wat de klok slaat. Daarbuiten zoekt hij de volkomen tegenstel ling. De witte overall wordt verwisseld voor het groene jack en gewapend met kijker en camera trekt hij de vrije natuur in. Dat doet hij al Zo'n jaar of acht. Het kijken werd observeren wat uitgroeide tot bestuderen. Paul hanteerde vroeger een filmcamera. Sinds twee jaar legt hij veel van wat hij ziet met behulp van zijn klein- beeldcamera (toebehoren onder andere een 200 mm lens en een balg voor macro- opnamen) op kleurendia's vast. Deze gebruikt hij voornamelijk voor zijn studie van de natuur. Op de brouwerij kennen ve len hem vanwege zijn activi teiten op het gebied van na tuurbehoud. Paul is actief lid van enkele verenigingen op dit terrein, onder andere van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten. Deze streeft naar het behoud en beheer van in natuurwe tenschappelijk en land schappelijk opzicht belang rijke terreinen in Nederland met de zich daarop bevin dende monumenten van ge schiedenis en kunst, in het bijzonder die, bedoeld in arti kel 1 van de Monumentenwet. Dit geschiedt zowel terwille van de natuur zelf als ten be hoeve van het geestelijke en lichamelijke welzijn van de mens. Het lidmaatschap, dat mini maal twintig gulden per jaar bedraagt, geeft onder meer recht op toegang tot ver scheidene natuurmonumen ten. Het adres van de vereni- Paul Tak... gewapend met kijker en camera de natuur in. ging is: Schaep en Burgh, 's-Graveland. Voor inlichtin gen kunt u ook bij Paul Tak terecht, bij wie u zich desge wenst als lid kunt aanmelden. Onze natuurvorser draagt zijn kennis van en liefde voor de natuur ook schriftelijk uit. Enkele schoolkranten heb ben daarvan reeds dankbaar gebruikgemaakt. Speciaal voor Vers van 't Vat schreef Paul bijgaand artikel, dat geïllustreerd is met enkele van zijn vele, fraaie kleuren dia's. Red.

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 9