Voor hen die enthousiast zijn over de zeil schepen uit de televisieserie 'De Onedin- lijn', bestaat sinds ongeveer een jaar in Nederland de mogelijkheid aan den lijve te ondervinden hoe het leven aan boord van clippers, schoeners en soortgelijke schepen moet zijn geweest. In 1974 werd het zeilend zeeschip 'De Eendracht' in de vaart gebracht met de bedoeling mensen dichter bij elkaar te brengen door hen te laten varen op de hoge zee. Met een vaste bemanning van vijf koppen en een dertigtal enthousiaste zeilers trotseert deze schoe ner weer en wind en krijgt hij veel bekijks in de buitenlandse en natuurlijk ook de Nederlandse havens, die hij op zijn reizen aandoet. Deze herfst hadden twee van onze mede werkers de mogelijkheid een zevendaagse reis mee te maken. Het waren A. Meyer, projectleider van onze vestiging aan de Van der Helststraat en M. Eyck van de stafdienst Public Relations. Hierna be schrijft Marcel Eyck zijn ervaringen tijdens een reis, die in zekere zin ook in de vorige eeuw had kunnen plaatsvinden. De reis Bij het inschepen was het niet bekend waarheen de reis zou gaan. In de pro spectus stond de vage aanduiding 'Op de Noordzee, afhankelijk van weer en wind'. In zijn welkomstwoord was de schipper er ook niet al te duidelijk over, want de factor wind speelde wel degelijk een rol. Er waren twee mogelijkheden werd ons verteld. Er kon koers worden gezet naar Zuid-Engeland of naar Dieppe in Noord- Frankrijk. De keus werd graag overgelaten aan de 'passagiers'. Er werd afgesproken om halverwege de tocht het besluit te ne men of we naar bakboord dan wel naar stuurboord zouden koersen, want er was nog tijd tot in Het Kanaal alvorens wij ze ker moesten zijn van ons doel. Het woord 'passagiers' is eigenlijk niet juist, want een tocht met 'De Eendracht' is heel iets anders dan de reizen, die de bekende cruiseschepen hun passagiers aanbieden en die zijn gevuld met liggen op het dek in comfortabele stoelen, het maken van passende uitstapjes in exotische landen en het nuttigen van zeer verzorgde maaltijden in luxueuze eetzalen. De man of vrouw, die aanmonstert op 'De Eendracht' staat een vrij ruig zeemansleven te wach ten, want hij of zij wordt verondersteld wacht te lopen, zeilen te hijsen, hard aan Bij de foto's: 1. De Eendracht in volle glorie op een bijna spiegelgladde zee. 2. Arie Meyer als roerganger. 3. Marcel Eyck in actie op het voorschip. 4. De halfwinder (Genua-fok) laat zich moeilijk dwingen bij het overstag gaan. 5. Schipper W. P. Jansen met een van de tijdelijke bemanningsleden. 6. als katten in het want 10

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 10