Mineralen. Bestaat er een hobby, waarbij je intens genieten kunt van de magnifieke schoonheid van de voortbrengselen van de aarde en tegelijkertijd je diep bewust wordt van je eigen nietigheid in de tijd? De echte mineralenverzamelaars weten het wel. Hun stenen zijn geen „dode" voorwerpen. Een steen wordt geboren, groeit en verdwijnt tenslotte weer. Dat alles gezien over vele miljoenen jaren. In die tijd is onnoemelijk veel gebeurd. Daarvan zouden we wellicht meer weten KLEURENPRACHT Rotterdam - Leiden - Doorn - Berli- cum. Op een korte kriskrastocht door een deel van Nederland maak ik, 's avonds bij een viertal Heineken mensen thuis, kennis met de won dere wereld van de mineralen. Gefascineerd door het schitterende spel van fel flonkerende dan wel zachte, oogstrelende kleuren en de verrassende veelheid van de vreemdsoortigste verschijningsvor men tracht ik uit de stortvloed van gegevens de voor lezer/leek inte ressante wetenswaardigheden te la ten uitkristalliseren. Al doende zit ik stilaan steeds meer te genieten... Het begon allemaal in Zoeterwoude. Een openstaande deur in een van de gangen van het kantoor. In het voorbijgaan zwerft m'n oog even door de ruimte. Wordt m'n blik plotseling vastgehouden door enkele in een geheimzinnig blauwe gloed gevangen, kleurig flonkerende voorwerpen... Als door een magneet aangetrokken stap ik naar binnen. Be- Streepkleur Hoe vind je nu uit tot welke mine raalsoort een bepaalde steen behoort? ,,Een kwestie van determineren", legt Leo uit. „Dat doe je aan de hand van hardheid, kleur, glans, kristalstructuur, Leo Salomons: ,,Een hobby? Noem het liever een ziekte, 'k Heb er al enkele anderen mee aangestoken. Een speciale microscoop (vergroting 30x) is een van de hulpmiddelen bij het bestuderen van de mineralen. Fluorescerende stenen, bestraald met ultravic adembenemende kleuren op. wonder vervolgens een kleine, in een open kastje uitgestalde collectie fluorescerende stenen. Even later ver schijnt de man die twee jaar geleden, op vakantie in Spanje, door zo'n zelfde kleurenpracht gegrepen en meteen in de hobbyboeien geslagen werd, Leo Salo mons. Tien jaar bij Heineken, werkzaam op de projectenafdeling van het Zoeter- woudse bedrijf en nog steeds wonend in het hartje van Rotterdam. In de gezellige flat aan de Grote Markt maak ik kennis met moeder, zoon en dochter Salomons. Weldra zit ik met Leo aan tafel, waarop een aantal stenen en enkele attributen uitgestald zijn. De vol gende twee uur heb ik alleen maar oog voor de kleine wonderen uit de natuur en oor voor de man, die in de betrekkelijk t licht, leveren een wonderlijk schouwspel van korte tijd van twee jaar zich reeds van een groot aantal facetten van deze veel zijdige hobby meester heeft gemaakt. Een groot deel van de verzameling van Leo Salomons bestaat uit stenen, die hij op verschillende beurzen heeft gekocht. Vroeger werd er op dergelijke beurzen voornamelijk geruild. Tegenwoordig is het voor negentig procent commercie wat de klok slaat. Voor veel verzame laars zijn de beurzen niettemin dé bron voor de vervulling van hun wensen ge bleven. Evenals andere verzamelaars krijgt Leo zo nu en dan mooie exempla ren erbij, die door vrienden of bekenden uit het buitenland worden meegebracht. „In je eentje bereik je niet zo veel in deze hobby," zegt Leo, „je moet je toch wel aansluiten bij een vereniging. En, veel lezen! Gelukkig is er nogal wat literatuur, de laatste tijd ook meer en meer in het Nederlands." Al gaat Salomons er niet zelf op uit om stenen te zoeken, toch is het verzamelen ook voor hem een seizoengebonden zaak. De beurzen worden namelijk in de periode tussen augustus en april ge houden. Daarnaast heeft hij zijn vereni ging en is verder thuis vaak met zijn hobby bezig. 18

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 18