Worstelen een pakkende hobby S. Jansen: Vaak gebeurt het dat de deelnemers tijdens het gevecht buiten de mat geraken. Óp de foto wijst arbiter Jansen de worstelaars naar het midden van de mat om opnieuw te begin nen. Worstelen is namelijk een volwaardige sport, en Hercules is een gerenommeer de vereniging die zo'n acht seniorkam pioenen en drie jeugdkampioenen onder haar leden telt. Worstelen is een serieu ze sport en mensen die het bedrijven, zeker op landelijk topniveau, zijn ware atleten die zwaar moeten trainen om hun niveau te halen en te behouden. Worstelen staat gelukkig niet in alle lan den in een zo kwaad daglicht als in Ne derland. In Duitsland bijvoorbeeld is de sport veel populairder, hetgeen onder andere blijkt uit de hoeveelheid zendtijd die de sport krijgt toebedeeld op radio en tv, ook al is worstelen niet een zo ge schikte kijksport als bijvoorbeeld voet bal. In kringen van de worstelsport be staat de stellige overtuiging dat de re clame die voor de sport gemaakt wordt, vaak negatieve reclame is. „Worstelen is niet in dat mooie doosje verpakt, waar het in had moeten zijn," constateert Jansen. Overigens staat de gemeente Amsterdam veel positiever tegenover de sport dan de gemiddelde Nederlandse gemeente. Dit moge blijken uit de aan schaf van een Olympische mat voor de verenigingen. Jansen is begonnen met worstelen in 1968. Hij was toen 21 jaar, ,,te oud om nog wat te worden in deze sport". Hij is gaan worstelen omdat hij niet meer aan waterpolo kon doen vanwege een oor ontsteking. Via een kennis is hij toen te rechtgekomen op de training van Her cules. Aanvankelijk deed hij alleen mee aan de conditietraining om een beetje in vorm te blijven. Na verloop van tijd leek het worstelen zelf ook wel leuk en is Jansen mee gaan doen aan de tech niektraining. Langzamerhand is hij toen wedstrijden gaan worstelen. Door hard te blijven trainen verwierf Jansen zich een definitieve plaats in het tweede team van Hercules. Vanuit dit tweede team worden geregeld invallers geleverd aan Om te kunnen zien of de winnaar touché maakt (beide schouders van de tegenstander op de mat) gaat ook de scheidsrechter plat. ,,Oeh... Tsss". Simon Jansen, portier aan de Van der Helststraat te Amster dam, stoot zo'n 90 kilo omhoog. Hoewel z'n grootste prestatie een goede 120 kilo is, doet Simon het op de training „kalm" aan. „Je moet je niet forceren", is z'n motto. Jansen doet nog maar een half jaar aan gewichtheffen. Hij begon daar mee naar aanleiding van de Olympische Spelen in Montreal in 1976. Daarvóór was hij worstelaar tweede klasse. Worstelen is een zeer oude sport, die al door de Grieken en Romeinen werd beoefend. Met name de Grieken waren enthousiaste worstelaars. Ze hebben er zelfs een Olympische sport van gemaakt. De bedoeling was om de tegenstander zonder letsel toe te brengen of zelfs maar pijn te doen, te verslaan. Dit ver slaan bereikte men door punten te halen door technisch goede grepen uit te voe ren. Tegenwoordig worden gedurende het gevecht punten toegekend door de scheidsrechter. Een lijnrechter houdt de stand bij. Na afloop wordt diegene met de meeste punten tot winnaar uitgeroe pen. Wanneer een speler met beide schouders tegelijk de grond raakt, heet dat touché en is de partij voor hem ver loren. De eerste reglementen dateren uit on geveer 1900, de tijd dat de eerste Olym pische Spelen werden gehouden. Deze reglementen hadden tot doel de toch nog wel ruwe sport zodanig te veredelen dat het toepassen van pijnlijke grepen niet meer nodig zou zijn. Naarmate de tijd vorderde,verfijnde men de regle menten en de sport werd edeler. Het worstelen was een echte volkssport die zich in Nederland heeft ontwikkeld in kleine achterzaaltjes van cafés. In der gelijke gelegenheden werden door gaans de wedstrijden gehouden, terwijl detraining veelal in oude bedrijfsruimten moest plaatsvinden. Doordat de ontwik keling van de worstelsport zich voltrok in cafés kreeg al gauw de penose een grote invloed op de sport. Met name de invloed van deze groep heeft worstelsport een slecht imago bezorgd. Juist dit imago hindert Jansen. Als secretaris van de Amsterdamse worstelvereniging Hercu les probeert hij er alles aan te doen dit beeld van de sport te veranderen. Dit is lang niet altijd even gemakkelijk. Dona ties van cafés of andersoortige etablis sementen moeten worden afgeslagen, hoewel de vereniging de duiten best kan gebruiken. Geprobeerd moet worden de schijn van elke binding met welke groep dan ook te vermijden.

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 30