SMARAGDEN UIT OOSTENRIJK Henk Leenman in zijn hobbyruimte, waar een aantal ruwe stenen uitgestald ligt. „Arme auto, die bijna door zijn veren ging," herinnert Lydia zich levendig. Aan Henk moet je, zeker op dit ogenblik, niet vragen hoeveel (stuks) stenen hij heeft. Hij kan hoogstens een schatting maken van het totale gewicht. Kisten vol wach ten nog om uitgepakt te worden. Dat geldt ook voor zijn mooiste vondst, veldspaatkristallen, die afkomstig zijn uit het Zwarte Woud. Zesde zintuig Omwille van de stenen zijn de Leen mannen, behalve in Duitsland, ook in Frankrijk (Vogezen), Italië, Oostenrijk en Joegoslavië geweest. Op een eilandje vóór de kust van laatstgenoemd land vond Henk eens, als „beloning" voor een speciaal daarheen gemaakte tocht, een mooi stuk chalcedoon (behoort als mineraal tot de kwartsgroep). Als zijn fa vorieten noemt hij de geoden. Dit zijn, populair gezegd, verstarde gasbellen in het binnenste waarvan zich kenmerkend gevormde mineralen bevinden. Ook gaat zijn voorliefde uit naar de zogenoemde handstukken waarop verschillende mi neralen in allerlei vormen voorkomen. Henk weet veel te vertellen over diverse vindplaatsen. Deze zijn vaak maar enke le vierkante meters groot: 'n paar stappen verder en je vindt niets. Hoe hij Markasiet (ondergrond) met een plaatje" bariet. Met dit voor hem bijzondere handstuk is Henk erg blij. ze weet te vinden, dikwijls aan de hand van slechts zeer vage aanduidingen, bij plaatsjes die niet eens op een gewone kaart voorkomen, is Lydia nog steeds een raadsel. „Hij heeft daar beslist een zesde zintuig voor," constateert ze. Het zal hem goed van pas komen als hij eens op zoek gaat naar zijn droom, de groene smaragd... W. J. Bruggeman Aragoniet met malachiet. ,,Dat dit stuk uit Oostenrijk komt," zegt Henk, .zullen de meesten niet geloven. Toch is het zo!" Berlicum. Als hij de kans krijgt, gaat hij ooit nog eens smaragden zoeken in Oostenrijk. Dat is het ideaal van Henk Leenman, projectleider (bottelarij) en al zo'n tien jaartjes op de Bossche brouwerij werkzaam. „Voorlopig", protesteert Lydia, zijn vrouw, lachend, „moet je eerst de verbouwing maar eens afronden!" Henk heeft heel wat aan zijn huis vertimmerd (inclusief de bouw van een kelder) tot en met de inrichting van een echte hobbyruimte, achter de gara ge. Voor haar om er te schilderen, te boetseren of potten te bakken en voor zichzelf onder meer om zijn stenen te bewerken. En omdat het nog niet zo ver is, kan hij alleen maar ruwe stenen laten zien. Die zijn zeker de moeite waard. Voor Henk vooral vanwege de voorge schiedenis, het zoeken. Maar niet alleen voor hem. Als de Leenmannen stenen gaan zoeken, doen ze dat collectief. Ly- Een geode. een van de favoriete stukken van Henk Leenman. Kisten vol Vier jaar geleden werd Henk door een vriend op het spoor van deze hobby ge zet. De eerste tochten maakten zij in Nederland: op een zondagmiddag naar de Achterhoek, naar Twente of naar Limburg. Al snel daarop werd de blik naar het buitenland gericht. Waarheen? „Ja," lacht Henk, „natuurlijk eerst naar Idar-Oberstein, daar gaat iedere begin ner heen. Er is daar een camping, waar bijna uitsluitend stenenzoekers staan. Je hebt snel contact met anderen en doet daarbij soms de leukste ervaringen op." De „produktie" van het gezin Leenman is niet gering. Eén dag zoeken leverde eens een vracht van 400 kilo stenen op! dia is bijna even enthousiast als Henk („Maar voor hem is het bijna een manie," vertrouwt zij me toe, als hij even de ka mer uit is.) Zoon Willy (14) legt zich meer toe op het speuren naar fossielen, terwijl Elsina (8) gewoon alles opraapt wat haar voor de voeten komt. Ook in deze verzameling ontbreekt berg kristal niet. 22

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 22