SPECIALISEREN OP KRISTALLEN Wim Dierijck bij een gedeelte van zijn verzameling. In het onderste kastje liggen fluorescerende stenen. In gewoon licht gezien zijn het veelal onopvallende stukken. breuk of door splijting bijvoorbeeld. Ook de streepkleur-bepaling is een hulpmid del. Daarvoor heb je nodig een plaatje ongeglazuurd porselein, waar je met een steen een kras op maakt. De kleur, die op het plaatje verschijnt, is de eigen kleur van het mineraal. Ook chemisch onder zoek is mogelijk", vervolgt Leo. „Hier voor worden door verenigingen in structie-avonden gegeven. Op derge lijke avonden kun je je ook het bewerken vlakslijpen en facetslijpen bij voorbeeld eigen maken." Leo Salo mons heeft, zoals hij zelf zegt, een alge mene verzameling, van alles wat. In to taal bezit hij stukken van dezelfde soort meegerekend 569 stenen. Daar onder bevindt zich ook een, wat hij noemt, voorzichtige aanzet tot een ver zameling edel- en sierstenen (40 stuks). De meeste stenen en hun kenmerken kent Salomons uit het hoofd. Alle stenen zijn genummerd en stuk voor stuk met hun bijzonderheden in een kaartsysteem ondergebracht. Voor geïnteresseerden in Zoeterwoude en Rotterdam heeft Leo een paar tips. In Leiden aan de Hooglandsekerkgracht no. 17 bevindt zich het Rijksmuseum voor geologie en mineralogie. ,,De moeite waard," vindt hij, „maar het mu seum is in het weekeinde helaas niet geopend." Verder is er in Giethoorn een privé-museum, De oude aarde. Wat de beurzen betreft noemt hij als datum voor de eerstkomende: 7 januari a.s. in het Rotterdamse Ahoy-complex. Geen stenengek Behalve het kastje met fluorescerende stenen op kantoor heeft Salomons thuis nog twee van dergelijke „kijkdozen", waarvan één vaste opstelling, alles zelf gemaakt. Het effect van het in fantasti sche kleuren opgloeien van bepaalde mineralen wordt bereikt door bestraling van de stenen met onzichtbaar (bij voorbeeld ultra-violet) licht. Het boeiende van zijn hobby vindt Leo „het erachter komen tot welke soort de mineralen, die ik in handen krijg, beho ren." Ook het kleurenspel en de onver gelijkelijke schoonheid houden hem in de ban van zijn stenen. Maar hij is geen stenengek, zoals iemand wordt ge noemd, die geheel bezeten is van het verzamelen van mineralen. Toch laten de edele stenen hem niet meer los. „Een hobby?", grinnikt hij, „noem het liever een ziekte. Ik heb er al enkele andere mensen mee aangestoken..." Leiden. Voor Wim Dierijck, zestien jaar Heineken man en op de vestiging Zoe terwoude onder andere bekend als me dewerker op de afdeling centrale logis tiek, kwam het contact met de mineralen op een heel andere manier tot stand. Natuurliefhebber en sportman Dierijck stond twee jaar geleden voor een juwe liersetalage en werd plots geboeid door het daar tentoongestelde bergkristal. Diezelfde dag was er in Rotterdam (hij woonde toen nog in Capelle aan den IJssel) een mineralenbeurs. Van het een kwam het ander, en op die beurs kocht hij meteen voor een paar tientjes stenen... Wim werd lid van een vereniging, schafte zich enkele boeken aan en stortte zich in zijn nieuwe hobby. Met zijn vrouw Thea als mede-geïnteresseerde en zijn zoontje Edwin, die zich op beurzen ook dapper weert en nu al een, zij het piep kleine, verzameling heeft, als navolger. Bij het eerste kopje koffie is het ijs meteen al gebroken en Wim vertelt graag. „Met een boek onder je arm ga je dan naar een beurs, je kijkt en vergelijkt en van lieverlee kom je erin, begin je het te leren," stelt hij simpel vast. Maar zó eenvoudig ging het natuurlijk ook weer niet. Wim duikt in de boeken, leert op de verenigingsavonden en trekt een week uit voor een stenentrip naar het buiten land. Het land wordt Duitsland en de plaats Idar-Oberstein. Thea en Wim zijn lyrisch over hun bezoek aan de beide musea. Maar het doel van de reis was mineralen zoeken en al viel het „om de drommel niet mee op die glibberige berghellingen", de uiteindelijke buit be stond toch maar even uit zo'n tachtig MINERALEN De aardkorst is samengesteld uit di verse soorten gesteenten. De ge steenten zelf bestaan uit een verza meling substanties die we mineralen noemen. Mineralen zijn samenge steld uit bepaalde chemische basis eenheden, die elementen heten. Het bekende mineraal kwarts bij voorbeeld bestaat uit een bepaalde hoeveelheid van het element silicium en een bepaalde hoeveelheid van het element zuurstof. In kwarts komen beide elementen altijd in dezelfde verhouding voor. Sommige minera len zijn opgebouwd uit slechts één element. Deze worden vaak natuur lijke elementen genoemd. Het zijn de metalen goud, zilver, koper en plati na, en de niet-metalen grafiet en dia mant; deze laatste twee zijn allebei gevormd van het element koolstof. De meeste mineralen bestaan uit twee of meer elementen. Vaak wordt een metalliek element zoals ijzer ge combineerd met een element dat niet metalliek is, zoals zuurstof of zwavel. Mineralen die verbindingen vormen met metaal en zuurstof komen veel voor. Ze worden oxyden genoemd. Mineralen, die metalen gecombi neerd met zwavel bevatten, worden sulfiden genoemd. Deze komen eveneens veel voor. IJzeroxyden en -sulfiden worden bijvoorbeeld over de gehele wereld gevonden. Metal lieke elementen kunnen ook verbin dingen aangaan met groepen andere elementen om mineralen te vormen. De bekendste groepen zijn die van de silicaten en carbonaten. Silicaten bevatten silicium, gecombineerd met zuurstof. Kleisoorten zijn ingewikkel de aluminiumsilicaten. Carbonaten bevatten koolstof, gecombineerd met zuurstof. Het gewone krijt en kalk steen zijn vormen van calciumcarbo- naat. Zuurstof is het meest voorkomende element in de aardkorst. Het op één na meest voorkomende element is silicium. Vele mineralen die metallie ke elementen bevatten, kunnen op dusdanige wijze worden behandeld, dat het zuivere metaal er kan worden uitgehaald. Deze mineralen worden ertsen genoemd. Ze zijn erg belang rijk omdat we voor het maken van gebruiksvoorwerpen voornamelijk aangewezen zijn op deze ertsen. Een groot aantal mineralen kan worden gevonden in prachtige kristallen, die een veelvoud van vormen en afme tingen hebben. De hardste en zeld zaamste kristallen worden gebruikt voor het maken van juwelen. Ze staan bekend onder de naam edelstenen. (Uit: Kerndeeltjes III) 19

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 19