Bergkristal, flonkerende schoonheid. in het Saarland. En natuurlijk in Idar- Oberstein, het Mekka voor de minera- lenverzamelaars. Vroeger waren hier talrijke mijnen en steengroeven in ex ploitatie. Van de 150 slijperijen, die een eeuw geleden langs de beken rond Idar-Oberstein stonden, is er nog één over. De stad is nu het wereldcentrum van slijpers en handelaren. Er zijn twee musea, één waarin men de pracht van vele edelsteensoorten kan bewonderen en één, waarin de schitterendste, uitge kristalliseerde mineralen, sommige van reusachtige afmetingen, te pronk staan. Nog steeds is Idar-Oberstein de plaats waar menig stenenzoeker zijn eerste, echt waardevolle stukken eigenhandig uit de berg gehakt heeft. Zwaar werk Dat uithakken, met behulp van beitels en een moker, is bepaald geen licht werk. Het zoeken naar stenen is niet geheel zoveel prachtige kleuren zo maar is ont staan..." Ik geloof dat hierin de essentie, het we zenlijke van deze hobby besloten ligt: het in stille verwondering genieten van de nooit eindigende reeks van wonderen van de natuur. Hobby is dan eigenlijk ook een te prozaïsch woord. Je verdie pen in de materie, letterlijk en figuurlijk, een studie welhaast die uitkristalliseert in een zichtbare, tastbare doorsnede van een miljoenen jaren durende wordings geschiedenis van de aarde, op de korst waarvan wij leven. Vuurstenen Sheila en Hans zijn al zo'n zes jaar met mineralen in de weer. Ook bij hen begon het in de vakantie, toen zij bij Lierbach in het Zwarte Woud enkele vuurstenen vonden. „Als mineraal niet erg bijzon der", vertelt Hans verder. „Daarna heb ben we steeds exacte plannen gemaakt waarheen we zouden gaan en naar wel ke stenen we wilden zoeken." Zo zijn zij op Sardinië geweest, in de Aostavallei en Hier toont Sheila een stuk zelfgeslepen agaat, afkomstig uit de omgeving van Idar- Oberstein. meegebrachte stenen worden verder onderzocht en sommige gaan in de zaagmachine om te kijken welke „schatten" wellicht in het binnenste van een steen verborgen zitten. Ook po lijsten doet zij zelf, evenals het tromme len. Bij laatstgenoemde bewerking wor den verschillende, kleine stenen, onder toevoeging van slijppoeder, gedurende vele uren, soms dagenlang, in een speciale trommel rondgedraaid om ze te polijsten. Onbeschrijflijk mooi De verzameling van Sheila Kalff omvat vijf- tot zeshonderd stenen. De collectie is niet alleen onbeschrijflijk mooi, ze is ook moeilijk in enkele woorden te be schrijven. Elk stuk heeft zijn eigen (wor dingsgeschiedenis, zijn specifieke bij zonderheden zoals vindplaats, vorm, structuur, zuiverheid of „vermenging" Een groot gedeelte van de wand grote, wondermooie collectie van Sheila Kalff: ...een enkele uren durende reis door de geschiedenis van de aardbol... van gevaar ontbloot en jaarlijks gebeu ren er wel enkele ernstige ongelukken. Het dragen van een veiligheidshelm is ook daar geen overbodige luxe. Thuisgekomen heeft Sheila nóg een stukje handenarbeid voor de boeg. De De zaagmachine is geplaatst in een met een doorzichtig deksel afsluitbare bak. Het koel medium is petroleum. met andere mineralen of met metalen. Stenenliefhebbers zijn geen hobby kluizenaars. Zij praten graag met ande ren en laten hen meegenieten van de schoonheid, die besloten ligt in bekende of bizarre namen als agaat, aquamarijn, amethyst, bergkristal, granaat, toerma lijn, jaspis, hiddeniet, fluoriet, calciet, willemiet of zircoon, om er slechts enke- Twee fraaie voorbeelden van versteend hout (Saarland), die naar schatting 200 tot 250 miljoen jaar oud zijn. Ie van de vele honderden te noemen. Sheila en Hans Kalff overleggen dan ook direct of er een mogelijkheid is met an dere stenenliefhebbers bij Heineken tot een direct, persoonlijk contact te komen. Wellicht het begin van een eigen vereni ging...? Erg trots is Sheila op deze twee bijzondere stukjes antimoniet. 21

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 21