DEN BELS IN DEN BOSCH 4 is er niet. Er wordt om beurten geschaft. Druppelsgewijs komen de mannen dan binnen, drinken doorgaans twee pilsjes en gaan weer snel terug naar hun stek om de tijdelijke invaller weer af te los sen. Vóór het zo ver is, brengt Kenisons naar de uitpakker van colonne 4. Over brug gen en trappen, roosters en vlonders belanden we bij Thielemans, die, als wachtte hij ons op, met een slang in de aanslag staat. Tot de fotograaf zegt hij: „Kunde gij dat niet eens fotograferen, als ik zo aan het verpakken ben, dat is leuk voor de vrouw, dan kan ze eens zien wat we hier doen". Thielemans verlegt het karwei naarde uitpakker. Zeven krat ten van 24 pijpjes gaan tegelijk onder het mes. „Ik moet erop letten dat er geen kroonkurken op blijven zitten en dat er geen breuk de spoelmachine in gaat. Het is een rustige baan voor een klein ploegje mensen, dat mekaar allemaal kent. Er zijn er heel wat, die er jaloers op zijn". Terug in dê kantine legt groepsleider Van Gulik uit dat de nachtdienst loopt van elf tot zeven, de vroege dienst van zeven tot drie en de late dienst van drie tot elf, waarmee de klok dan rond is. Van tijd tot tijd spiedend door een venster in de deur, om te zien of beneden alles loopt, meldt hij het met de zuiderlingen best te kunnen vinden. „Ze zijn zo helemaal opgenomen in de werkge meenschap. dat er geen verschil be staat". En een min of meer toevallige gast in het vertrek, de groepsleider algemene dienst Wijers, valt hem bij: „Er is haast geen functie in de bottelarij denkbaar, waarin geen Belgen staan. Er zijn er nog zo'n tachtig in totaal in dienst en die leveren een goed stuk werk. Ja, ja, ge moet zuinig zijn op de Belgen". In de immense nieuwe bottelarij op zoek gaan naar een Belg is niet eenvoudig. Temidden van de meer dan manshoge machines van de 'acht' is het haast on doenlijk de 'kleine met de bril' te vinden, zeker nu eenieder tegenwoordig stipt de veiligheidsbril op de neus heeft. Toch belanden we met kruipdoor-sluip- door bij Louis Meyvis, die aan het rinke len der flessen zegt te kunnen horen 12

Vers van 't Vat | 1976 | | pagina 12