mammoet colonne Amsterdam officieel in bedrijf gesteld Ruim een jaar geleden werd in onze vestiging aan de Stadhouderskade een begin gemaakt met de complete reorganisatie van de bottelarij. Het was in feite een totaal nieuwe opzet met enerzijds de concentratie op één verdieping van het gehele machine park mét aan- en afvoerbanen, en anderzijds de vervanging van de twee bestaande colonnes door één mam moetcolonne. Dit laatste was zoals de bedrijfsleider, ir B. A. Horstman, in zijn toespraak ter gelegenheid van de officiële inbedrijfstelling op 6 juni jl. zei: 'De introductie van een van de meest gedurfde en in ons concern ge heel nieuwe aspecten van installatie, namelijk het groepsgewijs opbouwen van de nieuwe colonne ter vervanging en tegelijkertijd het groepsgewijs slo pen van dezelfde onderdelen van de oude colonne'. Het idee om in plaats van twee kleine colonnes één grote eenheid te instal leren, was afkomstig van de vorige bedrijfsleider, ir R. W. Welmers. Voor de uitvoering ervan was Amsterdam grotendeels op zichzelf aangewezen. Door de bouw van Zoeterwoude bleek Central Engineering, dat bovendien verscheidene buitenlandse projecten onder handen had, geen tijd te hebben voor de volledige begeleiding van het project in de hoofdstad. Het was dan ook op verzoek van Central Engi neering dat Amsterdam de nieuwe colonne grotendeels als een 'doe het zelf'-project zou uitvoeren. Op 1 juli 1974 begon men met de hele operatie. Als montageleider was de heer A. Meyer aangewezen. Volgens de planning diende de gehele colon ne op 1 april 1975 in produktie te zijn. Ondanks een aanvankelijke achter stand op het tijdschema werd ge noemde datum zonder mankeren ge haald. Zo eenvoudig als het hier staat, is het in de praktijk natuurlijk niet gegaan. Maar dank zij een grote inzet en samenwerking van alle betrokke nen is men erin geslaagd dit niet veel voorkomende staaltje van doe het zelf werk op tijd tot een goed einde te brengen. Daarvoor was nodig een goed samenspel tussen de technische dienst en de produktie. En dat niet alleen. In feite is het hele bedrijf bij deze operatie betrokken geweest, het zij direct, hetzij indirect. Het personeel van de bottelarij bijvoorbeeld heeft - soms aan den lijve - ondervonden wat de ombouw van de colonne betekende. Maar ('sachiez kankeren mag') echte problemen heeft dit nooit gegeven. In het geheel van het samenspel paste ook de inspraakprocedure, die was ingesteld voor allen, die bij het project betrokken waren. Verder waren het bedieningspersoneel en de mensen van de storingsdienst in staat gesteld zich volledig op de nieuwe apparatuur in te stellen door een opleiding en training bij de leveranciers van de in stallaties en op andere vestigingen, waar bepaalde in Amsterdam te plaat sen machines reeds in bedrijf waren. Op de verschillende werkzaamheden, waarover wij in vorige nummers van Vers van 't Vat schreven, zullen wij hier niet terugkomen. Een paar we tenswaardigheden mogen wij u niet onthouden. De pasteuriseermachine is de grootste die ooit gebouwd is. Hij werd speciaal voor deze colonne ontworpen en heeft een capaciteit van 80.000 flessen (0,5 liter) per uur. De wasmachine kan bijna 100.000 flessen (0,5 liter) verwer ken en is eveneens speciaal ontwor pen. Elk van de beide vulmachines heeft een capaciteit van 44.000 fles sen per uur. Voor het vullen van de 30 cl flessen werden speciale kranen ontworpen. Verder zijn voorzieningen getroffen om het kroonkurkentransport pneumatisch te laten verlopen. Ook komt er apparatuur voor het automa tisch leegstorten van bier uit te laag gevulde flessen. Ook op het gebied van de werkom standigheden zijn of worden enkele belangrijke maatregelen genomen. De bestrijding van geluidshinder (onder andere door toepassing van flessen- geleiders en transportkettingen van kunststof) is een van de voornaamste aspecten. Veel aandacht wordt ook besteed aan de zogenaamde klimaat verbetering. Warmte en vochtigheid zullen worden bestreden om de con ditie van de lucht zo goed mogelijk te laten zijn en door het aanbrengen van akoestische panelen tegen plafonds en wanden verwacht men het alge mene geluidsniveau te halveren. De sanering van de waterhuishouding betekent aan de ene kant besparing en milieuverbetering en aan de andere kant, door een betere kwaliteit van het bottelarijwater, een vermindering van onderhoudswerkzaamheden. De nieuwe colonne kan de flessen van zowel 30 cl als 50 cl verwerken, van beide merken. Het benodigde Amstel bier wordt met tankauto's van de andere vestiging in Amsterdam aangevoerd. De handeling van de officiële inbedrijf stelling werd verricht door drs G. L. Rinkel, directeur Produktie Nederland. Na de toespraak van de heer Horst man, waarin deze de belangrijkste feiten uit de voorgeschiedenis en uit de periode van de voorbereiding en de totstandkoming van de colonne had belicht en voorts alle betrokkenen be dankt had, drukte de heer Rinkel op een knop. In een speciaal geconstru eerde baan kwam een bowlingbal in beweging, die aan het eind acht van 4

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 4