10. Enkele overgebleven Delftsblauwe kruiken, waarin de jenever of likeur vroeger verpakt werden. 11. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de heer H. Hoppe waren alle 'Hoppeanen', zo wel uit Schiedam (ongeveer 40) als uit Amster dam (25) uitgenodigd voor een feestelijk diner. 12. Deze areometer werd gebruikt om via de be paling van het soortelijk gewicht het alcohol percentage vast te stellen. 13. De heer en mevrouw Hoppe met de schilder van het schilderij op de achtergrond, F. Schil- werd verzocht de leiding van de firma Hop pe op zich te nemen en na een reorganisa tie werd het bedrijf aan de Egelantiers gracht gesloten. Dit pand heeft lange tijd leeg gestaan en op het ogenblik is de ge meente Amsterdam bezig met de sloop er van, als onderdeel van een renovatiepro ject. Een schilderij en foto's herinneren ons aan de tijd dat Hoppe er nog gevestigd was. Enkele voorwerpen heeft men mede dankzij de heer W. F. Holleeder kunnen redden. Onder meer de prachtige klok die de entreehal gesierd heeft en nu op de eerste verdieping van het hoofdkantoor staat. Ook enkele fraaie glas-in-lood ruitjes en de zware ijzeren kist waarin de geheime recepten lange tijd bewaard zijn. 12 1933. Dit was natuurlijk een zware slag voor het hele Nederlandse gedistilleerd en ook Hoppe heeft nooit meer die sterke plaats op de wereldmarkt kunnen herove ren die zij had voor de Eerste Wereldoor log. Bovendien was er een generatie op gegroeid die niet meer zo vertrouwd was met het produkt jenever. In 1939 waren er nog twee Hoppe-familie- leden over, broers, namelijk Herman en Harry. Heineken nam in dat jaar de meer derheid van de aandelen over en Harry Hoppe werd de nieuwe directeur van de N.V. Door het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog kon Heineken de plannen die het met het gedistilleerdbedrijf had niet verwezenlijken en ook na 1945 had de 11 brouwerswereld alle aandacht nodig om de eigen industrie weer op gang te brengen. Toch werd ook de export weer nieuw leven ingeblazen. Voor Amerika ontwikkelde Hop pe een extra sterke en zeer zoete likeur. Deze likeur, gebracht in Delftsblauwe krui ken, vond gretig aftrek. Voor Engeland waren de belangrijkste produkten Dry Gin en Cherry Hoppe. In 1954 werd H. Hoppe 65 jaar. Hij was al op 17-jarige leeftijd in het bedrijf geko men om zich vervolgens 48 jaar lang voor de distilleerderij en likeurstokerij in te zet ten. Maar toen hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikt had was er geen goede opvolger en daarom zocht Heineken con tact met de heer James Coebergh. Hem 18

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 18