Oceanië: Een miljoen dozen blikbier Brouwhuis in Aba uitgebreid Heineken in Zwitserland 2 Oceanië is een project-idee dat geboren werd in 1972. De vrachtprijzen van Heineken en Amstel, verscheept uit Neder land, bleven zo sterk stijgen dat onze concurrentiepositie in gevaar kwam. Er werd na rijp beraad besloten om deze bieren te brouwen in Singapore en vandaar uit te exporteren. Op deze manier bleven wij in staat in deze gebieden in het Verre Oosten met succes te opereren. Op 17 oktober 1977 gleed in de Anchor brouwerij in Singapore voor de eerste maal sinds het begin van de produktie in 1973 de éénmiljoenste doos Heineken en Amstel blikbier van de lijn, geproduceerd binnen één kalenderjaar. Op foto 1 ziet u het moment dat het miljoenste karton werd overhandigd aan de technical manager van Malayan Brewe ries, ir.A. J. Kruidenier, door de bedrijfsleider van de Anchor brouwerij, de heer F. H.Schermers, onder het toeziend oog van ir. K. R. Tiktak, bedrijfsleider van de Singapore brouwerijen. Foto 2 toont een groep employés van de brouwerij die aan het tot stand komen van het miljoenste karton hebben bijge dragen. De andere brouwerij in Singapore, de Tiger brouwerij, produ ceert Heineken en Amstel flessenbier voor de export. Heineken en Amstei, gebrouwen in Singapore, worden ver scheept naar onder andere de Arabische Golfstaten, India, Indonesië, Japan, Hong Kong en de eilanden in de Pacific. 34 Zwitserland is voor ons concern altijd een moeilijke markt ge weest. De Zwitserse brouwerijen hadden een zodanige invloed op de afzetkanalen dat de verkoopmogelijkheden voor bui tenlands bier beperkt bleven. De laatste jaren is hierin echter verandering gekomen. De handel wenst minder afhankelijk van de plaatselijke brouwerijen te worden en het marktpoten tieel voor importbier werd groter. Tot nu toe bleef onze afzet echter gering, ondanks het toenemen van de vraag naar in ternationale kwaliteitsprodukten. Daar Zwitserland geen EEG-lidstaat is, zijn onze verkoopprijzen (vanwege de invoer rechten) aanzienlijk hoger dan de lokale bieren. Bovendien had Heineken jarenlang een nadeel ten opzichte van de Deense bieren. Denemarken en Zwitserland waren beide lid van de Europese Vrijhandels Associatie waardoor Denemarken van een lager tarief van invoerrechten profiteer de dan van toepassing was op bier uit de EEG. Onze Deense concurrenten hebben dan ook een grote voorsprong. Gelukkig zijn sinds 1 juli 1977 de invoerrechten gelijkgetrokken. Nu wordt de markt echter verstoord door prijsonderbiedingen van vooral Frans bier. Aanvankelijk werkten wij met agenten en importeurs; deze af zetkanalen boden weinig groeimogelijkheden, terwijl samen- werkingspogingen met lokale brouwerijen evenmin succes hadden. Aangezien wij zo snel mogelijk een grote merkbe kendheid willen bereiken, die bovendien zo gespreid mogelijk over Zwitserland verdeeld moet zijn, hebben wij een eigen dochtermaatschappij in Zwitserland opgericht, Heineken Im port S.A. te Lausanne. Tot directeur hiervan werd benoemd de heer R. Würster. Hij coördineert ter plaatse de diverse activi teiten op het gebied van invoer, distributie, verkoop en re clame. tfff I W'f... •- Heineken komt in Zwitserland", symbolisch voorgesteld door een Heineken flesje op een Heineken exportdoos met op de achtergrond de meest bekende bergspits in Zwitserland: de Matterhorn. Sinds 1 juni 1977 werkt Heineken Import S.A. samen met HO- WEG te Grenchen, de grootste horeca-inkoopcombinatie van Zwitserland. De thuisverbruikmarkt wordt bereikt met behulp van drankengroothandelaren. Intussen startte in juni een reclame-campagne in de vijf groot ste steden met als hoofdthema „Heineken komt". Uit consumentenonderzoek is inmiddels gebleken dat de merkbekendheid van Heineken verdubbeld is vergeleken met een jaar geleden. Gedurende het a.s. wintersportseizoen zul len diverse promoties gehouden worden in belangrijke toeris tenplaatsen als St. Moritz en Zermatt. Teneinde onze spreiding te vergroten, wordt naast consu mentenreclame veel aandacht geschonken aan de tussen handel. Zoals u wellicht weet, beschikt Nigerian Breweries Ltd. over drie brouwerijen, namelijk in Lagos, Kaduna en Aba. Laatst genoemde brouwerij diende begin augustus jl. het brouwen te staken in verband met uitbreidingswerkzaamheden aan het brouwhuis. Deze werkzaamheden namen circa zes weken in beslag. Overeenkomstig het vastgestelde tijdschema, kon op 13 sep tember weer met brouwen worden begonnen. Dit heuglijke feit was aanleiding tot het nemen van bijgaande foto, waarop le den van de bij deze uitbreiding betrokken teams staan afge beeld. Bij deze gelegenheid mag in herinnering worden gebracht, dat deze brouwerij thans een algehele uitbreiding ondergaat, waarmee in februari van dit jaar een aanvang werd gemaakt en waarvan de voltooiing in februari 1978 is voorzien. De brouwerij zal dan in staat zijn 7 miljoen dozen bier (550.000 hl) per jaar te produceren.

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 34