BOKBIER SCHENKEN EN EEN „ECHTE" BOK SCHIETEN Met het verschijnen van ons „nieuwe" bokbier zal er voor de horeca een aardig bokje op over kunnen schieten. Bij het bestellen van een bepaald aantal kratten Heineken bokbier ontvangt men een vrolijke stenen bok als sieraad voor het etablissement. Hoe deze bok totstand kwam leest u in dit verhaal. Ontwerper, tevens directeur van het bedrijf Parasto- ne in Den Bosch, is de heer N. J. M. van Rosmalen. Hij vond, na langdurig experimenteren, een procédé uit om beelden in kunststeen te vervaardigen. Nadat de heer Van Rosmalen de acade mies voor Beeldende Kunsten in Am sterdam en Den Bosch bezocht had, kwam hij in de kunsthandel van zijn va der. Een van zijn taken was het restau reren van beelden en schilderijen. Ook werden in opdracht van beeldhouwers beelden in steen, hout en glas gemaakt, vooral religieuze beelden. De vervaardi ging hiervan was zeer arbeidsintensief en werd door gebrek aan vakmensen steeds moeilijker. Vandaar het zoeken naar alternatieven, hetgeen bekroond Eén van de gipsen moedermodellen wordt zorgvuldig bijgewerkt. werd met het vinden van het kunst steen-procédé. Dit kunststeen is vóór de verwerking vloeibaar en kan in elke gewenste vorm worden gegoten. Het geeft details pre cies weer en het wordt zo hard als het hardste keramiek. De kwaliteit van de produkten is daardoor uitstekend. Bijna alle „figuren" worden door de heer Van Rosmalen zelf ontworpen; een enkele keer door free-lance ontwerpers. Het ontwerp wordt dan in klei geboetseerd en daarvan wordt een dikke, rubber mal gemaakt. In de rubber mal giet men weer een gipsmodel. Dit wordt nauwkeurig bijgewerkt. Dan is het moedermodel ge reed voor serie-produktie. Maar daar mee zijn we er nog lang niet. Als de serie groot is, zoals voor de Hei neken bok, worden er meer gipsmodel len gemaakt. Er moeten nu dunne rubber mallen ge goten worden van de moedergipsmo dellen. Net zoveel als er exemplaren besteld zijn. Het maken van deze laatste rubber mallen is een uiterst nauwkeurig karwei, dat veel vakkennis vereist. De Nadat het beeldje gedroogd is, kan de steun worden verwijderd. dunne rubber mallen zijn uiteindelijk be palend voor de vorm van het produkt. Ze worden met de grondstof gevuld, in steunmateriaal gezet en gedroogd in een tunneloven. Als het verhardingspro ces beëindigd is, worden ze voorzichtig De bokken krijgen hun kleur. De bok voor het Heineken bokbier 1976. uit hun mal verlost, gedompeld in verf stof, gepolijst en geschilderd. Soms is dompelen en polijsten voldoende. De mogelijkheden van dit kunststeen zullen u zeker duidelijk worden als u bijvoor beeld het fraaie beeldje uit de laatklas sieke Maya-cultuur ziet. Toen in 1969 de miniatuurrage begon en zich als ,,letterbak"-rage over bijna heel Europa verspreidde, bestond zestig procent van de produktie van de firma Parastone uit miniaturen, die naar alle Westeuropese landen geëxporteerd werden. De markt voor premie-artikelen en relatiegeschenken werd eveneens succesvol betreden. De Heineken bok met zijn bronzen krul len zal een waardige aanwinst zijn voor de bokbier-minnende horeca-exploitant. Maar hij zal ook door zijn langdurige, krachtige aanwezigheid in het bewuste etablissement, mensen doen vragen naar zijn geboorteplaats. Die is dan niet, zoals de sage wil, de stal van Donar, op pergod der Germanen, maar een creatief menselijk brein. Beeldje, voorstellend een Maya- priester. 11

Vers van 't Vat | 1976 | | pagina 11