I iw i 1 Q CS i. J RKJH r i 7 ï- Dat was toch wel even iets toen wij het mooie nieuwe Heineken etiket in Vers van 't Vat zagen afgebeeld zonder de naam Rotterdam. Natuurlijk, we wisten het al jaren: de Rotterdamse brouwerij was aan slui ting toe, een eeuw nadat er het eerste Heineken bier werd gebrouwen. We hadden eerlijk gezegd de nieuwe etiketten al in de handel gezien. We hadden ook - in onze gedachten - de laatste brouwer in Rotterdam op 31 december 1974 het licht zien uit draaien, de deur zien sluiten, de sleu tel zien omdraaien en overhandigen aan de directeur informatieverwer king. We wisten het, maar we beseften het pas goed, toen het zo duidelijk stond afgebeeld. Velen moesten het 'even verwerken', toen destijds bericht werd, dat de Rot terdamse brouwerij zou worden over geplaatst naar Zoeterwoude. Honderd jaar nadat de eerste bouw in 1874 voor minder dan 750.000 toenmalige gul dens was voltooid. Een bedrag overi gens dat bitter tegenviel, omdat de begroting met bijna 25% werd over schreden. Al viel het sluitingsbericht Rotterdam niet licht, de achtergrond was heel wat prettiger dan de geruchten over mogelijke sluiting van een brouwerij tegen het eind van de jaren veertig. Toen immers dreigende sluiting van wege een dieptepunt in de biercon sumptie; nu overplaatsing vanwege dringend noodzakelijke uitbreiding door de grote vraag naar Heineken bier. Rotterdammers gaan door voor wer kers, ook onder bijzondere omstandig heden. Daarom zal er wel geen feest zijn geweest ter gelegenheid van het eerste brouwsel in 1874 zo min als het laatste brouwsel van 1974 bijzondere aandacht kreeg. Geen tijd voor zulke dingen; the show must go on. En de show is natuurlijk zonder meer flonkerender in Zoeterwoude dan in de oude Rotterdamse brouwerij. Die goeie oude Rotterdamse brouwerij. Waar Dr Elion met de befaamde Hei neken gist historie schreef en in zijn laboratorium de grondslag legde voor de latere proefziederij. Waar Hoette (een legendarische naam in Rotter dam) en later Emmens, een man om nooit te vergeten, de scepter zwaai den; en weer later hun opvolgers, die mede Zoeterwoude ter wereld hielpen. Waar ondergetekende in 1943 met tientallen andere Heineken mensen zat ondergedoken tijdens de novern- berrazia's, onder bescherming van de ongeschreven koning, bottelarijbaas Schalk. Waar op het laboratorium door Mendlik en Vermeulen de berich ten van de Engelse radio nauwkeurig op een grote landkaart werden bijge houden. Waar Stock de Duitsers af blafte in hun eigen taal en waar later de Canadezen met stromen 'proefbier' zo hartelijk werden ontvangen, dat ze de Crooswijksesingel niet meer van de Maas konden onderscheiden. Waar in 1944/45 het hoofdkwartier der binnenlandse strijdkrachten was ge vestigd en al eerder een centrale keu ken. En waar, door de goede zorgen van de bedrijfsleider en commerciële slimmerds, wij in de hongerwinter suiker, groenten en aardappelen ont vingen. 6

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 6