kleintje chocolademelk nog steeds springlevend fosco Korffs Koninklijke Cacao- en Choco ladefabrieken N.V. bestaat al sinds 1811 en is opgericht door de heer F. Korff. Zijn opvolger was de heer M. L. Flaselhoff-Lich en hij was het die rond 1900 het recept voor de nog steeds vermaarde chocolademelk Fosco ont dekte. Aanvankelijk kreeg Fosco gestalte als een soort chocoladestroop, die aan gemaakt met melk of, al klinkt ons dat vreemd in de oren, met spuitwater een lekkere chocoladedrank oplever de. Dit chocolade-extract werd ver kocht in bruine beugelflessen. Hoe Haselhoff-Lich aan de naam Fos co kwam is niet precies bekend, maar men neemt aan dat hij tijdens zijn vakantie in Italië op het idee kwam. Zijn favoriete paard tijdens de paar- derennen daar luisterde naar de naam Fosco. Waarschijnlijk vond hij dat een toepasselijke benaming voor de jongste ontdekking uit de chocolade wereld, want Fosco betekent in het Italiaans 'donkergekleurd'. Tot de Eerste Wereldoorlog bestond er een groeiende behoefte aan zoge naamde damesdranken. Toentertijd was er namelijk behalve koffie en thee erg weinig dat vrouwen bij een bezoek aan cafés, koffiehuizen en dergelijke nu eens gezellig konden drinken. De ontdekking van de chocoladedrank beantwoordde uitstekend aan de vraag naar alternatieven. Het drinken van chocolademelk bracht echter na verloop van tijd voor de caféhouder ook nadelen met zich mee. Als het erg druk was had hij eigenlijk niet zoveel tijd om de choco lademelk te bereiden. En als het nu juist weer niet zo druk was, en de vraag naar chocolademelk minder, bleef hij met zijn ingekochte melk zit ten. Verder ontwikkelde zich een scherpe concurrentie tussen de limo- nadebereiders en de melkfabrikanten, die chocolademelk goedkoop konden verkopen. Fosco verdween, met zijn geheime recept, uit de handel. Maar gelukkig niet voor goed. In 1960 kwam Fosco opnieuw op de markt, maar nu in de vorm van een kant en klare choco lademelk. Twee jaar later werd een contract met Heineken gesloten. Korff en Heineken kwamen overeen dat Vrumona in het vervolg Fosco in het assortiment zou opnemen. Korff levert nu het cacaopoeder en het speciale Fosco-aroma en Vrumona zorgt dat hiervan de smakelijke en gezonde chocolademelk gemaakt wordt. Chocolademelk wordt graag in een sfeer getrokken van donkere winterse avonden bij de kachel. Maar vroeger was Fosco een zomerdrank bij uitstek. Verscheidene advertenties uit oude kranten en tijdschriften illustreren dit. Waarschijnlijk is het woord cacao af- 8

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 8