het eerste, als daar deelnemers afwezig zijn. De liefde voor het worstelen werd van lieverlee steeds groter. Op een gegeven moment werd Jansen in de technische commissie van de vereniging gevraagd. Dit kwam niet alleen omdat hij hiervoor belangstelling had getoond, maar veel meer nog vanwege zijn inmiddels ge groeide ervaring en getoonde inzicht in de sport. De belangrijkste taak van de T C. is het selecteren en opstellen van deelnemers aan wedstrijden en het in overleg met de trainers geven van richt lijnen voor de opzet van de training. Bo vendien houdt deze commissie de wijzi gingen bij in de reglementen, waardoor er bijvoorbeeld tot verandering in de trainingsopzet moet worden geadvi seerd. Wat betreft de reglementen is Jansen goed op de hoogte, want hij heeft een cursus voor scheidsrechter gevolgd. Deze duurde ongeveer een half jaar. Als deze cursus met goed gevolg is afgerond, word je scheidsrechter twee de categorie. Een jaar later is Jansen benoemd tot scheidsrechter eerste ca tegorie. Dit betekent dat hij wedstrijden in de hoofdklasse mag fluiten. Het scheidsrechteren is een moeilijke taak. Je staat altijd bloot aan de kritiek van iedereen, het publiek en de verlie zers, terwijl de winnaars vaak vinden dat ze te weinig punten toegekend hebben gekregen. Soms zijn de verliezers er zo ontevreden over dat ze er niet voor te rugdeinzen de scheidsrechter openlijk te bedreigen of de banden van zijn auto lek te prikken. Dergelijke activiteiten Het onderdeel trekken bij het gewichtheffen. Jansen heeft hier 60 kilogram omhoogge- bracht. bekende Keizerlei in Antwerpen. Het hotel had een groot balcon aan de voor kant, recht tegenover een steeds over volle tramhalte. Tot plezier van iedereen heeft toen de complete ploeg de och tendgymnastiek in onderbroek op dat mooie grote balkon gedaan. Vanwege zijn activiteiten als scheids rechter en lid van de technische com missie is Jansen gevraagd vertegen woordiger te worden van de Koninklijke Nederlandse Krachtsportbond in de Amsterdamse sportraad. Deze raad ad viseert de gemeente inzake het beheer van zalen, de aan te schaffen materialen, etcetera. Door de vele functies in de worstelsport is het hem haast onmogelijk de sport zelf op een hoog niveau te blij ven bedrijven, hetgeen Jansen betreurt. „Het liefst sta ik gewoon op de mat of ben ik aan het trainen." Anderzijds bie den al deze functies ook wel weer hun voldoening. Of Jansen echter nog lang Simon Jansen in actie als scheidsrechter bij de wedstrijd in de hoofdklasse worstelen tus sen De Halter (Utrecht) en Sandow (Arnhem), Jansen vindt het een eerste vereiste, dat het gezin ook zijn instemming en mede werking geeft, omdat dit alles anders geen haalbare kaart is. Hij hoopt echter, dat zijn zoontje van vijf jaar het in deze sport verder zal schoppen dan hij zelf ooit gedaan heeft. Zoonlief gaat soms al eens mee naar de jeugdtraining, maar is nog te jong om werkelijk te mogen trai nen. Wel is hij al enthousiast! De mini mum leeftijd is acht jaar. Worstelen is vóór alles een sport, waarbij men over de juiste mentaliteit dient te beschikken. Een duidelijke tendens in deze sport is verder, dat het worstelen meestal van vader op zoon overgaat. Vandaar het gezegde in de clubzalen van deze sport: Wees meer dan je ou- Oefenpartij met Bert Kops (destijds deelne mer aan de Olympische Spelen in München), waarbij Simon Jansen (rechts) zijn tegen stander in een dubbele bovenarmgreep heeft om te proberen zo een touché te maken. hebben Jansen op een gegeven ogen blik doen besluiten het scheidsrechteren te staken, maar bij nader inzien is hij toch doorgegaan. Hij zet z'n auto nu gewoon een paar straten verderop neer. In sep tember 1976 was Jansen scheidsrechter in de wedstrijd Engeland-Nederland, gehouden in Manchester. Tot nu toe was dat het hoogtepunt van zijn carrière als scheidsrechter. Bij dat toernooi was hij bovendien captain van de Nederlandse ploeg. Er werd toen in Engeland in twee stijlen geworsteld, sambo en vrije stijl. In beide categorieën moest het gastland het onderspit delven. Dit kwam niet van wege het feit dat Jansen een van de scheidsrechters was, maar door de kwaliteiten van de Nederlandse worste laars. Aan het eind van het weekend werden beide teams ontvangen door de burge meester van Manchester. Tijdens het aangeboden diner moest Jansen een speech houden. „Al met al hadden de jongens meer plezier dan ik." Bij internationale wedstrijden is het doorgaans de gewoonte dat de bezoe kende partij zelf een scheidsrechter meeneemt. Jansen is in dit verband vaak in het buitenland geweest, onder meer in België, waar zich het volgende heeft af gespeeld. De hele ploeg was voor een weekend gehuisvest in een hotel aan de Hier wordt onze worstelaar door Kops vak kundig in een ,,kiep" genomen. zich op deze manier voor de sport zal inzetten is de vraag. Dat het mogelijk is voor een huisvader het grootste deel van zijn vrije tijd aan zijn hobby te besteden, komt voort uit het feit dat het hele gezin Jansen erbij betrokken is. Mevrouw Jansen is lid van de feestcommissie van de vereniging. Alle wedstrijden die pa moet fluiten worden gevolgd door het hele gezin.

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 31