NATUUR Gééf om de Natuur Velen van ons zullen zich de enkele we ken geleden gehouden actie „Gééf om de Natuur" herinneren. Eind november werd, in vijf dagen tijd, een bedrag van twintig miljoen gulden door het Ne derlandse volk bijeengebracht. Met die actie werd een oproep gedaan tot een veranderende houding ten opzichte van de natuur. Een beroep op ons allen om te (gaan) beseffen dat de natuur niet alleen maar iets is om te gebruiken en niet slechts een fleurige achtergrond voor ons leven. Wij ervaren steeds meer en steeds indringender dat ons voortbe staan direct afhankelijk is van het voortbestaan van de natuur. Ernstige aantasting van de natuur blijkt aantasting van ons eigen leven te zijn. Want die natuur is de basis van het le ven, alle leven. Ook ons mensenleven. Als de natuur verdwijnt, verdwijnt de mens. In dit Kerstnummer is voor het thema „natuur" een belangrijke plaats inge ruimd, zij het dat wij u niet confronteren met het doel van de hiervoor genoemde actie. In een viertal artikelen laten wij enkele van onze collega's aan het woord over en zien hen bezig met hun liefhebberij die in een directe of indirecte relatie tot de natuur staat. Een van hen schrijft zelf over zijn be leving van en in het buitengebeuren, waarbij hij van observeren tot bestude ren én fotograferen kwam. Een ander beleeft een stukje natuur dat voorkomt in tropische zeeën en dat hij met heel veel zorg naar zijn huiskamer heeft overgebracht. Weer anderen gaan de natuur in om daar in een combinatie van lichaamsbewe ging en spel gezondheid op te doen. Het laatste groepje collega's geniet de schoonheid van de „voortbrengselen" van Moeder Aarde aan de hand van de door hen verworven edele stenen. Mede als gevolg van onze reportage zijn laatstgenoemde natuurliefhebbers in tussen al voor een eerste contactmid dag bij een van hen thuis bijeen geweest. Dat wij het onderwerp natuur, kort na de gevoerde actie, in dit nummer brengen, is een gelukkige samenloop van om standigheden. Het plan voor de ver schillende artikelen was reeds lang te voren gemaakt en wij mogen dan ook zeker vaststellen dat het toeval ons een, heel plezierig, handje heeft geholpen. Redactie 8

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 8