HET IS ONGELOOFLIJK Een fraai stuk bergkristal, waarin nog wat li- monietzit. (Verzameling Dierijck) Sommige mineralen zijn genoemd naar de kenmerkende eigenschap ervan, an dere naar de vindplaats of zelfs naar de vinder, zoals willemiet, dat zijn naam dankt aan koning Willem I der Nederlan den. In oosterse landen en ook elders wordt aan sommige stenen een be paalde genezende of beschermende kracht toegekend. Zo levert amethyst het materiaal voor amuletten tegen de roes. Het zegt natuurlijk niets, maar al onze Heineken stenenverzamelaars hebben flinke brokken amethyst in huis! Enkele amethysten. stenen. „Het meeste was calciet. We ontdekten dat er een apart stuk bij was, dat een afwijkende, ovale vorm heeft," laat Wim met enige trots zien. De wereld bij je thuis Dierijck heeft, ook dank zij familieleden, in zijn verzameling stenen uit ver schillende delen van de wereld: Au stralië, Brazilië, Duitsland, Engeland, Italië, Spanje, Saoedie-Arabië en India. Gevraagd naar zijn mooiste exemplaren komt Wim met een groot stuk naaidgips, een hanekambariet-met-pyriet en een grote amethyst-met-calciet aandragen. Zijn nog betrekkelijk kleine verzameling, honderd stenen, is in enkele kleine vi trines in de huiskamer ondergebracht. Ook hij heefteen „kleurenkijkdoos" met fluorescerende stenen. „Deze worden 's nachts gezocht, met behulp van draag bare lampen met ultraviolet licht," is het antwoord op de nog niet gestelde vraag. Wim wil zich gaan specialiseren op kristallen. De naam kristal komt van het Griekse kristallos ijs). De Grieken uit de oudheid dachten bij het vinden van bergkristal met ijs te doen te hebben, dat zó „diep" bevroren was dat het niet meer kon ontdooien. Midden, een zogeheten tijgeroog (kwartsgroep), afkomstig uit Zuid-Afrika. Enkele mooie exemplaren uit de verzameling van Dierijck, met onder andere het stuk naaidgips (rechts op de achtergrond) en een grote amethyst-met-calciet (links achter). Sheila en Hans Kalff raken niet uitgepraat over al hun schoonheden. Rechts een gedeelte van de vitrine. Doorn. Sheila Kalff is de enige vrouw in dit gezelschap van stenenlief hebbers. Haar man Hans, ruim zes jaar bij het concern, houdt zich in Am sterdam op het hoofdkantoor bezig met marketing-informatie internationaal. En hoewel Hans Kalff in verschillende op zichten nauw betrokken is bij de hobby, is het toch Sheila, bij wie het vuur van de liefhebberij het hoogst oplaait. Bij mijn bezoek aan huize „Onder de pannen" in Doorn komt er dan ook nauwelijks een pen op papier. Eerst krijg ik een kleine verzameling versteend hout te zien. Hoe mooi ook, dit blijkt slechts een voorproefje te zijn. In een aparte kamer is in een forse, wandgrote vitrine de schitterende collectie échte minera len uitgestald. Het wordt, ongelooflijk, een enkele uren durende reis óver de wereld en dóór de geschiedenis van de aardbol. Miljoenen jaren van ontstaan, groei en tenslotte het ontdekken van de schoonheid van deze voortbrengselen van de natuur. Het wonder van elk stuk dat weer geheel anders is dan het vorige, de grillen van de natuur waardoor elke steen zijn eigen, aparte bekoring heeft. Sheila en Hans raken niet uitgepraat over en ik raak niet uitgekeken op dit fenomeen, dat na miljoenen jaren in bij na even zovele vormen de nuchtere, za- Twee verschillende soorten bariet. kelijke, 1977se mens tenslotte gewoon stil doet zijn. „Hoe is het mogelijk," zegt Sheila op een gegeven ogenblik, „dat dit alles in al deze wonderlijke vormen en in

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 20