GOLFEN EN WASSENAAR KOLVEN Op het terrein van de Haagsche Golf en Country Club te Wassenaar werden van 21 tot en met 26 juni de tiende Europese Golfkampioenschappen voor landen teams voor amateurs gehouden. Zestien landen namen deze keer aan dit toernooi deel, dat in 1959 voor het eerst in Spanje werd gespeeld. Heineken, die dit toer nooi sponsorde, leverde ook een bijdra ge in de verfrissingen. Onze twee tapin stallaties werden tussen de wedstrijden door druk bezocht. De speciaal voor de ze gelegenheid aangelegde kolfbaan kreeg dankzij de Heineken zitjes een nog fleuriger aanzien. De deelnemers aan dit toernooi konden zich namelijk behalve in het golfen ook uitleven in de wat op op de achtergrond geraakte kolfsport, Kolven is een Oudhollands spel dat reeds in de veertiende eeuw in Nederland werd gespeeld. Er gaan stemmen op dat hieruit het huidige golfspel is ontstaan. Dit wordt echter weer tegengesproken door degenen, die zeker menen te weten dat dit spel voor het eerst in Schotland werd gespeeld. De heer S. J. H. van Hengel, bestuurslid van de Nederlandse Golf Federatie, verdiepte zich in de ge schiedenis van golf (en kolf) en publi ceerde een geschiedkundig werkje hier over, dat heet: Vroeg golf en zijn ont wikkeling. Hij kwam na zeer uitgebreide navorsing tot de conclusie dat zowel golf als kolf voortgekomen zijn uit het oud- vaderlandse „spel metten colve". Er is duidelijk verband tussen vier spe len, die in Nederland al omstreeks 1200 werden gespeeld en vermelde „spel metten colve". Deze vier spelen zijn: de klosbaan, het beugelen, het Belgische en Noordfranse „chole" en het Franse „mail" (malie). Er bestaat geen twijfel over dat die „colve" aanlei ding is geweest tot de Engelse term „golf". Floris V De speurtocht van de heer Van Hengel naar de oorsprong van golf begint bij de moord op Floris V tussen het Muiderslot en Naarden op 27 juni 1296. De leider van het komplot, Gerard van Velsen, vluchtte na de moord naar het kasteel Kroonenburgh van zijn zwager Gijs- brecht IV van Amstel bij Loenen aan de Vecht, achterna gezeten door de woe dende Gooilanders. Dezen belegerden het kasteel dat volgens de verhalen tegen Kerstmis van dat jaar ingenomen werd. Gerard van Velsen werd gerad braakt en ten einde de herinnering aan deze wraak voor de grafelijke moord le vendig te houden, werd daarna een jaarlijkse golfwedstrijd ingesteld, die op tweede kerstdag werd gehouden In de veertiende eeuw vinden we het spel te Brielle en Haarlem. In de vijftien de eeuw in Dordrecht, Amsterdam en Naarden. Hertog Aelbrecht van Beyeren geeft de stad Haarlem in 1390 een baan cadeau, om zo zijn dankbaarheid aan de burgers van Haarlem tot uitdrukking te brengen (hij was graaf van Holland ge worden). De oorspronkelijke golfers speelden Tussen de wedstrijden door kon men lekker even uitpuffen op het terras vóór het clubgebouw. het kort daarna Een levensgrote Bokma fles bij de achttiende hole was moeilijk over het hoofd te zien. Aan slag de Nederlandse golfspeler J. van Neck. Een opkikkertje halen in de bar was natuurlijk niet te versmaden. eerst met een geheel houten stok (later hout met metaal) en een houten bal. De ze bal probeerden ze met het kleinst aantal slagen van een vast punt naar een ander vast doel te spelen. Ze deden dit echter bij voorkeur in de straten en op de pleinen van de steden. De doelen, eerst deuren en bomen, werden later palen. Met de houten ballen werden nogal eens ruiten gebroken en voorbijgangers ge raakt. Vandaar dat de meeste autoritei ten in die tijd al heel spoedig een veel minder lankmoedige houding tegenover het spel aannamen, dan hertog Ael brecht van Beyeren. Verboden De stedelijke autoriteiten begonnen al heel vroeg verordeningen te maken om de spelers van het hinderlijke spel de stad uitte krijgen. Op 28september 1401 bepaalt het stadsbestuur van Dordrecht dat het daar in de stad steeds lastiger geworden golfspel niet meer binnen de stad mag worden gespeeld. In Naarden wordt het spel in 1456 ronduit „boeverij" genoemd en verboden op het kerkhof en in de kerk. De golfers hadden zich blijk baar bij slecht weer de bijzonder ruime kerk te Naarden als sporthal aangeme ten. In de Nes te Amsterdam wordt het spel in 1480 verboden, omdat de kloos ters aldaar klaagden. Wie er spelende werd aangetroffen, werd ter plaatse naakt uitgekleed. In de zeventiende eeuw bereikte het spel zijn hoogtepunt. Men legde toen in Den Haag, Amster dam, Utrecht en Leiden „malie' banen en velden aan, waarop de golfers hun spel konden beoefenen. Inmiddels had het golfspel ook in Schotland zijn intrede gedaan. Aangenomen wordt dat 'n aantal in 16

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 16