planten, hoewel minder dan enige jaren geleden. In de toekomst zal dit stellig nog minder worden, maar geluk kig blijven bepaalde gedeel ten in hun huidige, „ruige" staat over. Zoals bij vele van dit soort gebieden is het me rendeel ervan opgespoten en daar het zand uit de haven mond van IJmuiden komt, heeft zich een vegetatie ont wikkeld die overeenkomst vertoont met die van vochtige duingebieden. Men vindt er dan ook duindoorns, kruip wilgen, zulten of zeeasters (paarse bloemen met een geel hart), slangenkruid en verschillende soorten biezen en grassen. Daar dit zand veel schelpenresten bevat hebben sommige gedeelten een ideale biotoop (leef klimaat) voor vogelsoorten zoals kluut, strandplevier, kleine plevier, bontbekplevier en visdiefje, soorten die hier broeden hoewel de plevier soorten langzaam ver dwijnen. De kluten broeden hier met vijftien a twintig pa ren en de visdiefjes (herken baar aan de V-vormige staart en het zwarte kruintje) met twintig a dertig paar. Deze stern-soort is kleiner dan de kokmeeuw en heeft een veel sierlijkere vlucht, waaraan hij zijn bijnaam van zeezwaluw dankt. De kluut, overwegend wit met een zwarte tekening op vleugel en kruin, is een waadvogel die ondiep water nodig heeft om zijn voedsel te vergaren. Dit doet hij door met zijn omhoog gekromde snavel door het zachte slib te „maaien". Om u een indruk te geven van wat er zoal voorkomt in dit gebied volgt nu een gedeel telijke opsomming van waar genomen vogelsoorten: aalscholver, roerdomp, blauwe reiger, fuut, slobeend, kuifeend, tafeleend, berg eend, pijlstaarteend, winter taling, smient, stormmeeuw, scholekster, kievit, oeverlo per, watersnip, zwarte ruiter, kemphaan, torenvalk, bruine kiekendief, blauwe kiekendief en de eerdergenoemde soorten. Puin Op een gedeelte van dit ge bied is jarenlang puin gestort. De aldus ontstane berg is in middels voor het grootste ge deelte overwoekerd door al lerlei wilde planten, in de volksmond onkruid geheten. Vaak vinden we er soorten die niet echt wild zijn; doordat bij het afvalstorten ook tuin afval is meegekomen, kan men er tevens tuinbloemen tegenkomen, die samen met de wilde soorten een bonte variatie vormen. Zelfs or- chideeënsoorten komen voor, zoals de rietorchis. Zwanenwater Het volgende gebied waar we eens een kijkje gaan nemen is een echt natuurgebied, na melijk het Zwanenwater, een duingebied van circa 580 hectare gelegen tussen Pet ten en Calantsoog. Het ge bied is sinds 1973 bezit van de „Vereniging tot behoud van natuurmonementen" en een gedeelte ervan is voor het publiek toegankelijk. Het Zwanenmeer is een vochtig duingebied met grote moe rassen en plassen. Het bij zondere van deze plassen is, dat ze enkele meters boven zeeniveau liggen. Dat deze toestand gehandhaafd blijft komt door de ondergrond, die bestaat uit een on doordringbare kleilaag. In een van deze meren (niet toegankelijk voor het publiek) ligt een smal schiereiland waarop zich een van de drie 4 Moeder bergeend met zo'n achttien kleintjes. Het broedsel bestaat meestal uit 12 tot 13 eie ren, zodat hier waarschijnhijk een aantal baby's van een ander eendenpaar is geadopteerd (dit komt vaker voor). 5 Een van de vogels, die zijn naam aan zijn roep dankt, is de grutto. 6 Het nest van een visdiefje. 7 Dotterbloemen. 8 De fuut is een vogel, die lang zamerhand wat dichter bij de be bouwde kernen (voor)komt. 9 De kluut, hier op de wallekant, is een waadvogel, die in zeer on diep water zijn voedsel zoekt. 10 Tegen deze ondergrond komt de schutkleur van de wulp bij zonder goed tot zijn recht. 11 Tot de wintergasten, die soms hier broeden, behoren de kuif- eenden. 12 Een tamelijk zeldzame (en daarom beschermde) or- chideeénsoort is de rietorchis. 13 Het lukt zelden om de storm meeuw van zo dichtbij te foto graferen. 11

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 11