Hein#ken De tweede lentedag Vrolijke lenteboden Het was verwonderlijk te zien hoeveel soorten vogels er leven, broeden en trek ken op en langs het Zoeterwoudse brouwerijterrein, ook al wordt er op de 78 hectare grond hevig gebouwd en dag en nacht bier gebrouwen. Een indruk hiervan kregen wij toen we op de tweede lentedag, gewapend met grote laarzen en verrekijkers een rondgang over het brouwerijterrein maakten. Je kon de lente horen en ruiken. En niet in de laat ste plaats zien, want al waren we er ei genlijk alleen op uit om vogels te bekij ken, je kunt eenvoudig de schapen met Vaste klanten, dagelijkse passanten. de pasgeboren lammetjes niet negeren. Het is zo'n vertederend gezicht. We za gen dat de wintervogels het zo langza merhand weer tijd vonden om te ver trekken. De kramsvogels en koperwie ken (beide lijsters die in het hoge noor den broeden) zoeken in de winter voed sel op bouwland en andere open terrei nen en hadden de afgelopen maanden ook het Heineken terrein regelmatig be zocht. Nu verzamelden ze zich in grote groepen en maakten zich gereed voor de terugreis van honderden kilometers naar het noorden. Ook de spreeuwen, die in de winter in grote groepen bin nenkomen, vonden het bij ons blijkbaar wel acceptabel. Wanneer de winter voorbij is, en de spreeuwen aan broeden gaan denken zoeken ze de man/vrouw naar hun hart en trekken in paartjes weg. Het gebeurt ook wel dat de mannetjes eerder terug gaan en een territorium gaan zoeken (territoriumbroeders). Wanneer ze hun „standplaats" bepaald hebben (territorium bij zangvogels meestal kleiner dan Vt hectare) gaan ze vrouwtjes lokken. Dit doen ze door op hun allermooist te gaan zingen tot er een vrouwtje komt dat helemaal verliefd wordt en dan gaan ze samen als echt paar verder. Dat zingen is trouwens niet alleen om te lokken maar ook om op die manier hun terrein te bewaken, en de andere mannetjes te imponeren. Nie mand anders dan hij en zijn vrouwtje mogen op dit gebied komen; het daar aanwezige voedsel is alleen voor hen. De zwanen en ganzen paren meestal in de overwinteringsgebieden en gaan van daaruit als stelletje weg. Het grappige van deze vogels is dat ze zeer veel waarde hechten aan „huwelijkse trouw" waardoor je meestal jaar in jaar uit vaste echtparen ziet. De meerkoeten en waterhoentjes over winteren ook in grote groepen op het brouwerijterrein en trekken twee aan De blauwe reiger op zijn vaste" stekkie, de slootkant.

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 16