Bier temidden van de vrolijkheid op Trinidad Carnaval in Trinidad: een waterval van kleurrijke feestvierders. In Vers van 't Vat 2/77 heb ben wij een kort stukje gewijd aan Trinidad en Tobago in het Caribisch gebied. Kort na het verschijnen kregen wij uitvoerige gegevens van on ze medewerker Fokke Mul der, die daar plantmanager is bij National Brewing Co. Ltd., het met ons geassocieerde bedrijf in dat land. Nu kunnen wij u wat meer vertellen over die twee zeer gelukkig lijken de eilanden vlak voor de kust van Venezuela. Trinidad en Tobago lijken wel de lokvogels te zijn geweest van de Caribische Zee, want door de eeuwen heen zijn duizenden aardbewoners uit alle delen van de wereld naar dit ongeveer 100 kilometer lange Trinidad en 40 kilome ter metende Tobago getrok ken om er een bestaan te vinden. Aanvankelijk kwamen zij niet altijd uit vrije wil, na melijk als slaven! Afgezien van de vele rassen die men er op straat kan ontmoeten, wij zen ook de plaatsnamen op de verschillende afkomst van de eilandbewoners. San Fer nando, Las Cuevas en Santa Cruz komen voort uit de ont dekkers van het land, de Spanjaarden, die onder lei ding van Columbus hier voet aan wal zetten. Port of Spain, Red Head en Brighton vinden hun oorsprong in het feit dat de Engelsen het land lang hebben bezet Matelot, La- ventile, Blanchisseuse en Sans Souci doen de Fransen voortleven, die in 1780 op uitnodiging van de Spaanse koning naar Trinidad en To bago emigreerden en het suikerriet meebrachten, dat het land snel tot grote bloei bracht. Arima, Tunapuna, Moruga en Aripo zijn de kari ge taaloverblijfselen van de oorspronkelijke Indianen, de Caribs en Arawaks, die uitge roeid werden door de Spaan se bezetters. De Engelsen zouden de En gelsen niet zijn als zij, in 1797, niet waren gekomen om het eiland te veroveren en het nooit meer prijs te geven... todat, in 1962, de onafhanke lijkheid zich kwam melden. Onder hun invloed werd de slavernij waarschijnlijk al zo vroeg afgeschaft. Dat ge beurde in 1838 en werk krachten werden schaars, re den waarom veel Indiërs tus sen 1845 en 1917 in grote groepen aankwamen om de bevolking van negers, Chine zen, enkele Indianen en de weinige Europeanen aan te vullen. Wanneer zo veel verschillen de volkeren bijeen worden gezet op een beperkt gebied, dat slechts een zesde deel van Nederland meet, dan zijn er twee mogelijkheden: men voert oorlog onderling of men sluit vriendschap. Het laatste is op de twee eilanden ge beurd en moet men een oor deel over de bewoner van Trinidad en Tobago geven dan kan men zonder aarzelen zeggen: Hij is blij en lucht hartig". En dat betekent wei wat, wanneer men bedenkt dat er 1,2 miljoen vrolijke zie len bijeenwonen. OLIE Het is de olie die ook hier de economie smeert, want dit begerenswaardige produkt wordt niet alleen op het vas teland, maar ook in de kust wateren gewonnen. De land bouw is ook een pijler waarop gesteund kan worden, want citrusvruchten, cacao, suiker en koffie zijn nationale prod uk- ten. Maar het toerisme mag niet vergeten worden als bron van inkomsten, want buiten landers komen zich graag warmen aan de vrolijkheid van de eilanden, vooral wan neer alle opgekropte blijheid losbarst tijdens het Carnaval. Velen noemen dit feest in de Trinidad versie, de op één na grootste show ter wereld, die slechts overdonderd wordt door het Carnaval van Rio. Het is op de maandag en de dinsdag dat de feesten zich vooral concentreren. De enorme optochten met 1000 tot 2000 deelnemers, verge zeld door „brass"- en „steel- bands" trekken door de grote steden en helpen mee de be woners hun zorgen te verge ten. De bevolking treedt bui ten zich zelf en kan zich overgeven aan een waanzin nige roes waarbij alles wat normaal is gek wordt en een frisse kijk op de dingen kan worden aangekweekt voor het komende jaar. Op maandagochtend om 04.00 uur breekt de bruisen de waterval van kleurrijke carnavalvierders met donde rend geweld door de poorten van de feestzalen en ver mengt zich met de duizenden die de straten al vullen. Op naar Independence Square trekken de horden om daar te blijven hossen, Koning Juvay van het carnaval te kronen en om prijzen voor de mooiste kostuums in ontvangst te ne men In de loop van de och tend zakt het gewoel weer af om later op de dag weer uit een te barsten als een bal vol confetti. Het Feest regeert al len en zij vergeten de wereld om zich heen, zij springen, zij zingen, trommelen en dansen en de calypso's worden aan eengeregen als parels aan een ketting. Op Aswoensdag worden zij wakker en staan weer in de werkelijkheid. Voor veel aardse zielen zou dit een hele ontnuchtering zijn, maar niet voor deze ei landbewoners, want ontwa ken zij niet op Trinidad en Tobago?

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 28