VINOLOGEN ■■■■■■■■■■■Hi en wijnboeken schrijven. Negentig pro cent van onze staatsburgers zou volgens dit onderzoek niet in staat zijn een paar eenvoudige vragen over klassieke wijn te beantwoorden. Men drinkt ,,en mas se" rosé of rode wijn van 't vat, vooral niet te duur. Uit de boekjes weet men dan dat men deze wijnen met veel égards moet behandelen. Ik hoop met mijn rubriekje te kunnen bij dragen tot meer kennis over wijn maar vooral tot meer echt genieten van dit edele produkt. Het naar juiste waarde weten te schatten van theorie en prak tijk. Onderscheid van fantasienamen, humbug en essentie; kaf van koren. Om u nieuwsgierig te maken zou ik u willen verzoeken om bij uzelf eens na te gaan wat u van de volgende uitdrukkingen die op de wijn betrekking hebben weet, zonder wijnboekje of dictionnaire te raadplegen: Flor Fliederweissen Weissherbst Mostgewicht Chaptaliseren Chambreren Tannine Er zullen best uitdrukkingen bij zijn waarvan u de omschrijving niet direct weet te geven. In het andere geval be- schiky u reeds over een uitgebreide wijnterminologie. Hoe dan ook, het zijn vakuitdrukkingen De Vereniging van vinologen kent een onderscheiding die slechts wordt uitgereikt aan hen die zich extra hebben ingespannen om de opzet te doen slagen. Tot nu toe is deze onderscheiding slechts aan vier personen uitgereikt, te weten de heren P. Leinarts, H. Luyten, P. A. Taselaaren recentelijk, tijdens een feestelijke bijeenkomst in Chalet Royal in Den Bosch, aan de heer J. Zellenrath. nu van' ent ft- 's-ljravenhage verklaart'ingewlge eenstemmig besluit'eu uir'órvte erkentelijkheid S J. J veerde endersietininf van dc> A'ineleScn in hun studie van de wijtnvetensehap te hemen epóe nemen in de kring van vrienden van de Vinelegen de heer' Johannes '^Jltennitfi 's-lirnvenhnSe, de -f1 tnct 76 fHt'f 'bestuur L >*-- ULa v en ik weet dat de echte wijnliefhebber, wanneer hij wat over z'n hobby leest, soms tevergeefs naar een verklaring van dergelijke begrippen zoekt. Welnu, in onze rubriek Parlant du vin hopen we op vele van deze vragen een antwoord te geven en daarnaast directe informatie uit de wijnmarkt, zoals het wijnverloop, oogstverwachting en beoordeling van de millésime (oogstjaar) en bewaartijd. Kortom, informatie die de moeite van het onthouden waard is. A propos, wist u dat Hong Kong op twee na de grootste af zetmarkt van Franse cognac vormt en dan nog wel voor het overgrote deel de dure V.S.O.P. Wist u dat Argentinië de vijfde wijnpro ducent van de wereld is, na Italië, Frankrijk, de Sowjet-Unie (had u dat ge dacht?) en Spanje. Bij een binnenlands verbruik van 80 liter per hoofd van de bevolking is 100 liter per inwoner be schikbaar en dus zoekt Argentinië afzet mogelijkheden in het buitenland, onder meer in Europa. Wist u dat de Elzas in z'n eentje honderdduizend hectoliter wijn exporteerde in 1975, wat neerkomt op 14,3 miljoen flessen van 0,7 liter. Een flinke hoeveelheid voor een produktie- gebied dat totaal ontmanteld en ontred derd uit de Eerste Wereldoorlog tevoor schijn kwam. Nederland betrok daarvan 4.701 hectoliter ofte wel 671.570 flessen. Hoewel wij, als Reuchlin, de laatste tijd een zeer opmerkelijke vergroting in onze omzet Elzasserwijnen mogen noteren, is ons aandeel in deze sector nog gering. Met het huis Sipp uit Ribeauvillé verte genwoordigen we een van de beste hui zen uit de Elzas in Nederland, zij het dan ook dat de naam hier nog lang niet vol doende bekend is. De enthousiaste reacties op de kwaliteit en uitmonstering geven ons het vertrouwen, dat Sipp bin nen niet al te lange tijd ook in ons land een begrip zal worden voor Elzasser Wljn J. Zellenrath Sommige wijnkelders bevinden zich onder de grond. 11

Vers van 't Vat | 1976 | | pagina 11