worden zijn ze ten dode op geschreven. Najaar Inmiddels zijn we in het na jaar beland en gaan we eens Onze natuurvorser in een van zijn jachtgebieden. een kijkje in onze bossen ne men. Immers, herfst betekent paddestoelen. Zodra het weer wat vochtiger wordt (dat kan al juli of augustus zijn, denk maar aan de afgelopen zomer) komen de eerste pad destoelen boven de grond. Een van deze vroege soorten is de geschubde inktzwam, die na een paar dagen al weer op zijn retour is: de witte ge schubde hoed krult helemaal om en een zwarte rand blijft over. In weilanden en sommi ge wegbermen zien we grote witte bollen verschijnen met soms wel een doorsnede van 45 cm: de reuzebovisten. Zo dra een paddestoel begint te verschrompelen worden de sporen verspreid en het kan voorkomen dat de nieuwe exemplaren zo in een kring (de heksenkring) komen te staan. Vele soorten padde stoelen zijn ook plaatsgebon den in die zin dat zij alleen bij bepaalde bomen groeien, zoals de vliegenzwam, die al leen onder loofhout (eik, beuk en berk) groeit. Deze giftige paddestoel is eerst rood en krijgt pas later zijn befaamde witte stippen, die ontstaan als het vlies (velum) dat over de hoge paddestoel heenzit, bij het groter worden van de hoed barst en in stukjes achterblijft. Een niet- boomgebonden soort is de kopergroene zwam. De func tie van de paddestoel is het verteren van dood organisch materiaal. Vele soorten groeien op dood hout, zoals taailingen en koraalzwam- men, sommige zelfs in hele trossen tegelijk zoals bun- delzwammen en glimmerinkt- zwammen, andere soorten groeien op humus. Deze hebben in de grond een vruchttak, het mycelium (zwamvlok); met behulp hier van wordt via een ingewik keld proces de humus omge zet in een voor bomen en planten noodzakelijke voe dingsbodem. Uit dit artikel blijkt hoe be langrijk het natuurlijk even wicht is. In vele gevallen is het al verstoord, ons milieu is al zwaar aangetast. Laten we waar mogelijk eraan mee werken dat er spoedig verbe tering in komt. Ik hoop dat ik met dit artikel over de natuur een bijdrage heb kunnen le veren tot een beter begrip van onze flora en fauna. P. Tak 14 Tot de vegetatie bij het Zwanenwater behoren de kleine ratelaar (geel) en de koekoeks bloem. 15 Een macro-opname (afstand ongeveer 50 cm) van een hoornbloem, die in werkelijkheid een doorsnede van ongeveer één centimeter heeft. 16 De (giftige) vliegenzwam in twee stadia: rechts met witte stippen (gebroken vlies) en links in het stadium daarna. 17 Vingerhoedskruid (purpurea digitalis), een giftige plant, die vroeger in de geneeskunde werd gebruikt. 18 Koraalzwam. 19 De kopergroene zwam valt, doorzijn groene kleur, nauwelijks op tussen het gras. 20 Glimmerinktzwam. 21 Een ander voorbeeld van het groeien van een paddestoelen soort (vermoedelijk een taailing) op dood hout. 22 Witte munt. 13

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 13