VEILIGHEID ONS ALLER ZORG Als men anno 1977 de veiligheidsspeld nog zou moeten gaan uitvinden, dan zouden er op z'n minst vijf detectortjes en acht computercellen in verwerkt worden, wil het ding voldoen aan de ei sen die heden ten dage aan beveiligingsapparatuur worden gesteld. Deze wat overtrokken bewering kunt u onmiddellijk weer vergeten, want onze „goeie ouwe" veiligheidsspeld berust nog altijd op een veel eenvoudiger prin cipe en zal het zo goed als zeker in de eerstkomende jaren niet hoeven af te leggen tegen nieuwe vindingen op dit gebied. We hebben evenwel de veiligheidsspeld bij de kop gepakt, omdat deze misschien wel het oeridee van veiligheid het beste illustreert. Immers het gaat hierbij om een stuk bescherming van ons zelf, en soms van anderen, te weten het voorko men dat men zich prikt en derhalve pijn doet. Angst voor pijn is ons aangeboren en het is dus een vanzelfsprekende zaak dat we ons daartegen beschermen. In dit verhaal willen we een beetje filo soferen over veiligheid en bescherming, zonder al te zwaarwichtig te zijn. De vei ligheid is een groot goed en welhaast onuitputtelijk is de hoeveelheid literatuur die men over dit onderwerp kan naslaan. Ook ons concern kent tal van regels, verordeningen of voorschriften. We gaan ervan uit dat u die kent en er naar handelt. Het begrip veiligheid is zo oud als de mensheid. Denk maar eens aan de Ark van Noach, het vaartuig waarmee Noach, diens familie en een levende have de zondvloed overleefden. Of aan de Chinese Muur, gebouwd ver voor onze jaartelling begon, en die diende als bescherming tegen de inval len der nomaden. En wat te zeggen van een puur Hollands voorbeeld als de nu al meer dan 700 jaar oude stad Amster dam. Aanvankelijk dienden de wallen met her en der torens, zoals de Schreierstoren en de Munttoren, als verdedigingsgordel. Later toen de stad zich uitbreidde, waren de stadspoorten de enige toegangen tot het met singels en grachten afgesloten grondgebied. Een in tact gebleven overblijfsel is de Muiderpoort nabij Artis. Veel van wat vroeger om wille van de veiligheid werd opgetrokken, bepaalt thans de schoon heid van de stad en vormt een toeristi sche attractie bij uitstek. Als het om veiligheid gaat is er dus niets nieuws onder de zon. En zelfs niet als we het hebben over veilig werken. Immers, reeds in 1895 werd er in Nederland een veiligheidswet uitgevaardigd, „inhou dende bepalingen tot beveiliging bij den arbeid in het algemeen en het verblijven in fabrieken en werkplaatsen in het bij zonder". DRIE GEBIEDEN Veiligheid is een heel ruim begrip en het is daarom nuttig het enigszins uiteen te rafelen, op het gevaar af toch wat te theoretisch te worden. Hierboven heb ben we al even twee van de drie gebie den aangestipt, te weten de persoonlijke veiligheid in het werk en de bescherming van het eigendom tegen ongewenste in vloeden van buitenaf. En als we dit laat ste op onze bedrijfsgebouwen en het materieel, dus de installaties en voertui gen, betrekken, dan spreken we in alge mene zin over bewaking. Gaat het om veilig werken, dan valt dit onder het hoofdstuk arbeidsveiligheid, wat weer onder te verdelen is in beveiliging van de apparatuur waarmee gewerkt wordt en het in acht nemen van de veiligheids voorschriften door bijvoorbeeld het dra gen van speciaal schoeisel of het opzet ten van de veiligheidsbril. Dan is er nog een derde aspect, de be- drijfsbeveiliging of zoals de gangbare Engelse benaming is „security", het geen zo veel wil zeggen als het goed bewaren van die informatie, welke es sentieel is voor het functioneren van het bedrijf, en waarvan het onplezierig is als deze in handen van derden komt. Om te beginnen willen we op dit laatste punt eens wat dieper ingaan. Medio vo rig jaar heeft de voorzitter van onze Di visie Nederland zijn medewerkers nog eens op het hart gedrukt dat het van het allergrootste belang is zorgvuldig om te gaan met de aan hen toevertrouwde stukken. Wij citeren hieruit: „Zoals iedere onderneming probeert ook Hei- neken door inzet van kennis en inzicht van haar medewerkers een positie op de markt op te bouwen of te behouden. Veel van deze kennis wordt vastgelegd in stukken, die dagelijks door ons worden gebruikt en die interessant zijn voor derden. Het is in ons aller belang dat we voorkomen dat door onze eigen slordig heid of onachtzaamheid dit materiaal binnen het bereik van derden komt". OP SLOT Het gaat erom dat als we ons kantoor voor langere tijd verlaten, we de papie ren waar we mee werken en waarop tal van (soms geheime) bedrijfsgegevens staan, goed opbergen. Dat moet dan gebeuren in kasten of bureaus die op slot kunnen en die dan ook terdege moeten worden afgesloten. Leg de sleu tels niet open en bloot weg of op zeer voor de hand liggende plaatsen. Maar ook weer niet zodanig dat u ze de vol gende ochtend niet of nauwelijks terug kunt vinden. En wanneer uw bureau of kast onverhoopt niet op slot kan omdat u de sleutel kwijt bent, schroom dan niet dit te melden en om een nieuwe sleutel te vragen. Onder het opbergen van voor derden soms aantrekkelijke bedrijfsinformatie zou u eigenlijk ook de „losse aanteke ningen" op zogenaamde kladblaadjes 14

Vers van 't Vat | 1977 | | pagina 14