Halve eeuw Moeder Truus van de Kikvorschen Sommigen zeggen Oma tegen haar, anderen noemen haar Tante Truus en voor de vreemdeling in Oeteldonk heet zij mevrouw Bosmans. Hoe dan ook, zij is nu al vijftig jaar lang de moeder van De Kikvorschen, de Hofkapel der Amadeiro's, de beroemde Prinsen Carna val van Den Bosch. Zij is dat vanaf het begin geweest, hetgeen wil zeggen dat De Kikvorschen dit jaar vijftig jaar bestaan. Komische fanfare De Kikvorsch staat er op het vaandel. De groep heeft altijd uit ongeveer vijfentwintig muzikanten bestaan. Tien van hen beschikken over een echt instrument. De Kikvorschen hebben zich in de loop van de jaren ook internationaal naam en faam verworven. 11-11-1977 aan het einde van het „Voor de vuist weg"-programma Willem Duys het persoonlijk aan de moeder van De Kikvorschen overhandigde. Volop feest, dat werd ingeleid met het uitkomen van een jubileum-elpee (het beste uit het hele repertoire van de ka pel). Er was een officiële kikvorsen tentoonstelling in het Provinciaal Noordbrabants museum met 1011 ver schillende kikkers uit particuliere verza melingen (van onder andere veel Bos schenaren). Op zondag 6 november jl. traden De Kikvorschen, als groep een van de oudste leden van de Nederlandse federatie van folkloristische gezel schappen, op tijdens een folkloristische middag in een volbezet Casino. Een van de hoogtepunten was de jubileumrevue, waaraan ruim tachtig bekende, artistiek begaafde Bosschenaren hebben mee gewerkt. Verder was er nog de ont vangst, mét buitenlandse gasten, door B W op het stadhuis, bij welke gelegen heid het geschenk van de burgerij, een bas, overhandigd werd. Het feest werd besloten met een speciale volksmis in de Basiliek, na afloop waarvan De Kikvor schen in het Casino een open receptie hielden, die door enkele duizenden mensen bezocht is. Onder hen waren ook de Bossche carnavalsverenigingen Uit hun aantal, 64!, moge blijken dat me de dankzij de zorgen van Moeder Truus voor het welzijn van De Kikvorschen het carnavalsleven in Oeteldonk destijds gered en nu tot grote bloei gekomen is. Aanleiding tot het ontstaan was het ver bod van het toenmalige gemeentebe stuur om „georganiseerde muziek te maken ter gelegenheid van de intocht van Prins Carnaval." (Handhaving van dit verbod zou waarschijnlijk het einde betekend hebben van het Bossche car naval). Uit de stamgasten van 't Pumpke formeerde zich toen een groep, die met uit triplex gezaagde instrumenten, troms en bekkens, en „spelend" op hun mirli tons op weg gingen om Prins Amadeiro van het station af te halen. Halverwege werden zij aangehouden en opgebracht Voorzitter/dirigent Jan Somers. naar het politiebureau en na enig ge harrewar tenslotte weer losgelaten. Tijdens de triomfale, luidruchtige tocht, waarbij de deelnemers in ganzenmars achter elkaar liepen, werd de groep „gedoopt" toen uit de toeschouwers ie mand riep: „Het lijkt wel een stelletje kikvorsen!" Stadsherberg 't Pumpke bestaat al zes tig jaar. Oorspronkelijk gevestigd aan de Oude Veemarkt, waar het van een water en vuurhuis was uitgegroeid tot een buurtcafé, verhuisde 't Pumpke later naar de Parade. Oma Bosmans, met haar bijna tachtig jaren nog bijzonder vief en actief, heeft destijd gedurende een kwart eeuw de zaak als kasteleinse gedreven. Vijftien jaar is zij nu in ruste. Maar dat betekent geenszins dat zij is gaan stilzitten, 's Morgens om acht uur is zij present in 't Pumpke, waar deze charmante lady tot een uur of twee nog volop tussen de -haar- mensen verkeert. Nog steeds woont zij, mede-grondleg- ster en beschermvrouwe van De Kikvor schen, de maandelijkse vergaderingen bij. Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van De Kikvorschen was het in de week rond de elfde van de elfde volop feest in Den Bosch. Met Moeder Truus als stralend middelpunt. Haar door Eppo Doeve geschilderde portret, afge beeld op de voorpagina van TeleVizier, haalde zelfs de televisie toen op Oma Bosmans van 't Bossche Pumpke

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 33