Heden en verleden van de familie Van Zwieten Een van de vele afbeeldingen, die er van kasteel Van Zwieten bestaan. Een groep Van Zwietens op het stukje grond van hun voorvader lijke slot in Zoeterwoude. Deze groep bracht op 28 oktober jl. een bezoek aan onze vestiging, waar zij onder meer een rondlei ding aangeboden kreeg. Tijdens de geanimeerde ontvangst in De Hooiberg werd een werk groep samengesteld, die tot taak heeft de voorbereidingen te tref fen voor de oprichting van een Van Zwieten Vereniging. Deze zal zich bezighouden met het uit zoeken van de geschiedenis van deze wijdvertakte familie en het vervolmaken van de stamboom. et zoeken naar voorouders en het samenstellen van een familiestamboom is boeiend, want zij die niets meer waren, worden weer schimmen en tre den in sommige gevallen als persoon lijkheden voor het voetlicht. Pieter van Zwieten uit Heemskerk heeft als één van vele hobby's het zoeken naar de oor sprong van de familie Van Zwieten. Een geslacht, dat ons ook boeit, omdat het slot Van Zwieten op ons terrein in Zoe terwoude lag. Waarom zoekt Pieter van Zwieten naar zijn voorouders? Het is hoofdzakelijk belangstelling voor het verleden. Het wroeten in de archieven levert niet alleen reeksen namen en jaartallen op, maar ook verhalen, portretten en gebeurte nissen, die kleur geven aan velen van zijn voorouders. In Zevenhuizen vlak boven Rotterdam raakt men het spoor bijster wanneer men zoekt naar het begin. Daar woonden in 1244 de Van Zwietens, die zich verspreid den over het land. In de jaren daarvoor moet deze familie ook bekend zijn ge weest, maar de documenten, die dit kunnen bewijzen zijn tot nog toe niet gevonden. Verschillende Van Zwietens zijn voor het voetlicht getreden en wannéér men bla dert in de honderden bladzijden tellende boeken met gegevens over de leden van dat geslacht dan vindt men tussen de warmoezenier (tuinman) en de twijnder (hij, die garen dubbelt), de generaal, de kaperkapitein en de lijfarts. Plotsklaps krijgt men een tekening in handen van het schip Zwieten, dat op de achterste ven een beeltenis voert van het kasteel, dat eens in Zoeterwoude heeft gestaan. Het liep van stapel in 1661 en verdween in Engelse handen in 1665. Als je Van Zwieten heet dan moet er toch iets door je heengaan, wanneer je als Voor het personeel van De Hooiberg ont vangstruimte brachten de Van Zwietens een grote taart mee voorzien van hun wapen. Dit blazoen was zo mooi uitgevoerd in marsepein dat niemand het over zijn hart kon verkrijgen het op te eten. Het is nu geconserveerd en wordt met zorg bewaard. Links de heer Pieter van Zwieten, rechts chef ontvangsten de heer R. Geersinga. 12

Vers van 't Vat | 1976 | | pagina 12