RECREATIE IN DE NATUUR Op zaterdag 5 november jl. was de groep 22 man sterk. Rechts op de voorgrond Bert de Vaan. Trimmen. Deze kreet wordt de laatste jaren vaak gehoord via krant, radio en televisie, als het gaat om landelijke acti viteiten op het gebied van lichaamsbe weging. Wat hiervan in de praktijk terechtkomt, kan men in dit jaargetijde tijdens de weekends in de bossen, op het strand en in de duinen zien. Een toena me van het aantal trimmers in de herfst is een elk jaar terugkerend verschijnsel. Eveneens is een dergelijke toename te zien na de feestdagen. Dit om de fitheid niet te verliezen of om overtollig vet kwijt te raken. Deze reden veronderstelt de leek waarschijnlijk als motivatie voor het trimmen. De laatste tijd echter hoort men al gelui den die in een andere richting wijzen, met name: „Recreatiesport". Bedoeld wordt lichaamsbeweging met behulp van een flinke dosis spelelementen. Het verkrijgen van een goede lichamelijke conditie is hierin niet de hoofdzaak, maar „ontspanning in de vrije natuur" is het motto. „De mensen schrikken er duidelijk min der hard voor terug eens te komen en ook mee te doen dan een paar jaar ge leden", aldus de heer R. (Bert) de Vaan. Bert is in zijn vrije tijd recreatiesportlei der van een trimclub die bestaat uit on geveer dertig dames en herenonder wie een aantal Heineken medewerkers. In het dagelijkse leven is hij projectleider op de Bossche brouwerij. Ongeveer twee jaar geleden heeft hij de leiding overgenomen van een trimclub waar voor de belangstelling danig tanende was. „Tja, dat was trimmen volgens de ouderwetse opvatting waarin de zoge noemde 'Coopertest' bepalend wasvoor het niveau van de conditie," begint Bert. .Spreekt dit soort prestaties de mens soms minder aan?" „Inderdaad, het dagelijkse leven geeft al genoeg beslommeringen. Het trimmen stelt de mens in de gelegenheid hier afspand van te nemen. Prestaties ver richten tijdens dit trimmen is dus niet nodig." RECREATIEVE ELEMENTEN ,,Hoe leg je nu in de praktijk de nadruk op de recreatie?" „Wel, door een flinke dosis spelvormen te brengen, elke week wat anders." Stelt dit geen eisen wat betreft het vin den van een geschikt terrein en zijn er wel voldoende hulpmiddelen aanwe zig?" „Onze groep is 's zaterdagsmorgens in het natuurgebied 'De Drunense Duinen' te vinden. Een gevarieerder terrein is nauwelijks denkbaar. Wat betreft hulp middelen, daar is geen gebrek aan. Boomstammen, takken, denne-appels en dergelijke zijn altijd voor handen. Bovendien heeft de trimclub zelf al een flink aantal hulpmiddelen in haar bezit Bert de Vaan... goede voorbereiding... zoals medicinballen, kunststofhockey sticks, oude fietsbanden en meer van dergelijke artikelen." ,,Oude fietsbanden? Wat kun je daar nu mee doen?" „Daar kun je best lol mee hebben. Probeer met zo'n kromme band bij voorbeeld maar eens 50 meter te hoe pelen, daar heb je de grootste moeite mee. Dat ding waggelt meestal de ver keerde richting uit, valt plat en je kunt weer bukken om hem rechtop te zetten. Het slot van het liedje is dat je een fiks aantal keren gebukt hebt. De rugspieren zijn dan weer voldoende in beweging geweest zonder dat men het beseft heeft. Voorts kunnen met fietsbanden nog legio groepsspelletjes en indivi duele oefeningen gedaan worden". stevig aan de beenspieren trekken... 16

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 16