UNIEK WERELD KAMPIOEN SCHAP ROND PALEIS HET LOO PETER BAKKER REED EEN STERKE CROSS Prins Philip gaat in de fout op de eerste Heineken hindernis in de marathon. Reeds ver voor onze jaartelling kende men de aanspanning van vier paarden voor glorieuze intochten van vorsten en aanvoerders. En door alle eeuwen heen zien wij deze aan spanningen weer in verschillende hoedanigheden terugko men: voor het slepen van geschut, voor zwaar bos- of bouw werk, maar ook voor postkoetsen en officiële karossen, waar ze bijdroegen tot de staatsie en pracht van bijzondere ge beurtenissen. Nu het vierspan sinds vele jaren zijn functie als tractie verloren heeft en alleen nog bij feestelijke gelegenheden wordt ingezet, vindt in een aantal Europese landen een opleving plaats in de belangstelling tot de organisatie van het eerste internationale kampioenschap in Engeland. Afwisselend wordt om het jaar een Europees en een wereldkampioenschap verreden, een kampioenschap dat eigenlijk gelijke waarde heeft omdat uit sluitend Europese landenequipes deelnemen. Dit jaar had ons land de organisatie van het wereldkampioen schap op zich genomen. Geen kleinigheid als men bedenkt dat met de organisatie van een dergelijk evenement ongeveer een half miljoen gulden gemoeid is. Dank zij subsidie, sponsoring, entreegelden en de opbreng sten van een puzzelprijsvraag werd dit bijeengebracht. En dat de animo voor dit evenement er was blijkt uit de toevloed van bezoekers, tussen de 25 en 30.000, die gedurende deze dagen het strijdtoneel bezochten op de terreinen van paleis Het Loo en in de Kroondomeinen in de onmiddellijke omgeving. Elf landen stuurden er hun afvaardiging heen, onder andere Engeland, Duitsland, Hongarije, Polen en natuurlijk was ook Nederland, hoewel het nog slechts een kortstondige traditie kent vertegenwoordigd. Jammer genoeg waren enkele landen gedwongen af te zien van deelname wegens de hoge kosten die begeleiding en vervoer vragen. De Engelse ploeg trok de grootste belangstelling omdat zij als actief deelnemer en koetsier in haar midden had prins Philip, De nieuwe Hongaarse wereldkampioen Abonyi met zijn in nationale klederdracht getooide hulpkoetsiers. „Nummer 96 in tweede positie..., in de laatste bocht, dames en heren, haalt nummer 96, Peter Bakker, zijn voorgan ger in...ja, de heer Bakker gaat in deze tweede manche als eerste door de fi nish... fantastisch." Zo, ongeveer, klonk het op het auto crossterrein in Biddinghuizen (gemeen te Dronten), waar op 28 augustus jl. een door de autocrossclub „Flintstones" georganiseerde autocrosswedstrijd werd gehouden. Tot de ongeveer veertig deelnemers aan deze wedstrijd hoorde ook Peter Bakker, groepsleider sto ringsdienst van de brouwerij aan de Stadhouderskade te Amsterdam. Door zijn grote behendigheid en natuur lijk een klein beetje geluk wist Peter Bakker alle vier manches (één manche is vijf ronden met vier coureurs) te winnen. De eerste manche zelfs met één ronde voorsprong! Teneinde de wedstrijdleiding de gele genheid te geven om de punten te bere kenen, werden er tussen de manches motorcrosswedstrijden gehouden voor kinderen in de leeftijd van acht tot vijftien jaar, van wie sommigen nauwelijks bo ven hun motor uitkwamen. Na de vierde manche waren de spanning en de vermoeidheid duidelijk merkbaar bij de vier coureurs die in de finale moesten uitkomen. Door een defecte bougie startte Peter Bakker ongunstig maar hij zag toch kans om in derde po sitie te komen. Helaas raakte hij in de bocht één van de autobanden die langs het parcours lagen, en verloor de macht over het stuur, waardoor de crossauto in de berm vast kwam te zitten. Van de wedstrijdleiding ontving Bakker de vier de prijs, een envelop met inhoud en, evenals bij de vorige manches, een bos bloemen. Op Koninginnedag van dit jaar reed Peter Bakker in actie tijdens de cross in Bid dinghuizen. 26

Vers van 't Vat | 1976 | | pagina 26