i REIZEN „Hoe is het mogelijk?", zal de leekzeggen „dat je je leven kunt verpanden aan slechts kijken." Maar imker zijn brengt beweging met zich. Holland is klein en de plantenwereld wordt steeds meer te ruggedrongen door de betonnen honingraten van de mensheid. Het is vaak moeilijk om bijen aan voedsel te helpen en daarom wordt er gereisd met de bijenkasten naar de hei of andere streken met bloemen of bloesems. Het vlieggat wordt vergrendeld door middel van een houten klosje en het dak wordt vervangen door een gaas op een raam. Dit is nodig omdat bijen veel hitte produceren. Wanneer zij in een dichte kast moeten blijven, zouden de gevolgen van een transport ernstig kunnen zijn, omdat de grote warmte die zij produce ren de honingraten zou kunnen doen smelten, waardoor zij zelf onder hun ei gen lekkernij komen te zitten en een ze kere dood tegemoet gaan. Bijentrans porten vinden dan ook in de vroegste uren van de dag plaats. Een vrachtwa gen gaat dan langs de huizen van de imkers, ook in Amsterdam of andere steden, want op de daken van menig huis en uiteraard in de tuinen, zijn bijen kasten te vinden. Dat dergelijke reizen in de prille ochtend veel sfeer met zich brengen is begrijpelijk en de heer Rinkel denkt met genoegen terug aan het bij- envervoer in bijvoorbeeld de oorlogsja ren toen hij met een kolengestookte auto de bijen van Amsterdam naar de heide moest brengen. De verschillende bloemen hebben een invloed op de smaak van de honing, die toch nog steeds heel belangrijk is, want het maakt deze hobby betaalbaar of be ter gezegd hij kost daardoor niets. Er is nog altijd vraag naar dit zoete „boter- hambeleg" en de opbrengst ervan dekt de kosten van vervoer, medicijnen, hulpmiddelen, enzovoort. KONINKLIJKE ENVELOPPE Maar de bijen reizen niet alleen per eigen vrachtwagen. Groot was onze verwon dering toen er uit een la een klein blokje tevoorschijn kwam dat was uitgehold naar één kant. Deze verkregen ruimte was overdekt met een gaasje. Het was niet langer dan 10 cm en de zijkanten waren hooguit 2 cm. Het was de „enve loppe" waarin koninginnen op reis gaan. Aan één kant wordt voedsel in de vorm van een mengsel van honing en suiker poeder geplakt. Aan de andere kant is ruimte voor drie of vier werksters en in de ruimte die overblijft,zetelt de koningin, die gezien haar status nu eenmaal niet zonder dienaressen door het leven kan. Voorts worden naam en adres op 't blokje vermeld en binnen de kortste keren levert Tante Pos deze vreemde kostgangers heelhuids af. Ook gaan er hele kasten als expresse- goed de trein in. In de meeste gevallen naar Schiermonnikoog, want daar is een bevruchtingsstation. Waarom? Omdat daar maar één ras bijen voorkomt van de vier grote rassen die door imkers worden gebruikt, en wil men er zeker van zijn dat een koningin bevrucht wordt door een dar van hetzelfde ras, dan moet men ver. gaan, want wat is het geval? DE BRUILOFT De koningin is slechts éénmaal in haar leven vruchtbaar gedurende ongeveer een week en de bevruchting vindt plaats in de lucht, en niet in de korf of kast. Eeuwenlang hield de mensheid bijen, maar wat zich tijdens de bijenbruiloft afspeelde was een volslagen geheim. Sinds kort weet men iets meer van de wittebroodsuren van de koninginnen en dat dankzij het nylon. Dit materiaal is zo licht en zo sterk dat er een draad van te maken valt, die om een poot van de in verhouding grote koningin geknoopt kan worden. Wanneer zij dan uitvliegt gaat het gewicht van de draad niet boven haar krachten en verraadt zij waar zij is. De onderzoeker kan dan de ontmoeting met de dar volgen, maar dat hij tot nu toe nog niet alles te weten is gekomen zal de lezer duidelijk zijn. heel klein houten gebouwtje, dat geheel volgens de ideeën van de heer Rinkel is ingericht. Hierin is alles te vinden dat nodig is voor het observeren en het ver zorgen van deze insekten. Eén kant wordt in beslag genomen door een werktafel. Er zijn verder potjes met bijen op sterk water, medicijnen liggen in de laatjes, want bijen kunnen ook ziek wor den. Hun bloed kan aangetast worden en er zijn schimmels die dodelijk zijn voor de larven. Eén van de studie-ob jecten van de heer Rinkel is dan ook het experimenteren met geneesmiddelen (antibiotica). Een demonstratiekast stond te wachten op haar bevolking en een grote microscoop kon direct worden ingezet om het voor het naakte oog niet zichtbare te ontsluieren. „Sla 'm dood", zal in deze ruimte nooit klinken, want elk bijenleven heeft te veel geheimen en is te boeiend om daar een gewelddadig einde aan te maken. De opvolger van de bijenkorf, de kast. METSELENDE BIJEN De kasten moeten ook voor de trein- transporten worden afgesloten door gaas. Maar wie nu zou denken dat de imker met hamer en spijkers aan de gang moet alvorens Van Gend Loos te laten voorrijden, vergist zich. Hij behoeft slechts het houten raam met gaas op de kast te leggen en binnen enkele uren hebben de bijen de kieren dichtgemaakt met was, waardoor het raam praktisch niet meer van zijn plaats is te krijgen. Hij maakt daarbij gebruik van de gewoonte van dit hardwerkende volk om alles wat kleiner is dan 6 mm onmiddellijk te dich ten. Hun meetkundige gave heeft ook tot gevolg dat alles wat breder is dan 8 mm wordt benut voor het maken van raten. Slechts datgene dat een breedte heeft van tussen 6 en 8 mm laten zij open en gebruiken zij als loop- en leefruimte. Toen wij de heer Rinkel bezochten was er maar één kast bij hem in de tuin, want hij was net terug van een vakantiereis naar Amerika en zijn overige bijenvolkjes waren uitbesteed. Maar die ene behui zing was voldoende om een indruk te geven van de enorme activiteit van de bijen in de zomer. In zijn tuin staat een MET BIJEN BUITEN DE GRENZEN In de bijenban is ook groepsdirecteur, die drs. A. Miedema, vertelde dat zijn grootvader bijen hield. Daardoor was de heer Miedema als kind al geboeid door deze insekten. Het is begrijpelijk, dat toen hij on geveer acht jaar geleden de heer Rinkel ontmoette, de bijen al spoedig de hoofd toon voerden in het gesprek. Alras kwamen er Rinkelbijen op het Miedema-erf te staan en sindsdien hebben de bijenvolken zich daar vermenigvuldigd met wisselend suc ces. Wanneer men nog werkt en veel moet reizen, is het een stuk moeilijker om bijen te houden want zij hebben op bepaalde mo menten de volledige aandacht nodig van de imker. Wanneer die er dan niet is kunnen zwermen verloren gaan of kan de honing oogst in het niet verdwijnen. Ook kunnen zij onderwerp van gesprek zijn tijdens de vele zakenreizen en een enkele maal leiden tot interessante ontmoetingen, zoals met een pater in Burundi, die op zijn manier efficiënt ontwikkelingshulp bedreef met kippen en bijen. De eerwaarde man leerde de jongens uit de buurt de kunst van het houden van deze dieren en als ze na een week of zes huiswaarts keerden hadden zij al het materiaal voor een hok en een bijen kast bij zich. Eens per maand verscheen dan de pater in een bestelwagen bij hen thuis en haalde de honingraten op om in zijn school centraal de honing te vergaren en te verkopen. Er waren jaren dat er 18.000 kilo op die manier naar de markt gebracht kon worden. Tezamen met de opbrengst van de kippen konden zijn leerlingen zich gemak kelijker staande houden in het leven en was de pater in staat in zijn school almaar nieu we leerlingen op te leiden. De bedrijfsleider van de limonadefabriek in Kigali in Rwanda, de heer Otten, moet bijen gehaat hebben, want zij ontdekten zijn suikervoorraden. De heer Miedema overreedde hem echter om bijen als hobby te gaan houden en ver schafte hem het model van een kast. Er staan er nu een stuk of zes bij zijn huis. 11

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 11