Een .wandeling" op zondag 21 september 1975. Achter Willem zijn vrouw, links op de foto het beroemde kerkje van Ohrid (Joego slavië). spelen! En hij ruikt nog de paprika die werd ingemaakt op de markt van die plaats door vrouwen in harembroeken met zware jassen over hun schouders geslagen. In Ohrid loopt hij onder de boom door, die daar, met een reusachtig gat in de stam, midden op het plein staat. Tien jaar al is Ritman gepensioneerd en natuurlijk heeft hij de verleiding niet kunnen weerstaan om een paar maan den in Spanje te gaan wonen. Torremo- linos was zijn keus, maar heeft hij daar al die tijd stil gezeten? Natuurlijk niet en weer vloeien uit zijn mond de plaatsna men, die klinken als het gedicht van een minnaar voor zijn geliefde, van een troubadour die zijn herinneringen be zingt: Cordoba en Tanger, Ceuta, Te- tuan en Sevilla. Schitterend was het allemaal, maar over de horizon was het ook mooi en in 1965 was hij in Israël. Hij trok door de Negeb- woestijn, was op de Golanhoogte en inspecteerde zoals Moishe Dayan dat later zou doen, de stellingen. Hij zag de Massada en nam ons bliksemsnel mee naar de Romeinse tijd, toen driehon derdvijftig Joodse verdedigers liever zelfmoord pleegden dan zich over te geven aan de legioenen. In de Tweede Wereldoorlog was er een figuur die overal waar hij kwam met grote letters op muren en schuttingen schreef: Kilroy was hier. Het is alleen aan het fat soen van Willem Ritman te danken dat niet heel Europa en een gedeelte van Klein-Azië en Afrika voorzien zijn van zijn naam. Uren kan Ritman vertellen en als stukken van een kaleidoscoop vallen dan de kleurrijke delen van onze wereld door zijn woorden aaneen. Lang hebben wij naar hem geluisterd en het was een genoegen. Gelukkig moet de reiziger zijn, die zoveel plezier kan beleven aan wat hij eens zag. Tevreden moet de ge pensioneerde zijn, die zoveel liefhebbe rijen heeft, dat hij ze eerst allemaal op een briefje moet schrijven om er niet een te vergeten, want naast reizen, zwemt Ritman, elke ochtend weer; hij schaatst, hij biljart, hij is een trouw bezoeker van Artis, hij kent bijna elk museum en één keer per jaar is hij in Friesland bij het skütsjesilen en als hij wil uitrusten dan klaverjast hij ergens met vrienden. Toen hij ons verlaten had om zich te wij den aan een van de vele dingen, die zijn belangstelling hebben, lieten wij zijn rei zen weer in onze verbeelding voorbij trekken en realiseerden we ons, dat we vergeten waren hem te vragen wat nu de opmerkelijkste, de opvallendste plaats was, die hij ooit had bezocht. Wij hadden de telefoon al in de hand om hem er naar te vragen, maar toen wisten wij het al weer. Wij herinnerden ons, dat hij had gestaan aan de Klaagmuur in Jeruzalem. Is er een vreemdere plek te bedenken voor een man, die zo kan genieten? Ey In december 1968 was Willem in Marokko. Hij kwam, zag en overwon de bult. van de eerste klanten van het bekende reisbureau Hotelplan werd, jaren vóór de Tweede Wereldoorlog en met zijn jonge bruid vertrok naar Wilderswill in het Oostenrijkse? Maar ook hier klapte de zweep van het noodlot en werd de bruide gom geveld door een maagbloeding, die hem dwong zijn buitenlands verblijf af te breken, maar niets kon Ritman weer houden van het reizen. Vlak voor de be ruchte meidagen van 1940, maakte hij een exclusieve reis van één week naar Noorwegen per boot. Daar deze gepen sioneerde bijna niets vergeet en zelfs een olifant het schaamrood naar de ivo ren slagtanden kan jagen, weet hij ons te vertellen, dat hij hiervoor 35,- heeft betaald, alles inbegrepen. Mevrouw Ritman heeft de liefde voor het reizen met haar man gemeen, want het komt hoogstzelden voor dat ze niet meegaat. Komen ze in een wildvreemde stad, waar het echtpaar heg noch steg weet, dan vinden we mevrouw ergens in de buurt van het station comfortabel geïnstalleerd, terwijl Ritman een van zijn vaste stelregels in praktijk brengt. „Als je een goed hotel wilt vinden in een kleine re plaats, dan moet je om inlichtingen vragen bij de bakker en de kruidenier. Geven die hetzelfde adres op, dan zit je zeker goed." Onnodig te zeggen dat Willem Ritman in vele talen naar de weg kan vragen. Waarom reist Willem Ritman? Het ant woord is recht toe, recht aan. Om de bezienswaardigheden, de bevolking en de manier van leven te leren kennen. Wanneer hij dan ook de welklinkende namen, zoals Göteborg, Souillac, Ie Mont St. Michel, St. Malo, Monserrat en Segovia aaneenrijgt, dan duiken steeds weer mensen op, die hij heeft gespro ken, waarmee hij heeft gegeten, die voor hem hebben gespeeld, die hem iets hebben laten zien, die hij heeft bekeken. Hij schildert een diner op een Noot van de redactiecommissie: Vandaar de rode biljartballen! oudejaarsavond, in een Spaanse stad, met Grandes die gekleed gingen in goud en brokaat. Vertelt over de twaalf drui ven, die bij elk couvert lagen en die moesten worden opgegeten, één bij elke slag van het middernachtelijke uur. Hij stond bij de kapitein van het kleine pas sagiersschip op een van de Joegoslavi sche meren, die om zijn dorst te lessen water uit het kristalheldere meer haalde en dit zonder enige gedachte aan akeli ge beestjes opdronk. Hij ziet nog duide lijk de Griekse zeeman voor zich, waar mee hij ouzo dronk in een Atheens ha vencafé, niet uit een glas, maar uit een apothekersflesje, dat om tot op heden onnaspeurlijke redenen de voorkeur verdiende boven het gebruikelijke drinkgerei. En hoe goed weet hij nog, dat hij hotsend in een bus zat om naar het Joegoslavische Struga te gaan, toen een heel orkest instapte en zo maar begon te 19

Vers van 't Vat | 1976 | | pagina 19