Parachutespringen en het Heineken Parateam 1^1 Schotland gebruikelijke golftermen al leen uit het Nederlands afkomstig is. De serieuze Schotse golfhistorici menen dat het spel uit Holland naar Schotland kwam. Dat lijkt niet zo onwaarschijnlijk, omdat het golfspel in Den Briel al in 1387 werd beoefend en in Dordrecht in 1401, terwijl het spel in Schotland voor het eerst in 1457 werd verboden. Indien men voorts bedenkt dat er in de eerste helft van de 15e eeuw een zeer regelmatig scheepvaartverkeer bestond van St. An drews naar Edinburgh via Den Briel naar gjg Dordrecht, is het hoogstwaarschijnlijk dat het spel langs deze weg in Schotland is terecht gekomen. De oudste golfba nen daar lagen trouwens bij Edinburgh en St. Andrews. Kolf Aan het begin van de 18e eeuw houdt het enthousiasme voor het golfen hier plotseling volledig op. Daarna hoort men niet meer van het oude golfspel. In de 18e eeuw treedt dan een sterke veran dering op. In deze eeuw moeten wij dan ook het geleidelijk ontstaan van het he dendaagse kolf zoeken. Bij de herber gen ontstaan korte ,,malie"banen, die tenslotte een lengte van 18-25 meter krijgen. Op die banen, die eerst in de open lucht lagen en later werden over dekt en tenslotte geheel binnenshuis kwamen, speelde men aanvankelijk nog met het oude goifmateriaal, een kleine sajetbal en een lichte stok. Tegen het einde van de 18e eeuw kwam men tot zwaardere stokken en grotere sajetbal- len. Een sajetbal is een gummibal die is omwikkeld met sajet (tot garen gespon nen wol). Kolf was in die tijd zeer popu lair. In 1850 deed de rubberbal zijn in trede op de kolfbanen. Wanneer de in teresse voor het kolven begint te ver dwijnen, richt dr. G. C. van Balen Blan ken in 1885 de Nederlandse Kolf Bond op. Op dit ogenblik zijn er nog zeventien kolfbanen in Nederland, waarvan 33 clubs gebruik maken Deze clubs tellen tezamen ongeveer 700 leden. Zestien kolfbanen liggen in Noord-Holland en één in Utrecht. In dezelfde tijd als de Nederlandse Kolf Bond wordt opgericht, begint ook de animo voor het golf weer op te komen. De Schotten hebben dit spel dan inmid- liBrnaw Velen waagden een poging een partij op de kolfbaan te spelen. dels gemoderniseerd tot het golf dat wij heden ten dage nog kennen. Er kwamen golfclubs in moderne stijl, zoals in Was senaar, Zeist, Hilversum en Zandvoort. Zo bestaan nu beide sporten golf en kolf nog steeds naast elkaar voort, zoals op de Europese Golfkampioenschappen in Wassenaar werd getoond op het golf terrein en de kolfbaan aldaar. Door Pepsi-Cola wordt een para-sailing- team gesponsord. Dit team verzorgt de monstraties para-sailing en hanggliding. Bij para-sailing wordt men achter een auto of boot aan een parachute omhoog getrokken en bij hanggliding zweeft men onder een grote „vlieger" vanaf een heuvel naar een lager gelegen punt. Er bestaat echter ook een Heineken Pa rateam. Een team bestaande uit instruc teurs en geroutineerde springers van het Paracentrum Texel. Steeds meer evenementen worden op geluisterd met sensationele demonstra ties parachutespringen; vele malen ver zorgd door het Heineken Parateam. Tot: de gelegenheden waar het team op treedt behoren onder meer openingen van winkelcentra, sporttoernooien (zoals Amsterdam 700 voetbal) en Oran jefeesten. De mogelijkheden zijn legio, ook de va riaties in sprongen; rook en vlaggen als de parachutes eenmaal geopend zijn, maar vooral het tijdens de vrije val naar elkaar toegaan van springers, waarbij bepaalde figuren gevormd worden, is momenteel zeer in trek. De hierbij geplaatste foto's geven een indruk van enkele activiteiten. Bart de Vries en Eddy Kahn, instructeurs van het Paracentrum Texel, verstevig- Eddy Kahn en Bart de Vries, tijdens hun vrije val met de Heineken vlag. Tijdens de demonstratie voor het voetbaltoernooi Amsterdam 701 (1976) legde Max Dereta tiidens de vrije val Bob Rienks en Eddy Kahn op de gevoelige plaat vast. den de onderzijde van een Heineken vlag met een P.V.C.-buis en stapten ver volgens met de opgerolde vlag op meer dan 2 kilometer hoogte uit het vliegtuig. Vlak voordat de parachutes op 800 me ter geopend moesten worden werd de vlag losgelaten. Helaas werd deze Hei neken vlag, die als enige kan bogen op 30 seconden vrije val, nooit teruggevon den. Ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van Amsterdam vond het Amster dam 700 voetbaltoernooi plaats. Een initiatief dat gevolgd werd door Amster dam 701 in 1976 en 702, dat dit jaar zal plaatsvinden. Het Heineken Parateam heeft vanaf het begin de eer gehad het tournooi te openen door in het Olym pisch Stadion te springen. In 1976 „zweefden" Bob Rienks, direc teur Paracentrum Texel en Eddy Kahn boven het stadion naar elkaar, hetgeen door Max Dereta werd gefotografeerd door middel van een op zijn helm ge monteerde camera. Het Heineken Parateam kunt u binnen kort weer op diverse plaatsen aan het werk zien. Twee willen we graag met name noemen: het Amsterdam 702 voetbaltoernooi van 5 en 7 augustus a.s. en de concernsportdag in Zoeterwoude op 27 augustus a.s. 17

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 17