DE BROUWERIJ CARIBBEAN »D°MINICA gpA ^MARTINIQUE BT.LUCIA^j;. BT. VINCENT J f g BARBADOS GRENADA/ i> TOBAGO jf'TRINIDAD Trommelen op olievaten Steelbands hebben in Neder land grote bekendheid ge kregen, maar de instrumen ten die de muzikanten ge bruiken werden geboren op de eilanden van het Ca- ribisch gebied en in het bij zonder op Trinidad. Toen de oorlog met Duitsland eindig de, werd er een ééndags car naval georganiseerd. De ou de feestkleding werd te voor schijn gehaald en men greep naar elk vat of blik dat voor handen was om op te slaan, waarbij de vuilnisemmers het in het bijzonder moesten ont gelden. Met voornamelijk auto-onderdelen werd op het ijzer geramd en het lawaai moet verschrikkelijk zijn ge weest. Het ging zelfs de be woners van Trinidad en To bago te ver en de protesten trachtten het getrommel te overstemmen. De tegenstan ders verloren, maar de muzi kanten verfijnden hun manier van muziek maken. De stok ken werden omkleed met rubber om het geluid binnen aanvaardbare grenzen te houden en de olievaten (steeldrums) kwamen in zwang. Men ging aan toon hoogten denken en de mooie klanken die nu uit het metaal worden gehaald zijn onder te verdelen in tenor, guitaar, cello en bas. Elk van deze kent ook nog de double" variëteit. De ronde bodems worden met behulp van branders in verschillend ge kleurde vakken verdeeld, die elk weer een bepaalde noot kunnen produceren. Al jaren bestaan grote bands, die vaak uit honderd man be staan elk met gemiddeld twee steeldrums om op te spelen. Heineken sponsort twee van die orkesten": De Heineken Pan Vibes" en ,,Stag Fonclai- re". Bijna alle steelbandmuzikan- ten zijn negers en het is dui delijk dat deze vorm van mu ziek voortkomt uit de trom- Langs één van de hoofdwe gen ligt National Brewing Co. Ltd., in de ogen van velen van ons een kleine brouwerij met zijn 200.000 hl maximum brouwcapaciteit per jaar. Maar op Trinidad drinkt men ongeveer 27 liter per hoofd van de bevolking en dat ligt in Holland op 83 liter. Het is op Trinidad warm genoeg om bier te drinken, maar liter rum kost daar ongeveer 5.- en dat betekent een ernstige concurrentie voor het bier. Brouwen is niet zo eenvoudig in dat verre gebied, want de grondstoffen komen voor een groot deel uit Europa, zoals de mout en de hop. De fles sen worden ingevoerd uit Holland en Canada en elke twee maanden arriveert een kistje Heineken A-gist uit Ne derland, terwijl voor het Mac- keson stout gist wordt aan geleverd uit Londen. De kroonkurken en etiketten ko men echter uit het land zelf. Toch is de brouwerij groot genoeg om te exporteren en ongeveer een vijfde deel van de produktie gaat naar om liggende gebieden zoals Guyana, dat ten westen van Suriname ligt en naar enkele eilanden in de omgeving. Het transport gaat over het water en het zijn geen vrachtvaar ders, die op efficiënte wijze de dozen aan boord nemen om ze enkele dagen later weer uit te laden. Nee, het zijn mels van Afrika. Nu is het een onderdeel van de cultuur van Trinidad en Tobago en vele andere gebieden in de om geving. Het is niet alleen de muziek die fascineert. Ook het maken en stemmen van de vaten is een boeiende kunst, die een grote deskun- vaak de kleine romantische zeilschepen die met behulp van de wind het diepe blauw doorsnijden en slechts op de motor overschakelen als ze de haven in- of uitvaren. Twintigduizend dozen kun nen in de ruimen worden meegenomen, terwijl er nog eens tienduizend op het dek kunnen staan. De kapitein is nog heer en meester op zijn vaartuig en als hij meent extra vracht te ruiken buiten zijn koers, dan wendt hij zonder bedenkingen de steven en laat de dienstregeling voor wat hij is. National Brewing Co., maakt Heineken en Stag pils alsme de Heineken Malta, terwijl Mackeson Milkstout voor Whitbread in licentie wordt gebrouwen. Driekwart mil joen dozen gingen er in totaal in 1976 de deur uit, maar het gaan er meer worden, want er wordt hard aan de uitbreiding gewerkt. Zoals overal ter we reld zal het vergroten van de capaciteit ongetwijfeld con structieproblemen met zich brengen. Temeer omdat de produktie niet stopgezet kan worden. Maar de moeilijkhe den zullen minder zwaar we gen in Trinidad, want is daar niet de lijfspreuk van ieder een: „No Big Ting". Dit bete kent in goed Engels „Nog big thing" en dat is vrij vertaald: „Maak je niet dik, het komt best voor elkaar". Ey digheid vereist. Het is muziek die werd geboren in een ver werelddeel, maar die nooit tot bloei zou zijn gekomen zon der de olieindustrie, die in de beginjaren van de verpak king steunde op de olievaten, die werden uitgevonden door de Hollander Van Leer... De Heineken Pan Vibes.

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 29