NOORSE ELFSTEDEN TOCHT FINALE HEINEKEN SCHAATSFESTIJN Fraai voorjaarsweer heeft ertoe bijge dragen dat de finale van het Heineken Schaatsfestijn op zondag 14 maart op de Alkmaarse kunstijsbaan 'De Meent' gehouden een aantrekkelijke afslui ting van het schaatsseizoen is gewor den. Vele honderden schaatsenthou- siasten namen in de middag deel aan het recreatieschaatsen met als hoogtepunt de verkiezing van Miss IJspret Nationaal. Die vererende titel alsmede een door Scanialux aangeboden vliegreis voor twee personen van een week naar Noorwegen, viel ten deel aan Aite Ruben uit Heerenveen, die zich voor deze gele genheid had gestoken in schaatskledij van rond de eeuwwisseling. In de serie van negen marathonwedstrij den, waarvan in Alkmaar de laatste werd verreden, toonde caféhouder Co Giling uit Warmenhuizen zich de sterkste. Hij verzamelde in totaal 74,2 punten, wat hem de fraaie Heineken Wisseltrofee opleverde. Tweede werd het ex-kern- ploeglid Gerrit Woudenberg en derde het schaatsfenomeen 'Dolle' Dries van Wijhe. Bij de dames kwam de 18-jarige scholiere Irma de Jong uit Amstelveen alle aandacht opeisen. In haar eerste marathonjaar toonde zij zich de meest constante rijdster en veroverde met in totaal 52 punten de Heineken trofee, die zij ontving uit handen van Alkmaars bur gemeester drs. R. J. de Wit. Tweede werd Lenie van der Hoorn en derde Atje Keulen-Deelstra, die echter in drie van de negen wedstrijden verstek moest la ten gaan Een rit van de winnaars per arreslee en een groots vuurwerk besloot het Heineken Schaatsfestijn 1976. Marien Loots boekte record" in Lillehammer 3 De door Heineken in samenwerking met de touroperators Neckermann en Scanialux georganiseerde Noorse Elfsteden tocht op het Mjösameer nabij Lillehammer heeft in Johan Wardenier een uitstekende winnaar gekregen (foto 1midden). De 35-jarige landbouwer uit Marknesse, die vorig jaar de eerste plaats bezette in het eindklassement om de Heineken trofee, reed in de recordtijd van 5 uur 34 minuten en 15 seconden alles 'uit de kast' en kwam na 180 kilometer schaatsen dodelijk vermoeid, maar met de glimlach van een triomfator over de finishlijn. Een beker vol champagne en een kus van de char mante Noorse gastvrouwe Unni Holmen vielen hem ten deel, alsmede een herinneringsspeld van puur goud en tal van an dere geschenken. Veel lof was er ook voor de 48-jarige nestor van het mara- thonschaatsen en eens winnaar van de Friese Elfstedentocht Jeen van den Berg (foto 1links), die op de 6e maart op het 70 cm dikke natuurijs van het Mjösameer zeer fraai een tweede plaats bezette vóór de gerenommeerde lange-afstand-schaat- ser Jan-Roelof Kruithof (foto 1, rechts) en het sterke, doch ongetrainde jongere garnituur met mannen als Giling en Por tengen. Overwinningsvreugde dus voor Johan Wardenier, die op foto 2 de beker krijgt uit handen van de voorzitter van de 1 Lillehammer IJsclub, Ove Troen (met baard) en de champagne van Scanialux-directeur René Meulensteen. Rechts de reeds eerder genoemde Unni Holmen (zélf Noors turnkampioene) en links Randy Overhagen, afkomstig uit Oslo maar werkzaam op het Noors verkeersbureau in Amsterdam. Een geweldige prestatie leverde ook de 28-jarige Marien Loots (foto 3) uit Lisse, horeca-vertegenwoordiger van Heine ken in het gebied Den Haag, die als deelnemer aan de 180 km toertocht het traject aflegde in iets meer dan negen uur en daarmee zijn maandenlang trainen beloond zag Twee jaar ge leden was hij in Lillehammer ook van de partij, maar kwam toen in het schemerduister, pal voor het sluiten van de controle met vier andere doordouwers als laatste groepje binnen. Ditmaal ging het hem veel gemakkelijker af, wat hij goeddeels toe schrijft aan een betere voorbereiding, maar ook aan het feit dat zijn vrouw (een Noorse) en enkele vrienden uit Oslo hem op verschillende plaatsen in het traject kwamen aanmoedigen. „Die steun doet je iets en dan vergeet je de ontberingen, waarmee je ook ondanks het goede weer wordt geconfron teerd". Ondanks het uitmuntende resultaat van dit jaar, denkt Ma rien Loots er niet over om aan de echte wedstrijd mee te doen. „Ik schaats voor wat afleiding, gewoon omdat ik het leuk vind. Maar als je 'wedstrijd-rijdt', moet je je een heel seizoen opof feren. Je moet je alles ontzeggen en zomer en winter trainen. Voor het toerrijden doe ik ook wel het een en ander, zoals fietsen en éénmaal per week wat rondjes op de Haagse kunst ijsbaan, maar minder intensief. Als voorbereiding op Lilleham mer heb ik dit jaar echter veel gehad aan die korte periode natuurijs. Beide weekeinden heb ik twee tochten gemaakt, waardoor ik heel wat ijskilometers in de benen had, alvorens het in Noorwegen écht menens werd". 2 20

Vers van 't Vat | 1976 | | pagina 20