KAPITEIN VAN III IMIin ECHT NAAM IflNEII N HCCG ledereen die een beetje bekend is in de Amsterdamse binnenstad, heeft hem de afgelopen zomers wel eens gezien: Dirk Willemse (59), kapitein van de Heineken Bierboeier. In zijn grote bierton vaart hij door de grachten en wekt hij heel wat belangstelling. Niet alleen in de Am sterdamse grachten, want Dirk stuurt de Bierboeier naar verschillende (water- sport)evenementen in den lande, zoals onlangs de Gondelvaart in Koedijk, de vlootfeesten in Den Oever of naar de zeilweek op de Loosdrechtse plassen. En aangezien hij op zijn tijd een grap ten beste geeft of een pilsje uitdeelt, is hij tevens eën zeer populaire verschijning geworden. „Als de brugwachters me in de verte met de Bierboeier zien aanko men, vliegt de brug al open, ook al kan ik er best onderdoor als ik m'n parasol effe dichtklap," volgens Dirk Willemse. Ge durende vier jaar is hij nu in de zomer maanden kapitein van de Heineken Bierboeier. „Ik had voorheen altijd al hele goede contacten bij Heineken, om dat ik bij de firma Kemperman werkte, die veel lichtreclames voor Heineken verzorgt. Hierdoor werd ik veel aan Hei neken „uitgeleend". Bovendien zit ik al jaren in de wielersport, waar ik algeheel leider van de start- en finish entourage ben, en had zodoende ook daar Heine ken relaties." hem om kapitein van de Bierboeier te worden, een aanbod dat hij graag ac cepteerde. Hij kan dit werk ook aan, omdat het om een seizoensbaan gaat, alleen in de zomermaanden, en omdat hij de ruimte heeft gekregen een dagje thuis te blijven als hij te veel last van zijn rug heeft. Ondertussen heeft Dirk Willemse bewe zen geen echte landrot te zijn en zich in zijn ton op het water best op z'n gemak te voelen. Zeker als je bedenkt, dat hij het twee jaar geleden zelfs presteerde met windkracht negen de sluizen van Den Oever uit te komen. „Ach je houdt er alleen een nat pak aan over," zegt hij laconiek. De Bierboeier was dan ook niet Dirk Willemse had zijn hart toen echter al helemaal aan het varen verpand. In zijn vrije tijd bouwde hij zelfs een boot, waarmee hij in de weekends erop uit trok, voordat hij kapitein van de Bier boeier was. In die functie leidt hij mo menteel 's zomers een afwisselend le ventje, waarin het hooghouden van de naam Heineken op de eerste plaats komt. RONDVAARTBOTEN „Zo probeer ik de kapiteins van de rondvaartboten zoveel mogelijk te vriend te houden. Als deze mij dan in het oog krijgen tijdens hun rondvaarttocht, ver tellen ze hun passagiers iets over de De 'koe' op de voorplecht van de Bierboeier geeft deze bij de Gondelvaart in Koedijk een landelijk tintje. zijn eerste kennismaking met het varen. „Als jongen van veertien jaar werkte ik al als dekknecht op een schip van Werk spoor. We voeren steeds op en neer van Amsterdam naar Zuilen voor het trans port. Totdat we op een nacht, het was ergens in de jaren dertig, in Amsterdam terugkwamen en er volop relletjes waren uitgebroken in Kattenburg. De bevolking daar dacht, toen ze onze boot zag aan komen, dat we politie waren in plaats van werknemers van Werkspoor en begon ons schip te beschieten. Onder politie begeleiding zijn we toen die nacht naar huis gebracht en sindsdien ging het transport van Werkspoor met auto's." Bierboeier en zodoende ook over Hei neken. Voor sommige kapiteins is het echter wel een doorn in het oog, dat de passagiers, zodra ze mij zien, allemaal op de stoelen gaan staan en vanuit het open dak van de boot een foto van de Bierboeier proberen te maken. Vooral voor die kapiteins die een beetje zuinig op hun meubilair zijn. Maar het is altijd vaste prik: nauwelijks zien ze je, of je ziet al die koppen al boven uit de boot ko men, ze wriemelen door elkaar, klaute ren desnoods over elkaar heen om toch maar een foto van de Bierboeier te kun nen maken. Ik deel dan ook vaak foto's van de Bierboeier uit. Soms kom je De Gondeivaart in Koedijk. De Bierboeier vaart voor het schip met de molen in de optocht mee. Populaire verschijning in de Amsterdamse grachten. OMMEKEER Vijftien jaar geleden viel Dirk Willemse van acht meter hoog van een reclame stellage en beschadigde hiermee zijn ruggewervel. Hij liep hier nog acht jaar mee door totdat hij op een dag geen stap meer kon verzetten. Hij werd honderd procent invalide verklaard. Maar al kon en mocht hij niet meer hard werken, stilzitten was helemaal niets voor Dirk. Zijn Heineken relaties wisten hem ge lukkig weer snel te vinden en vroegen 28

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 28