van het jaar, maar als het wat kouder wordt kunnen we di verse vogelsoorten dichter bij onze huizen krijgen, bij voorbeeld door middel van een voederplank met wat brood of een vetbol (ver krijgbaar in de dierenwinkel). Kool- en pimpelmezen doet u een plezier met een streng ongedopte pinda's. Zet u lie ver geen water neer wegens het bevriezingsgevaar als de vogels een bad nemen. U kunt er zeker van zijn dat er verschillende vogelsoorten op uw uitnodiging in zullen gaan. Woont u in het centrum van een stad, dan zal het be zoek hoofdzakelijk bestaan uit mussen en spreeuwen, erbuiten en in de randgebie den is er kans op een veel grotere variatie. Eenden en meeuwen zijn ook niet vies van een extra stukje brood. De kok- of kapmeeuw heeft 's zomers een bruine kop, die tegen het najaar zijn kleur verliest. De jongen zijn goed te onderscheiden van de vol wassen exemplaren doordat ze gedurende drie jaar, tot ze volwassen zijn, een bruin verenkleed hebben, dat lang zaamaan „verbleekt" tot het volwassen wit-g rijs/zwarte kleed. Winter- en zomergasten Wintergasten noemen we de vogels die de koude maanden hier in bos en park doorbren gen, zoals koperwiek en kramsvogel (van de lijsterfa milie). Aan de kust overwin teren vele soorten steltlopers en ganzen. Vogels die hier het gehele jaar blijven, zoals mussen, .spreeuwen, vinken en rei gers, noemen we standvo gels. Er zijn er ook die ten dele wegtrekken: spreeuwen kunnen massaal wegtrekken terwijl hun plaats wordt inge nomen door noordelijke broeders, zodat het lijkt dat ze hier inderdaad blijven. An dere soorten komen hier al leen 's zomers om te broeden, zoals zwaluwen, grutto's, kieviten en ture luurs. Lente Wat de flora betreft kunnen we reeds tegen het einde van januari de eerste bloesems verwachten van de gele kor noelje en de toverhazelaar. Bij zachte winters, zoals we die de laatste jaren hebben meegemaakt, wordt in fe bruari het eerste groen al zichtbaar; we gaan het voorjaar tegemoet. Al gauw zien we sneeuwklokjes en wat later madeliefjes en klein hoefblad, gevolgd door speenkruid, dotterbloem en hondsdraf. De bermen tooien zich met het wit van fluite- kruid, het geel van koolzaad, met zwarte mosterd met daartussen de kleinere soorten als hoornbloem, witte en paarse dovenetel en nog wel meer soorten die er ge leidelijk bij komen. De eerste vogels zijn inmid dels uit hun winterkwartieren teruggekeerd en voor hen breekt een drukke tijd aan. Wist u dat hun gezang, dat al vroeg te horen is, een be paalde regelmaat heeft? Dat de verschillende zangers op vaste tijden beginnen en ei kaar aflossen? (De eerste be gint ongeveer een uur voor zonsopgang en wordt na vijf of tien minuten afgelost door de volgende). Hun zang heeft verschillende betekenissen: ten eerste, ter ritoriumafbakening, ten tweede de lokroep om de aandacht van de partner te trekken en ten derde, hoewel deze vaak anders is, de alarmroep bij dreigend ge vaar. Is de partner gevonden dan begint de balts (het hof maken) en het paringsritueel, waarna een druk heen en weer gevlieg volgt om een nieuw nest te bouwen of een oud op te knappen. Sommige vogels zoeken elke zomer een nieuwe partner, andere sluiten een huwelijk Industriegebied Laten we nu eens een paar natuurgebieden van wat dichterbij bekijken, te begin nen met het westelijk haven gebied van Amsterdam, tus sen Sloterdijk en Halfweg. Wat, zult u denken, een in dustriegebied, wat valt daar nu nog te zien? Nu, dat valt mee: er is een grote ver scheidenheid aan vogels en voor het leven, zoals zwanen en bergeenden. De laatste zijn echte holenbroeders. Ze krijgen twaalf a vijftien jongen die, mochten ze ouderloos worden, door andere een denparen worden geadop teerd. 10

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 10