Jaarverslag Heineken 1 Vrijdag 19 december is het jaarverslag van Heineken N.V. over het boekjaar 1974/75 verschenen. Op dezelfde dag ontvangt u dit nummer van Vers van 't Vat. Daarin is - zoals u hieronder kunt lezen - een beknopt uittreksel uit dit jaarver slag opgenomen. Het is voor de eerste maal dat wij u op deze wijze zó snel over de concernactiviteiten kunnen informeren. Ook in komende jaren hopen wij in Vers van 't Vat de goede gewoonte te kunnen voortzetten. Deze snelle bericht geving houdt evenwel in, dat wij op dit tijdstip nog geen melding kunnen maken van hetgeen op de jaarlijks te houden persconferentie en op de aandeelhouders vergadering, ter toelichting op het jaarverslag, is openbaar gemaakt. In het januarinummer van Vers van 't Vat zullen wij hierop meer uitgebreid terugkomen. In het boekjaar (1 oktober 1974-30 september 1975) was de groei van het concern minder dan in voorgaande ja ren. De omzet steeg weliswaar met 16,3% tot 1.842 miljoen, doch de netto winst daalde van ƒ81,1 miljoen tot 70,6 miljoen. Toch is deze 12,9% winstdaling uiteindelijk minder dan in mei 1975, bij het uitkomen van de half jaarcijfers, werd verwacht. Immers, toen was de teruggang van de netto winst 33%. De gunstige ontwikkeling van de verkopen in de tweede helft van het boekjaar heeft tot dit herstel aanzienlijk bijgedragen. In geld uitgedrukt zijn de bierverkopen met 16,9% gestegen tot 1.351,9 mil joen gulden. Vorig boekjaar was die stijging evenwel 18%. De verkoop van frisdranken, voor een bedrag van 167,2 miljoen gulden, betekende een stijging met 24,3%, hetgeen dus aanmerkelijk gunstiger was dan de 3,1% waarmee deze in het voorgaande boekjaar om hoog ging. De bruto opbrengst van gedistilleerd en wijn bedroeg 205,9 miljoen gulden. De stijging in procen ten (14,5%) bleef iets achter bij die van het vorig boekjaar (16,6%). De overige verkoopopbrengsten bedroe gen 86,3 miljoen gulden. NEDERLAND Bier Het totale bierverbruik in Nederland gaf in het verslagjaar de geringe stij ging van 3% te zien. De consumptie per hoofd van de bevolking nam toe van 75,9 liter tot 77,4 liter. Weliswaar bevorderde het zeer fraaie zomer weer het bierverbruik, maar daar tegenover stond de remmende invloed van de zogenaamde 1 novemberwet en de vertraagde groei van de con sumptieve bestedingen. Onze bier- omzet nam echter sterker toe dan de gemiddelde landelijke stijging, waarbij wij zowel in de horecasector als op de thuisverbruikmarkt onze positie kon den versterken. Begin 1975 werd ook voor Heineken bier het systeem van vastgestelde consumenten verkoop prijzen vervangen door adviesprijzen. Frisdranken De totale verkoop van frisdranken steeg in Nederland met 7,5%. Ondanks deze enigszins vertraagde groei van de totale markt kon Vrumona haar verkopen met 16% verhogen. Vooral door de merken Seven-Up, Pepsi-Cola en Royal Club kon het marktaandeel van Vrumona in de Nederlandse fris- drankenmarkt vergroot worden. De in troductie van het nieuwe B3-assorti- ment verliep succesvol. Met 30% afzet- stijging ontwikkelde de totaalmarkt van vruchtensappen in Nederland zich even spectaculair als in het voorgaan de jaar. Gedistilleerd De groei van de Nederlandse gedistil- leerdmarkt werd vooral in de eerste helft van het verslagjaar nadelig beïn vloed, in hoofdzaak door de 1 novem- ber-wet. Eind september werden wij genoodzaakt ook voor onze produkten de gebonden consumentenprijs om te zetten in een adviesprijs. Ons markt aandeel in merk-gedistilleerd groeide aanzienlijk. Wijn De resultaten in de sector wijn waren overeenkomstig de verwachtingen. Het wijnassortiment kon verder worden verbeterd. De verkoop van wijn onder het merk 'Bistro' vertoonde een forse stijging. Vestigingen Een zeer belangrijke gebeurtenis voor het concern was de officiële inge bruikstelling op 18 april 1975 door Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden van de nieuwe brou werij te Zoeterwoude. De bottelarij van de vestiging aan de Stadhouderskade te Amsterdam werd belangrijk gemoderniseerd. Het nieu we kantoor van onze vestiging te 's-Hertogenbosch zal naar verwach ting begin 1976 in gebruik genomen worden. Met de sloop van een deel der gebouwen van onze voormalige Rotterdamse brouwerij werd tegen het einde van het boekjaar een begin ge maakt. 6

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 6