Sport recreatie recreatiesport. iedereen zich dan op zijn manier sportief puzzelend bezighouden, wandelend of dravend in de vrije natuur, over drie a vijf kilometer." ,,Het sportieve element is dus volkomen subjectief geworden?" „Juist, iedereen heeft plezier in het spel en conditietraining zoals wij die vroeger kenden is uit den boze. Toch verkrijgt men een goede lichamelijke conditie, maar spelenderwijs. Per slot van reke ning heeft de mens door de eeuwen heen altijd gespeeld, dat is tot op van daag nog niet veranderd." OPLEIDING „Hoe word je nu recreatiesportleider?" „Officieel ben ik nu recreatiesportleider 'A'. De opleiding hiervoor is een cursus, die onder auspiciën staat van de Neder landse Katholieke Sportfederatie. Deze cursus duurt ongeveer anderhalf jaar en wordt 's avonds en in de weekends ge houden. Tijdens deze opleiding wordt de aandacht gevestigd op degelijke voorbereidingen van de trimspelen, ten einde het spel goed in de hand te kunnen houden. Voor elke zaterdag maak ik een schema. Tijdens regelmatig terugkeren de sportweekends, door de N.K.S. geor ganiseerd, worden deze schema's met oud-cursisten uitgewisseld. Je merkt op deze bijeenkomsten dat recreatiesport erg populair wordt. Het blijkt dan dat niet alleen jouw groep zo opgaat in het spel." proberen je binnen een halve minuut van je „belagers" te ontdoen... Met deze formule kun je wel een groot scala aan spelvormen bij elkaar krijgen als ik het goed begrijp?" „Inderdaad, afgezien van de vele tik- en oriëntatiespelen. De meer bekende veldspelen als voetbal, handbal of hockey en de variaties hierop, vormen bij mij gemiddeld één keer per maand het eindspel." Toch kan ik me voorstellen dat de ene trimmer of trimster op een zeker ogen blik een betere conditie heeft dan een ander. Hoe vang je dit soort situaties op?" „Dit is een belangrijk aspect, je moet dan het spel voor iedereen interessant weten te houden. Vooral in groepsspelen kan ieder individu zich zo hard uitleven als hij of zij zelf wil. Negatieve selectie, zoals die bijvoorbeeld bij vijf kilometer hardlo pen voorkomt, is bij ons totaal niet aan wezig. (Negatieve selectie is 'het niet meer vol kunnen houden en dan maar opgeven'.) Bij dit soort conditietraining is gezelligheid ver te zoeken, iedereen is tè intensief met zichzelf bezig om mee te kunnen. Oriëntatiespelen zijn overigens ook erg gewild bij de trimmers. Meestal heb ik drie verschillende oriëntatielopen uitge zet, die onderling in zwaarte verschillen. Vóór het begin vertel ik de groep hoe zwaar de diverse alternatieven zijn. Op dat moment zie je spontane groepsvor ming. Elk groepje krijgt een topografi sche kaart mee waarop de diverse hal tepunten vermeld staan. De opdrachten heb ik van tevoren uitgezet. Al met al kan Een van de spelelementen, het aantikken. Drie man draaien snel rond, de vierde moet proberen één van hen aan te tikken. SPORTKEURING ,,/s bij deze recreatiesport een sport keuring vereist?" „Ja, bij voorkeur wel. Elk' adspirant-lid adviseer ik even bij de dokter binnen te wippen voor een keuring. Een arts kan na een vluchtig onderzoek bepalen of een nadere sportkeuring noodzakelijk is. Want hoewel het trimmen een spel is, wordt er toch een fiks beroep op de spieren gedaan." ,,De lichaamsbeweging is ondergeschikt geworden, maar deze manifesteert zich kreeftegang... uiteindelijk toch in een betere fitheid van de trimmer. „Juist, een goed functionerende bloedsomloop die de spieren soepel houdt, snel de zuurstof in het lichaam kan opnemen en verdelen én bovendien de afvalstoffen, ontstaan door lichame lijke arbeid, goed en effectief kan afvoe ren." Een uitstekende bezigheid dus voor geestelijk en lichamelijk welzijn, het trimmen. Een bezigheid ook waarmee je eigenlijk op elk moment kunt beginnen, conditie of geen conditie. P. Haans 17

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 17