Het omzetten van de druiven om de reeds vrijgekomen gistende wijn met de massa goed te ver mengen. U ziet er komt nogal wat kij ken voordat zo'n goudgele of purperrode wijn op tafel staat. Met druiven gevulde pers. Wanneer men na enige tijd de hand op de buitenwand van de kuip houdt merkt men dui delijk dat deze warmer is ge worden dan de omgeving. Deze kuipen lopen enigszins taps naar boven toe en zijn met hun doorgaans 15.000 li ter inhoud vrij hoog. Af en toe gaat de keldermeester via een laddertje eens bovenin kijken en zprgt ervoor dat de door schillen en pitten ge vormde koek, Ie chapeau, op tijd wordt doorgestoken om de vrijkomende koolzuurgas sen gelegenheid te geven te ontsnappen. Er zijn verschillende vinifica- tie-methoden, die ik hier niet zal beschrijven omdat slechts een klein deel van de lezers zich daarvoor zal interesse ren. Wèl wil ik er op wijzen dat ook wanneer per gebied dezelfde methode als voor geschreven in de appellation contrölée wordt toegepast, toch van jaar tot jaar de ver werking van de most tot wijn aan de omstandigheden moet worden aangepast. ,,Ce qui fait la difficulté de la vinification, c'est qu'elle est différente suivant Ie cas. Elle doit s'adapter aux circon- stances diverses, a la compo sition de chaque vendange. On ne vinifie pas en année chaude comme en année froide; on ne vinifie pas des raisins acides comme des raisins pourris ou altérés." Vertaling: Wat het wijn produce ren zo moeilijk maakt is dat het per geval verschillend is. De vini- ficatie moet zich aan de verschil lende omstandigheden aanpas sen, ofwel aan het geheel van gegevens die van een bepaalde oogst bekend zijn. In een warm jaar vinifieert men niet zoals in een koud jaargetijde; zure drui ven worden niet behandeld als druiven die overrijp zijn of op één of andere wijze afwijken van nor maal. Cuverie Een batterij van gistvaten. Een horizontale pers zoals deze meestal in de landen aan de Middellandse Zee in gebruik is. sentieel was voor het echte sherrykarakter; echter bij mijn weten komt deze wijze van persen nu nergens meer voor. Van oude afbeeldingen ken nen we nog wel de persen met houten schroef die nogal eens als illustratie voor een of ander wijngebeuren worden gebruikt. Met een zware boom werd het persdeksel boven de druivenmassa door enkele mannen aangedraaid waarna het sap via de zijna den werd opgevangen in houten of gemetselde goten. Wanneer men in musea ziet welk een, in onze ogen, ge brekkig gereedschap men tot nog maar een eeuw geleden ter beschikking had, vraagt men zich af hoe de mensen er in slaagden een dergelijke meterslange schroef te ver vaardigen. Als men daarbij verder bedenkt dat de draad van deze schroef (uit hard hout) precies moest passen in de holle uitkerving van een kolossaal eveneens houten blok, dat als moer fungeerde, kan men niet anders dan be wondering hebben voor het vakmanschap en geduld waarmee zulke kunstwerken tot stand werden gebracht. Later werd de houten schroef vervangen door metaal, maar het systeem bleef de eeuwen door gelijk. In onze dagen liggen de per sen meestal horizontaal en worden twee schijven naar elkaar toegedrukt waarbij kettingen zorgen voor het kneuzen van de druiven en tevens verhinderen dat de schijven vlak tegen elkaar komen waardoor de pitten worden platgedrukt. Dit laatste mag nooit gebeuren omdat dan allerlei voor smaak en houdbaarheid schadelijke stoffen in de most zouden komen. Eeuwenlang hebben mensen het gewoon als een natuur wonder aanvaard dat de most na enkele dagen minder zoet werd en dat er dan een drank was ontstaan, die lekker smaakte en waardoor je stemming merkbaar verbe terde. Pas in het begin van deze eeuw weten we dat via een ingewikkeld omzettings verwarming of afkoeling aar dig reguleren zodat we min der afhankelijk zijn geworden van de grillen van de natuur. Voor een goed verloop van de gisting, la fermentation, is namelijk een temperatuur van minimaal 22°C tot maximaal 30°C gewenst. Is het kouder dan verloopt de gisting te Hier ziet u hoe. schematisch voorgesteld, de vinificatie verloopt: t. Ontvangst van de druiven waarbij ze worden ontdaan van de stelen. 2 Heeft met de vinificatie zelf niet te maken maar is een droogmachi- ne voor de stelen. Deze gedroogde stelen worden over het land ge blazen en vormen een humus toegift. 3. ..Cuve de vinification". De gistkuip die dus alleen voor blauwe druiven, respectievelijk voor rode wijn wordt gebruikt. 4. Verwarming of afkoeling, al naar gelang, van de most om een goed verloop van de gisting te bevorderen. 5. Pers 6-7. Een pomp om de vloeistof, die nu wijn geworden is, naar een groot fust te transporteren. Daar vindt de melange plaats van de wijn die uit de druiven is gedruppeld, dat is de beste: de ,,vin de goutte", met de wijn uit de eerste zwakke persing. Wijnen uit zwaardere persing Worden apart als mindere kwaliteit verhandeld. 8. Tenslotte gaat de goede wijn naar eiken fusten waar hij nog een lange behandelingstijd zal doormaken. Soms wel twee jaar. proces druivesuiker in alco hol verandert. Wanneer de witte druiven zijn uitgeperst gaat het sap on middellijk in de vaten gisten. Voor een goed verloop van de gisting is het dan wel nodig dat de omgeving niet te koud en niet te warm is. In onze dagen kunnen we dat door langzaam en omgekeerd te snel. De vergisting doet de temperatuur trouwens ook reeds oplopen. De rode druiven worden niet geperst maar, ontdaan van de stelen, zomaar in de grote gistkuipen gestort, waar dat merkwaardige fenomeen van belletjes en blaasjes begint. 21

Vers van 't Vat | 1976 | | pagina 21