Als eerste vrouw ontving Rudie van Eekert uit handen van Prins Amadeiro XXI tijdens de ont vangst op de Hof- brouwerij op 22 fe bruari jl. „de Kikvor- schendas". Dit is een van de hoogste onderscheidingen in het Bossche carna valeske en folkloris tische gebeuren. Zij ontving deze eer volle onderschei ding voor de door haar, vaak mede na mens Heineken, aan de Kikvorschen be wezen diensten. De trommelslager van ,,de Kikvorschen", Coen van Es. Ook in werkelijkheid altijd met een sigaar in zijn mond. Cees Clement de vele bewonderende uitroepen weg. Al is zijn opmerking ongetwijfeld waar, zonder een speelse geest en een zeer groot vakmanschap brengt de gein alleen nog geen grote scheppende creativiteit. Cees Clement Wie is de kunstsmid Cees Clement? Hij stamt uit een oud smedengeslacht, want de eerste voorvader die Nederlandse bodem betrad was wapensmid in het Napoleontische leger. Zo'n 160 jaar geleden werd het bedrijf gevestigd in de huidige panden aan de toenmalige buitenkant van Vught. Het werk bestond in vroeger jaren vooral uit het vervaardigen van hekwerken en luxe kachelommantelingen, waarbij de vroegere generaties er steeds voor gewaakt hebben dat zij niet het negatieve etiket opgeplakt kregen van „krullekesdokter", zoals Cees Clement zegt. Grootvader Clement oefende naast de smederij ook nog in de namiddag en avond het beroep van caféhouder uit in een cafeetje waar erg veel gepoft werd. De insolventie van zijn stamgasten legde hij in krachtige bewoordingen vast in het boekje waarin de schulden van ieder werden bijgehouden. Dank zij dit boekje is de mening van een voormalige caféhouder over vele inmiddels ontslapen Vughtenaren behouden gebleven. Na de voltooiing van de Ambachtschool werd Cees door zijn vader Prins Amadeiro XXI in vol ornaat. in de leer gedaan bij prof. dr. ir. Fritz Kühn te Berlijn, waar hij in de vijf jaar dat hij daar verbleef de basis legde voor zijn grote vakbekwaamheid. Daar werkte hij onder andere mee aan de totstandkoming van de prachtige toegangshekken van het Duitse paviljoen op de Expo te Brussel en de restauratie van de Sint Stephansdom te Wenen. Later volgde hij nog de opleiding aan de school voor Industriële Vormgeving in Eindhoven. Nadat hij het bedrijf van zijn vader had overgenomen heeft hij dit gemoderniseerd door de aanschaf van mechanische precisie-apparatuur, onder het motto dat ook een kunstenaar de vindingen op het gebied van de techniek niet uit de weg kan gaan. Naast particuliere opdrachten voor speciale hekwerken, bijzondere open haarden, plastieken en andere kunstwerken, legt hij zijn ziel en zaligheid in restauratiewerkzaamheden aan kerken en monumentale gebouwen. Zo was hij betrokken bij de restauratie van het Rubenshuis te Antwerpen en het Kruithuis in Den Bosch. Momenteel werkt hij aan de restauratie van de O.L. Vrouwekerk te Antwerpen, ,,...en daor zit nog wel veur vijftien jaor werrek aon," glundert Cees Clement. Ook al zal hij daardoor veel in het buitenland vertoeven, zijn naam zal bij de brouwerij niet gauw in de vergetelheid raken; op de eerste plaats door het prachtige stuk kunstsmeedwerk, maar ook door zijn „gezellige praot" met velen in de tijd van voorbereiding. Want praten en lachen over zijn werk, dat kan Cees Clement. A. C. M. Jonkers 21

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 21