5 teiten afgebeeld, waarmee u eer inlegt en die geen al te grote aanslag op uw budget doen. Simpeltjes een stukje rib van het varken of lam bij de slager be stellen (ruim van tevoren want tijdens de grote drukte zal hij alles reeds uitge beend hebben), de „koteletten aan een stukje", want zo heten ze dan volgens mij, als een stuk vlees braden en opdie nen met keurige manchetjes aan de beentjes (3). Op die manier kan iedéreen als „cuisinier" worden betiteld. Een andere suggestie op de foto afge beeld is een lamsbout (4). Tegenwoordig vrijwel overal verkrijgbaar als diepvries uit Nieuw-Zeeland (anders tijdig bestellen). De bout inwrijven met wat knoflook en marjoraan en vergezeld van prei, ui en wortel in een grote pan of oven braden, reken ongeveer 40 minu ten per kilo. Opdienen in een bruine saus, die u verkreeg door bij de braadjus wat tomatenpuree te voegen en af te blussen met bouillon of water, met een keurige manchet om het been en enkele plakken van ongeveer 1 cm dikte af gesneden. Geef hierbij haricots verts, dit zijn dunne donkergroene sperziebonen (verkrijgbaar in blik). Bij deze gerechten drinkt men lichte ro de wijnen, u kunt eventueel ook de Pinot Noir van bij de forel doordrinken. Andere suggesties zijn: Sangiovese en Chianti uit Italië of een lichte Bordeaux zoals een Chateau Chantegrive en Chateau d'Ai- guilhe (kosten gemiddeld 8,50 per fles). En nu komt er iets dat in Nederland geen gewoonte is, maar dat tot een van de charmes van „Frans tafelen" behoort: de kaas. Voor de Fransman betekent' dit het hoogtepunt van de maaltijd waarbij hij de grootste wijnen schenkt. Bij het pla teau kaassoorten op foto 5 hebben we dan ook kostbare wijnen afgebeeld. Hoewel, kostbaar? Kijk eens naar de Ba- rolo; deze wijn behoort tot de grootste uit Italië en kost ongeveer 15,- per fles. Toegegeven, hij is nog wat jong met zijn jaargang 1970, maar een voortreffelijke stevige wijn die het makkelijk wint van menige bekende duurdere wijn. Eigenlijk moest zo'n Barolo wel een jaar of tien oud zijn om zijn volle grootheid te tonen maar ze zijn steeds weer snel uitverkocht en het is moeilijk om nog een Barolo uit 1966 of 1964 te vinden. De gefotografeerde Chateau Cantemer- le en Chateau Phélan-Ségur behoeven geen aanbeveling. Het zijn klinkende namen die hun weg wel vinden. Tot be sluit van onze kerstmaaltijd moeten we eens denken aan de stemming bren gende „Crêpes flambées". Het licht (voorzover aan) gaat uit en al leen de kaarsen blijven branden als deze flensjes worden opgediend. Maak dunne flensjes en leg die dubbel gevouwen op een voorverwarmde schaal. Overgiet ze met een of andere geurige, in een pannetje voorverwarmde sterk alcoholhoudende drank bijvoor beeld Kirsch, armagnac, cognac of een likeur en steek aan. Wanneer de vlam metjes zijn uitgespeeld is een groot deel van de alcohol verdwenen, wat wel eens een voordeel kan zijn na zo'n rijkelijk besproeide maaltijd. Geur en smaak zijn in de flensjes overgegaan. Voor de handige doe-het-zelver hebben we een romantisch kerkje afgebeeld waaromheen de zogenoemde „Crêpes Suzette" (6). Veel bewerkelijker dan de Crêpes flambées maar natuurlijk wel het einde: in een platte steelpan wordt wat boter heet gemaakt, daarin wat citroen en sinaasappelsap of abrikozenmoes gedaan, volgens officieel recept poe dersuiker toevoegen (maar dan wordt het wel èrg zoet), daarin de flensjes en overgieten met Grand Marnier (Coin treau - cognac - armagnac of Kirsch mag ook) en de vlam in de pan laten slaan. En dan is er koffie, geniet hem zwart, liefst zonder suiker. Het lekkerst is zeer fijn gemalen koffie in een voorverwarmde kan overgieten met kokend water en door een ragfijne zeef schenken. Denk ook eens aan noten en een mooie 7 6 port toe (7). Of geniet van een geurige cognac. Een leuk idee is ook de Sambu- ca in een plat likeurglaasje voorge- warmd te serveren en aan te steken. Bij het drinken oppassen en wachten tot de rand van het glas is afgekoeld. Sambuca geurt heerlijk, smaakt bijzonder goed en bevordert bovendien de spijsvertering. Een paar dagen later vieren we oud en nieuw, alweer zo'n echt Hollands gezel- ligheidsfeest. Als toegift nog een paar punches, die heus niet alleen op 31 de cember goed smaken: Punch au Bordeaux per glas: 20 gr. Bordeaux Rouge 1 theelepel citroensap 1 theelepel poedersuiker 20 gr. rum eventueel nog wat Curagao Alles verwarmen, in een ruim glas serveren, opgevuld met heet water waarin een schijfje citroen drijft, waarop wat nootmuskaat. Warme Bisschopwijn 1 fles rode wijn (eventueel zoete wijn) wat rozijnen enkele druppels angostura (wanneer u dat hebt) schil van een sinaasappel 2 a 3 kruidnagels wat kaneel suiker naar smaak Laat dit alles een nacht over staan en breng het vlak vóór het serveren tot aan de kook. Alles wordt nog lekkerder wan neer een scheutje rum of cognac op het laatste moment wordt toegevoegd. Warme punches en grogs serveert men in ruime glazen die met warm water zijn voorgespoeld. Een recept uit de oude doos is ook Café brülot dat gaat zo (voor 4 personen): De schil van een halve sinaasappel in- kerven en daarin 10 kruidnagels steken (meer mag ook), een paar druppels ci troensap, wat kaneel plus 2 borrelglaas jes rum toevoegen. Dit alles onder goed roeren aan de kook brengen. Flamberen (de vlam erin laten slaan) en in kopjes die voor 3/4 met gloeiend hete koffie zijn gevuld, schenken. Intussen staat een fles Champagne Rui- nart koud waarmee u gezellig over de drempel gaat. 23

Vers van 't Vat | 1976 | | pagina 23