Brouwerijen aan de lopende band 1 In ieder Vers van 't Vat kunt u als vaste rubriek een lijst van medewer kers aantreffen, die naar het buiten land vertrekken in verband met een tewerkstelling daar. Vermoedelijk zullen slechts diegenen onder u geïnteresseerd zijn in deze rubriek die onder dit reizende gezel schap bekenden hebben. Voor de an deren is de rubriek niet meer dan een verzameling van onbekende namen. Wel kan het opgevallen zijn dat de lijst in de loop der jaren steeds uitge breider is geworden en dat er ook nieuwe bestemmingen aan toege voegd zijn. Dat laatste wordt mede veroorzaakt door de nieuwe brouwe rijen, die van tijd tot tijd worden ge bouwd. Regelmatig treffen we onder degenen die worden uitgezonden, montageleiders en montagespecialis ten aan. Zij gaan ergens op de wereld uit een verzameling toegezonden kis ten een nieuwe brouwerij bouwen. Ook al is dit een bijzonder interessant facet onder de vele activiteiten die er van ons concern in het buitenland plaatsvinden, er zou in dit blad nu niet over geschreven zijn als er geen sprake zou zijn van een record. Voorzover ons bekend is het nog niet in de geschiedenis van Heineken voorgekomen dat er in één jaar vier nieuwe brouwerijen in bedrijf gingen: 1. Op 28 februari werd het eerste brouwsel in Santarem gemaakt. 2. Op 27 mei was het in Loulé zover. 3. Op 31 mei - dus nog geen week later - volgde Thessaloniki. 4. Op 9 oktober tenslotte werd dit een feit op St. Lucia. Deze vier nieuwe produktieplaatsen hebben tezamen een totale capaciteit van ongeveer 850.000 hl bier per jaar. Om de bouw van deze vier brouwe rijen zo kort na elkaar te realiseren moest ook binnen Central Engineering het nodige werk worden verzet. Bo vendien was de aandacht sterk ge concentreerd op de bouw van Zoe- terwoude, zodat we naar speciale middelen moesten zoeken om al het werk toch tot een goed einde te brengen. De oplossing lag wel voor de hand. Waarom zou je niet proberen voor alle vier de brouwerijen hetzelfde ont werp en dezelfde berekeningen en tekeningen te gebruiken? En in feite is dat ook gebeurd. Als u de drie foto's ziet die hier zijn afge drukt, is de gelijkenis erg duidelijk. Toch zijn er altijd omstandigheden die belemmerend werken op zo'n stre ven naar gelijkheid en om u daarvan een idee te geven volgen een paar voorbeelden. 1. De gevraagde capaciteit is van heel grote invloed op het ontwerp. Van daar dat St. Lucia (zie afb. 4) sterk 20

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 20