TWAALFDE AMSTEL GOLD RACE BRAK NAGENOEG ALLE RECORDS Gesprek met Zoetemelk EEN INSIDER AAN HET WOORD OVER DE AMSTEL GOLD RACE Bram Koopmans maakte met de ze Amstel Gold Race het dozijn vol; het was tevens zijn laatste optreden als wedstrijdleider in deze klassieker. Tijdens de periode van neutrali satie direct na de start praat Freddy Maertens met Herman Krott, die de technische leiding van de wedstrijd heeft. De twaalfde editie van de Amstel Gold Race kan er aanspraak op maken nagenoeg alle records die er voor deze klassieke wegwed strijd voor beroepsrenners maar te bedenken zijn, op zijn naam te hebben geschreven. Immers, op Paaszaterdag 9 april beleefde dit puur door onze brouwerij geor ganiseerde evenement zoveel hoogtepunten, dat er alleen al een record aantal pagina's in dit blad mee gevuld zou kunnen worden. Laten we echter be scheiden zijn in het aandragen van superlatieven (die de koers overigens niet misstaan) en ons bepalen tot die bouwstenen voor een verhaal, die anderen hebben aangedragen. Om kort te gaan, nooit tevoren waren er zoveel renners aan het vertrek als dit jaar, toen 150 op de zege beluste profs zich in Heer len opmaakten voor de 230 kilo meter lange monstertocht door het Zuidlimburgse heuvelland. Met Maertens, Merckx en Moser, Panizza, Planckaert en Poulidor, met Knetemann, Kuiper, Zoete melk, De Vlaeminck en Thevenet en niet in het minst met het tot de tanden gewapende Zeeuwse toptalent Jan Raas in de kara vaan, kon de startlijst ook wat kwaliteit betreft elke vergelijking met voorgaande races gemakke lijk doorstaan. Records werden er evenzeer ge boekt ten aanzien van de zwerm volgers, waaronder 50 auto's van de pers en nog eens 11 motoren. Verslaggevers, fotografen, radio reporters en tv-commentatoren, cameralieden en technici uit Ne derland, België, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Duitsland, Groot- Brittannië en de USA, in totaal ruim 175 man, namen gretig al het nieuws uit deze roemruchte klassieker in zich op en strooiden het direct via radio en tv of later via kranten en tijdschriften uit voor miljoenen en miljoenen in het grote wielergebeuren geïnte resseerde kijkers, luisteraars en lezers. Over miljoenen gesproken. Ook het aantal toeschouwers langs de route op deze redelijk zonnige, maar nog altijd veel te koude voorjaarsdag, overtrof dat van andere jaren en werd door de Rijkspolitie geschat op minstens een half miljoen. Zij hebben aan vankelijk een vrij rustige koers gezien, maar na de tweede door komst op de Keuteberg nabij Valkenburg kwam het spel op de wagen en ontketende zich een strijd als nooit tevoren. De rap heid, waarmee Raas, Knetemann en Kuiper op de finishlijn in Meerssen afstormden was goed (vervolg rechterpagina 2e kolom) Het voorste gedeelte van het rennersveld (ongeveer 75 man) maakt zich op voor de beklim ming van de Gulpener Berg. (Luchtfoto Dick Lemcke) ..Joop, in het algemeen hoort men dat de Amstel Gold Race een moeilijk wedstrijd is. Ben je het daar mee eens?" „Ja, het is een hele lastige koers, die te vergelijken is met de Waalse Pijl e Luik-Bastenaken-Luik, twee Belgische klassiekers die al ongeveer ee halve eeuw of meer op de wielerkalender prijken. Naar mijn mening is mogelijk maar één wedstrijd in zijn soort die moeilijker is en dat is d Ronde van Lombardije, die in het najaar wordt verreden." „Waf is het kenmerk van de Amstel Gold Race, dat andere wedstrijden nit hebben?" „De altijd maar weer terugkomende bochten en het feit dat het parcour min of meer in cirkels is uitgezet, waardoor vaak dezelfde moeilijkhede terugkomen, zoals bijvoorbeeld de Keuteberg met een stijging van mee dan 20%." Welke reputatie heeft de Amstel Gold Race in de rennerswereld?" „Jullie wedstrijd wordt steeds hoger aangeslagen en ik zou hem wille vergelijken met de reputatie van de Waalse Pijl en Gent-Wevelgem, twe oude klassiekers. Hij heeft nog niet het niveau bereikt van bijvoorbeel Parijs-Roubaix of een Milaan-San Remo, maar dat zijn dan ook legendar sche koersen, die voor het eerst in resp. 1896 en 1907 werden verreden ,,/s het niet uitzonderlijk dat de Amstel Gold Race. die dit jaar voor d- twaalfde maal wordt verreden, in een zo korte tijd zo een goede naar heeft gekregen? Heb je enig idee waaraan dit te danken is?" „Het is de enige grote wedstrijd in Nederland. Er nemen altijd grote ren ners aan deel en de koers is goed georganiseerd, daardoor komt iedereei graag. ..Je hebt al menigmaal aan de Amstel Gold Race meegedaan. Heb je noi herinneringen aan goede of slechte ervaringen tijdens de vroegere ver sies?" „Ja vorig jaar, toen viel er iets voor dat mij nog nooit is overkomen. Ik reei vooraan tegen het einde van de wedstrijd onder andere met Maertens d.i hem later op de dag zou winnen. Plotseling moest ik me laten terugvallen omdat ik onvoldoende kracht had. Dit was niet te wijten aan een slechti conditie, maar uitsluitend aan het feit, dat ik vergeten was te eten. Je ben zo bezig met iedereen in het oog te houden en uiteraard te sturen en t< trappen, dat je niet merkt dat je een lege maag hebt. Op een gegevei ogenblik wreekt zich dat. (De renners eten in de ochtend van de dag dat zij moeten rijden een flinkt maaltijd, nemen nog voedsel mee in de grote zakken die achter op d< rennerstrui zitten en de organisatie moet tijdens de Amstel Gold Race no< twee keer de gelegenheid bieden om de renners te ravitailleren langs he parcours, omdat anders de honger te veel slachtoffers zou eisen. Red.) Op de dag vóór de Amstel Go Race hebben wij een afspraé gemaakt met Joop Zoetemel oud-lid van de Amstel Wiele ploeg en nu al jaren beroepsrei ner met faam. Wij wilden van he horen wat hij als vakman vim van deze wielerwedstrijd, die e jaar door ons concern wori georganiseerd. Joop Zoeteme woont al jaren in Frankrijk, wa; hij is getrouwd met een Franga se, die al bijna net zo bekend is wielerkringen als haar man. D Amstel Gold Race heeft Joop no nooit gewonnen al was hij er ve schillende malen heel dichtb Aan de vooravond van onz wedstrijd had Joop geen hog verwachtingen van zijn prestatie in de ijzige koude, die over ht Limburgse land lag, temeer oit dat hij nog altijd niet volledig hersteld van de gevolgen van ee ernstige val drie jaar geleden i het zuiden van Frankrijk. Joop Zoetemelk, hard werkend op de helling van de Cauberg voor zijn dagelijkse brood.

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 4