Aantal ingezonden en beloonde ideeën belangrijk toegenomen Weetik loonbelastinq en inkomstenbe asting NETTO BELONINGEN Drie jaar Heineken's ideeën bus-nieuwe stijl op een rijtje Maar liefst 781 ideeën werden het afge lopen boekjaar in de gouden ideeën bussen gedeponeerd, dat is een aantal van 81 ofwel 11,6% meer dan in het vo rige boekjaar. Dankzij de grote inzet van de plaatselijke ideeënbuscommissies en de beoordelaars werden dit jaar 811 (tegen vorig jaar 672) ideeën afgehan deld. Beloond werden 284 ideeën tegen 226 in het jaar daarvoor. Ditmaal geen maximale beloningen van ƒ10.000, de hoogste beloning was dit jaar „slechts" ƒ8.000 maar werd wel aan één man, namelijk de heer J. Th. Tim merman toegekend. Mede hierdoor werd in totaal ƒ60.246 aan netto beloningen uitgekeerd, dat is ruim ƒ4.000 meer dan in 1975/76. 248 ideeën werden gewaardeerd met een aanmoedigingspremie, in totaal goed voor een netto bedrag van ƒ5.865. Daarmee kwam het totaal netto uitge keerde bedrag op ƒ66.111; de onderne ming neemt de verschuldigde loonbe lasting en de sociale verzekeringspre mies, zowel het werknemers- als het werkgeversaandeel, voor haar rekening. Het punt „loonbelasting" lichten wij hiernaast toe. In totaal werden 324 geschenken uitge reikt, waarvan: 48 uit de eerste groep; 92 uit de tweede groep; en 184 uit de derde groep. In juli 1977 werd een aantal arti kelen van de Ideeënbusgeschenkencol- lectie (een aardig woord voor een spelletje galgen) vernieuwd. Algemeen bekend is de eer die onze Ideeënbus werd toegekend in de vorm van de N.I.V.E.-bedrijfsonderscheiding. Heineken werd daarmee de eerste Ne derlandse onderneming die deze jaarlijks toe te kennen wisselprijs in ont vangst mocht nemen. Ideeënman van het jaar werd de 19- jarige Jan Zweytzer, werkzaam in de vestiging Leeuwarden, de huldiging vond plaats bij de Koninklijke Marine te Den Helder, dit jaar de gastheer. De heren C. A. Akkerman en G. J. A. Damen waren de gelukkigen die de Eendrachtreis 1977 meegemaakt heb ben; een verslag over deze reis vond u in het vorige nummer van dit blad. w§ Boekjaar 1974/75 1975/76 1976/77 Ingezonden ideeën 796 700 781 Beloonde ideeën 211 226 284 Totaal netto beloningen ƒ31.445,- ƒ55.955,- ƒ60.246,- Ideeën met aanmoedigingspremie 228 234 248 Totaal netto premies ƒ4.965,- ƒ5.125,- ƒ5.865,- Niet beloonde ideeën 212 213 279 Nog in behandeling zijnde ideeën 231 243 218 Zoals bij tachtig procent van het Neder landse bedrijfsleven gebruikelijk is, wordt ook volgens ons Ideeënbusregle ment de beloning voor een goed idee netto vastgesteld en netto uitgekeerd. Ditzelfde geldt voor de aanmoedigings premies en de geschenken. De fiscus echter beschouwt deze beta lingen als „loon" in de zin van de wet op de loonbelasting, dus moeten er loonbelasting en sociale verzekerings premies over betaald worden. Dit is dan ook de reden dat, wanneer iemand bijvoorbeeld een beloning van ƒ100,00 netto ontvangt, er de volgende maand wel ƒ160 op zijn inkomstenspe cificatie kan staan. De zestig gulden verschil is dan het be drag dat de onderneming voor de ont vanger van de beloning aan fiscale ver plichtingen betaalt. Dit zijn de loonbe lasting en de verschuldigde sociale ver zekeringspremies die voor rekening van de werknemer zouden moeten zijn maar die door de werkgever worden betaald boven de netto beloning. Per aanslag betaalt de onderneming ook nog het werkgeversaandeel in de sociale verzekeringspremies; dit deel wordt echter niet op de inkomstenspecificatie vermeld. Al met al komt de netto beloning van ons voorbeeld van ƒ100 in totaal op een brutobedrag van bijna ƒ200,-. Het juiste bedrag is afhankelijk van het percentage van het „bijzondere tarief" en van de grenzen van de sociale verzekerings premies. Dit kan van persoon tot per soon aanmerkelijk verschillen. De volgende cijfers, van het boekjaar 1975-1976, geven voor wat betreft de fiscale consequenties van de ideeën busbeloningen enig inzicht. Aan netto beloningen en aanmoedigingspremies werd in totaal ƒ61.750 betaald; voor de werknemers, die dit bedrag ontvingen, moest ƒ37.220 aan loonbelasting en so ciale verzekeringspremies worden be taald terwijl de onderneming als werk geversaandeel van de sociale verzeke ringspremies nog eens ƒ19.800 ver schuldigd was. Aldus kwam het totale bruto-bedrag in het betreffende boek jaar op bijna ƒ120.000. Zoals hierboven werd gesignaleerd, zijn er voor de sociale verzekeringspremies grenzen gesteld; tot bepaalde bedragen worden over het „loon" bepaalde be dragen volgens premiepercentages in gehouden. Bedraagt het „loon" meer dan deze grenzen aangeven, dan wordt over het meerdere geen premie ingehouden. Dit houdt natuurlijk verband met de max imale uitkeringen die verstrekt worden indien men onder een bepaalde regeling valt. Zo kan het dus gebeuren dat men door de premies, die over de ideeën busbeloning betaald worden, eerder aan de maximale premie komt en dan voor de rest van het „loon" geen premie meer verschuldigd is. Dit is dan voor de be trokkene een extra voordeeltje. Tot zover deze, zo eenvoudig mogelijke uiteenzetting over de normale en ge bruikelijke gang van zaken bij de uitbe taling van een ideeënbusbeloning. On danks deze uiteenzetting zullen er toch vragen blijven die opheldering behoe ven, in welk geval een ieder geadviseerd wordt contact op te nemen met de sala risadministrateur van zijn vestiging, de bij uitstek deskundige op dit gebied. Echter... niet altijd kan het probleem dan meteen opgehelderd worden want in dien men in een bepaald jaar meer ver dient dan voor 1977 bijvoorbeeld ƒ39.900, dan valt men onder de inkom stenbelasting. De ingehouden loonbe lasting is slechts een voorheffing op de inkomstenbelasting. Bij de inkomstenbelasting wordt met al lerlei factoren van persoonlijke aard re kening gehouden. Daarom moet een ieder die onder de inkomstenbelasting valt aangifte doen van zijn inkomen en bepaalde uitgaven. De inspecteur der belastingen controleert deze aangifte en aan de hand van de beoordeelde aan gifte wordt aan de belastingplichtige een aanslag opgelegd. In afwijking van de loonbelasting is de inkomstenbelasting dus niet collectief te regelen. De onder neming staat voor wat betreft de per soonlijke aanslag van de inkomstenbe lasting aan de belastingplichtige geheel buiten spel. Het is op grond hiervan dat wij ge- 36

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 36