De poetsgarnaal ressant maakt te onderzoeken wat er al lemaal in zee gebeurt. Ook is het leven in diepe zeeën nog vrij onbekend terrein. Je kunt er zelf nog zoveel in onderzoe ken. Wat echter het kernpunt is, wat het houden van een zeeaquarium veel meer tot een uitdaging maakt dan een zoet wateraquarium, zijn de verschillende milieu-omstandigheden. Zoetwatervis sen hebben zich, evenals mens en dier, altijd aan de veranderende milieu-om standigheden moeten aanpassen. De vissen uit een zeeaquarium als het mijne leven echter op zo'n tien a vijfenveertig meter diepte aan weerszijden van de evenaar. Ze leven daar waar koraalban ken en riffen in zee aanwezig zijn. De milieu-omstandigheden zo diep in zee zijn daar echter nog precies zo als tweeduizend jaar geleden. Zodoende hebben de zeevissen zich altijd in opti male milieu-omstandigheden kunnen ontwikkelen. Daarom is het veel moei lijker een zeevis uit zijn vertrouwde, constante milieu te halen, dan een zoet watervis. Een zoetwatervis kan beter tegen een stootje. Je kunt hem bij voorbeeld in water zetten met een hoge re of een minder hoge zuurgraad. Met zeewatervissen kan dat absoluut niet. Je moet ervoor zorgen dan de milieu-om standigheden in het aquarium precies zo zijn als die de zeevis gewend is. Je moet dus de omgeving van de riffen na bootsen, wat onder meer inhoudt, schoon en stromend water." De rifwachter, één van de pronkstukken van het aquarium. anemoonvissen leven altijd in of in de buurt van een zeeanemoon. Het zee paardje lijkt voortdurend op sterven na dood te zijn, maar volgens Henk zwemmen ze zelden rechtop en hangen ze er altijd maar zo'n beetje bij. Ze leven trouwens maar anderhalf jaar. Een zeeanemoon kiest overigens altijd zelf zijn plaats in het aquarium uit, meestal in de stroming. Tot dan verplaatst hij zich voortdurend. QUARANTAINE Iedere nieuwe vis moet alvorens in het aquarium te kunnen worden toegelaten dat is nu eenmaal het risico. Laatst had ik een garnaal van vijfendertig gulden ge kocht, die binnen de kortst mogelijke tijd werd opgegeten door één van m'n vis sen. Daar staan wij al lang niet meer bij stil." De hobby heeft zo langzamerhand zijn hele leven en ook dat van zijn vrouw, Gerda, veranderd. ,,Door deze hobby heb ik enorm veel vrienden erbij ge kregen, die ook allemaal een zeeaqua rium hebben. Voor andere hobby's heb ik helemaal geen tijd meer. De ene dag neemt de verzorging van m'n aquarium een uur in beslag, de andere dag veel langer. Maar buiten dat ben je er toch steeds mee bezig. Zo heb ik al twee jaar over niets anders meer gelezen dan over zeeaquaria.Ineke Spoorenberg De anemoonvis met zijn mooie tekening. immers een ziekte onder de leden heb ben, dan zouden ze, direct in het zee aquarium toegelaten, alle vissen daar wel eens kunnen aansteken, wat voor Henk een ramp zou betekenen. Overi gens is hij nogal laconiek over wat er met de toch wel vrij kostbare en ook zeer kwetsbare vissen zou kunnen gebeuren. „Om me heen hoor ik niet anders dan rampen, die mijn collega zeeaquarium- houders overkomen. Laatst was hier nog iemand, wiens aquarium 's nachts opeens een barst had gekregen. De vol gende ochtend kwam hij de kamer in en trof hij daar al zijn vissen dood en het hele aquarium in een puinhoop aan. Tja, Het zeeaquarium in zijn geheel, een boeiend schouwspel. APPARATUUR Daar is natuurlijk een uitgebreide appa ratuur voor nodig. Deze wordt echter aan het oog onttrokken door een kast waar het aquarium op staat. Een ingewik keld buizenstelsel, drie luchtpompen, een circulatiepomp, een motorpomp en een biologisch filter zijn onder andere de hulpmiddelen, die het zeevolkje het idee moeten geven dat ze nog in de buurt van de Filippijnen rondzwemmen. Om maar eens enkele bewoners van Henks aquarium te noemen: ver scheidene zeeanemonen, een zee paardje, anemoonvissen, zeesterren, een rifwachter, wasrozen, een slaap- grondel, dwergkeizersvissen, levend ko raal, een kappersgarnaal en kokerwor men. Ze hebben allemaal hun eigen aardigheden. Zo zitten er zeediertjes in het aquarium, die alleen in een zeeane moon leven, wat symbiose genoemd wordt. Ook de twee oranje/witte een paar weken in quarantaine. Hiervoor heeft Henk nog een apart, kleiner aquarium. Zouden deze nieuwe vissen 15

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 15