optimale kwaliteit was echter al na enkele maanden bereikt. Bij het 'trekken' werden de kruiden een voudig enkele maanden onder alcohol ge zet, en het geheel af en toe rondgepompt. Van vers fruit maakte men slechts gebruik bij de fabricage van wat toentertijd Bes- senrood genoemd werd. Een heerlijke lucht brachten ook de binnenkomende verse citroenschillen (die zeer dun moes ten zijn omdat ze anders een bittere bij smaak hadden) met zich mee. De geschil de citroenen lagen dan voor de helft van de prijs op de Albert Cuypmarkt. Het distilleren van jenever ging op dezelf de manier als bij likeur. De jenever werd overgehaald met jeneverbessen (in het latijn Juniperus) die de jenever zijn naam gegeven hebben. Vroeger gebruikte men voor de distillatie uitsluitend moutwijn, maar tegenwoordig wordt dit gecombi neerd met graan- en/of melassealcohol. Tot ongeveer vijftien jaar geleden was Night Cap het belangrijkste produkt van Hoppe, maar op het ogenblik heeft de jonge jenever aanzienlijk aan populariteit gewonnen. Het feit dat in de ene jenever meer moutwijn gebruikt wordt dan in de andere is de grondslag voor het onder scheid tussen 'oude' en 'jonge'. De Hoppe produkten werden tot het uit breken van de Eerste Wereldoorlog met veel succes geëxporteerd, maar door de oorlogsomstandigheden werd Hoppe lange tijd van de markt verdrongen. Daar kwam nog bij dat de Verenigde Sta ten in 1918 een algemeen alcoholverbod (Prohibition) uitvaardigden, dat duurde tot Bij de foto's: 6. Theodorus Hermanus Johannus Hoppe, oudere broer van Henricus (Harry) Hermanus Jose- phus. 7. Een gedeelte van de expeditieruimte in het pand in Amsterdam. 8. De koperen distilleerketel die lange tijd in het bedrijf in Amsterdam dienst gedaan heeft. Momenteel is hij te bezichtigen in het Natio naal Gedistilleerd-museum in Schiedam. 9. De Egelantiersgracht no. 12 in Amsterdam. Dit gedeelte staat (nog) overeind. damp tot alcohol met een hoog percentage (70-80%), de zogenaamde esprit, conden seerde. Deze esprit bevatte de aromatische stoffen en vormde de basis voor de likeur. Zo werd voor Crème de Cacao gebruik gemaakt van speciaal gebrande cacaobo nen en voor Triple Sec en Curapao (oranje en witte) citrusschillen, variërend van sinaasappelschillen tot die van groene Cu- rapaoappelen. Voor Crème de Menthe was pepermuntolie de dure basis, voor Parfait Amour onder andere rozenolie (bijna on betaalbaar), voor Eglantine (Benedictine type) 17 soorten schillen en kruiden en in Bruidstranen verwerkte men echt bladgoud. De likeuren werden opgeslagen in eiken houten fusten van ongeveer 600 liter. Het alom bekende gegeven dat bepaalde soor ten wijnen die op fust rijpen, aan kwaliteit winnen ging ook op voor veel likeuren. Er vonden ingewikkelde processen plaats, waarbij zuurstof uit de lucht en ook het fusthout (hoewel dat geen smaak had) als 'bemiddelaars' een grote rol speelden. De

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 17