ZOETERWOUDE EN ZIJN BEELDEN VAN VROUWEN Een vlucht spreeuwen passeert de Van Zwietenplas. Een koppel bergeenden boven het kantoor. broedkast geplaatst in de hoop dat ook hij op het Heineken terrein een nest zal gaan bouwen. De torenvalk rust uit in de Barremolen, op zolder. We vonden daar braakballen. De valk spuugt namelijk de onverteerbare resten van zijn prooi uit in de vorm van een bal (haren, botjes en schedels). Zo zien we wat de valken eten. We zagen dat de knobbelzwanen naar een nest aan 't zoeken waren. Het zijn heel strikte nestverdedigers en wie te dicht in de buurt komt, kan een flinke klap met de vleugels krijgen. Ze vallen zelfs roeiboten met passagiers aan als ze dat nodig achten. In de hooiberg tegenover het ontvangst gebouw ontdekten we nog een nest van een wilde eend. Zoals te begrijpen is, kon er, om het nest niet te verstoren, niet gefotografeerd worden. Als laatste ma ken we nog even melding van enkele zeldzaamheden die ons terrein een be zoekje waardig keurden. Het waren de pijlstaart en de bergeend. De pijlstaart is een eend met een lange staart, die 's winters naar Nederland komt maar die in het noorden broedt, soms wel een paar duizend kilometer van hier. De bergeend (niet echt zeldzaam) is een grote bontgekleurde eend die in de dui nen in konijneholen broedt. De ronde langs de 78 hectare land, die vrij regel matig door enkele Zoeterwoudse mede werkers wordt gelopen, geeft heel wat te zien. Het is te hopen dat de vogels nog vele lentes, zomers en winters onze ga sten zullen blijven. Alle foto's zijn (met uitzondering van die met de lammetjes) gemaakt op klein- beeld, met een 300 mm lens, door de heer R van Rijn, op ons terrein in Zoe- terwoude. Red. Een beeld van een vrouw. Onze brouwerij in Zoeter- woude heeft er twee. Als trouwe wachteressen staan zij al meer dan een jaar ter weerszijden van het hek aan het begin van de toegangs weg naar het ontvangstge bouw en het recreatieterrein. Menigeen, vooral de buiten staander, heeft zich al afge vraagd, wie deze „Griekse godinnen" zijn, wat zij voor stellen, waar zij vandaan ko men en waarom zij daar staan. Om met het laatste te begin nen, de beelden van de vrou wen staan er ter versiering Links van het hek, als men aankomt, staat symbool van de gezondheid. Redactie Rechts, nog een beeld van een vrouw; met aambeeld en vaas het zinnebeeld van de ar beid. als trouwe wachteressen (uitsluitend te vertalen als verfraaiing). Afkomstig uit ons museumbezit en daaruit welwillend afgestaan (tijde lijk!) door onze grote collec tioneur van historische goe deren en voorwerpen, Marcel Ch. J. Eyck, gaan hun her komst en leeftijd terug naar het Vlaamse land van een eeuw geleden, en wel in het bijzonder naar Wijnegem, waar de oprichter van de toenmalige alcoholfabriek al daar, Leon Michel, in 1875 de beelden op ongeveer zes meter hoogte tegen respec tievelijk de gevel van het eestgebouw en boven de in gang van het oude siloge bouw liet plaatsen. Als ver siering! (Vele jaren later werd de alcoholfabriek door ons concern overgenomen en aangepast voor de fabricage van mout). Namen hebben onze beelden van vrouwen niet. Het ene met het aambeeld, is het zin nebeeld van de arbeid. Aan de andere kant staat, met een zakje kruiden en het escu laapteken, het symbool van de gezondheid. Nu we de leeftijd van de da mes verklapt hebben, kan het gewicht er ook nog wel bij: 450 kg (gietijzer) elk! Bij aan komst in Nederland bleken de beelden danig door roest te zijn aangetast. Na een flinke schoonmaakbeurt onder gaan te hebben en in keurig grijs geplastificeerd te zijn, kunnen de dames er weer een eeuw tegen. Het-enige probleem dat blijft is, dat wij niet weten hoe zij heten. Wie bedenkt een toe passelijke naam voor onze beelden van vrouwen?

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 18