4. De heer B. A. Mense, afdeling produktie inkoop, gaf de heer Rinkel een schrijfmachine waarop hij zijn ge liefde grafieken he laas niet zal kunnen maken. breidingen. De brouwerij te Zoeterwoude is de kroon op zijn werk van de afgelopen 1214 jaar, aldus de heer Ten Bruggen Cate. Ook op het blikfront vond een ongelooflijke groei plaats; daar steeg de afzet van bijna niets tot 350.000 hl per jaar. De export groeide van ongeveer yh miljoen hl naar ruim 1 14 miljoen hl. Namens de bedrijfsleiders van de Nederlandse vestigingen bood de heer Ten Bruggen Cate een geschenk aan, bestaande uit vier etsen ter herinnering aan de vier steden waar de heer Rinkel gewerkt heeft. Dr. P. A. H. C. Delizée bracht, in goed Nederlands, dank uit namens de Albra groep. Hij wenste de heer Rinkel heel veel succes toe voor de verdere studie aan de universiteit na de tijd bij Heineken. Als waardering bood de heer Delizée een kleine herinnering aan de tijd die de heer Rinkel in de Elzas heeft gewerkt, aan. Namens het personeel sprak de heer B. A. Mense de heer Rinkel enige afscheidswoorden toe. Hij vond het een voorrecht als grafiekenman" dit te mogen doen. De grafieken, iets heel persoonlijks van de heer Rinkel, vormden een soort handels merk. Het is de geheel eigen wijze waarop het kwantitatieve produk- tiegebeuren aan de heer Rinkel gerapporteerd moest worden. Voor hem leefden de gegevens meer in balken en lijnen dan in cijferopstellingen. Die grafieken gaven het verloop in de tijd aan van allerlei technische data, zoals: produktiecapaciteit, planning, enzovoort. Het leven werd de heer Rinkel enerzijds wel eens lastig gemaakt als er bijvoorbeeld een tijdelijk em ballagetekort of gebrek aan opslagcapaciteit ontstond, aldus de heer Mense. Het is niet zo verwonderlijk, vervolgde hij, dat de heer Rinkel de draad weer oppakt die hij 35 jaar geleden losliet, en nu weer wetenschappelijk werk gaat verrichten. Dat getuigt van moed en doorzettingsvermogen, maar vooral van liefde voor het vak. Voordat de heer Mense het cadeau namens het personeel overhandigde, wenste hij, namens alle mede werkers, de heer Rinkel en zijn gezin nog vele voorspoedige jaren in goede gezondheid toe. Het cadeau, waarin de schei dende directeur een blijk van waardering moest zien voor het geen hij vanuit zijn plaats in de organisatie voor het personeel heeft gedaan, zal bij de uitoefening van zijn hobbies ongetwij feld nuttige diensten bewijzen. „Helaas produceert het geen grafieken maar letters en cijfers", legde de heer Mense uit, terwijl hij een fraaie draagbare schrijfmachine overhandigde. In zijn dankwoord op zich een complete toespraak me moreerde de heer Rinkel nog eens in 't kort de hoogtepunten uit zijn loopbaan bij Heineken. „Ruim vijfendertig jaar heb ik met een heel groot genoegen en een intense voldoening mijn werkzaamheden, die op een immens gevarieerd terrein lagen, verricht", aldus de scheidende directeur. Sprekend over onze „nieuwe" brouwerij, zei hij dat hij zich destijds met veel animo op het plan Zoeterwoude had gewor pen. De realisering ervan vond hij ook inderdaad de kroon op zijn werk. De vestiging van de nieuwe brouwerij betekende onder meer ook een prettig contact met burgemeester Det- mers en, intern, een goede samenwerking met de onderne mingsraad. Over zijn toekomstplannen zei de heer Rinkel dat hij terugkeert naar zijn oude liefde, een studie op biologisch gebied en wel speciaal een onderzoek met betrekking tot de bijenhuishou ding. Van de medewerkers uit zijn directe omgeving noemde en dankte hij in het bijzonder mejuffrouw Toneman, zijn vroe gere secretaresse, de heer Spijker en de heer Van Rossem. Nadat de heer Rinkel vervolgens de woorden van de sprekers met enkele toepasselijke wederwoorden had beantwoord en zijn dank had uitgesproken voor de samenwerking gedurende al die jaren en de geschenken bij dit afscheid, besloot hij met: „Ik zal nog dikwijls aan de brouwerij denken. Ook wel met weemoed. Ik heb het heel goed gehad, en hoop van harte dat u dat later ook kunt zeggen." Na de toespraken volgde een drukbezochte receptie. De volgende dag vond in besloten kring het afscheid plaats met de raad van bestuur en de groepsdirecteuren, waarbij de heer Rinkel werd toegesproken door de voorzitter van de raad van bestuur. 5. Een goede stemming was er al gauw: van links naar rechts de heer S. Spijker, afdeling personeelzaken. de schoonzoon en dochter van de heer Rinkel, de heer Rinkel en zijn vrouw, de heer Van Marwijk Kooy en mevrouw en de heer Feith. oud-president-commissaris en oud-lid van de raad van bestuur van Heineken.

Vers van 't Vat | 1976 | | pagina 7