ambachten als een koffiebranderij, een essencefabriekje, een sigarenmakerij en een drukkerij, een hout- en een jachtwerf, een brandweerkazerne, een cachot en niet te vergeten een echte Amsterdamse krul. Voorts een markt met zestig kramen, waar kooplieden en standwerkers 'eerlijke en onvervalste' waren aan de man brengen, een kermis met vele ouderwetse attracties als de waarzegtent, het vlooientheater en de Kop van Jut, een salon des variétés met tal van artiesten, een musiecksael met het optreden van onder meer Het Concertge bouworkest, het Nationaal Ballet en Sca- pino. En voorts her en der cafés met onder het Stadhuis de door Heineken ingerichte Raadskelder, waar men voor een florijn een pilsje drinken kan. Toegang tot dit grandioos spektakel had iedereen die in Amsterdam woont of werkt, of die zich om de een of andere reden met de stad verbonden voelt, op vertoon van het Poorterbewijs, dat, inclusief vijf florij nen a 50 cent voor driehonderdenvijftig centen alom verkrijgbaar was. Amsterdam 700 heeft zich in Mokum 700 geweldig uit geleefd en de bedrijvigheid van toen en nu knap geïllustreerd. Op de perspresentatie MOKUM 700 werd door de organisatoren onderstaande levensloop - in oude stijl - van de nieuwe burgervaer aan de journalisten verstrekt. Jan Theodoor Kappelle quam ter waerelt op den vyfden Mey Anno Domini 1932. Hy aenschouwde het leevenslight in het Huys der Diaconessen, eertyts geleeghen aen den Overtoom. Als borelingske socht hy spel ende jolyt onder de fornuysen van Die Porte van Cleve aen de Nieuwe Syds, synde het gheboortehuys syns vaeders. Syn eerste schreeden naer de bron der kennisse en des vernufts voerden hem naer de Hildebrandschool aen den Banstraet. Nae de Latynse school met vrugt te hebbe voltooyt, bequaemde hy sich aen de Universiteyt in de Reghtsgeleerdigheit: de kennisse daer vergaert van de keure, costuemiere, privilegie ende heerlelycke reghte sulle hem als burgervaer van MOKUM 700 seecker te staede koome. Naedatt hy twee jaere diende onder 't vaendel van de Huesaere van Boreel ver- eenighde hy sich in de houwelycksen echt ende heeft thans een naekroost van drie kinders. Syn daegelycksen kost gewon hy eerst inde scheepsvaert. Vervolghens praktizeerde hy voor luttele jaere in het officium nobile van atvocaet ende procuereur. Thans is hy werksaem by ene Amsterdamsche Brouwerye, alwaer hy de puebliecke verbintenisse ende kontakte versorght. Hy heeft eene groote belanghstellingh voor het schouwtooneel: als bloetjen van seven jaere speelde hy reeds in den schouwborgh als winckelschel eener neringh, dewelcke hy vaerdigh vanonder de toonbancke bediende. Onderlaetst nieuwjaer kon men hem bewondere in de Gysbreght van Aemstel, 't stuck van Joost van den Vondel, datt te dier tyt in den Westerkercke wert opgevoert. Bij de foto's: 1. Amsterdams burgemeester dr I. Samkal- den (links) en Mokum 700 burgervaer mr J. Th. Kappelle tonen de oorkonde die in een loden pijp werd ingemetseld in het Mokum 700 Stadhuis. 2. Burgervaer Jan Theodoor Kappelle be treedt in ambtsgewaad het bordes van het stadhuis om zich 'aan den volke' te presenteren. 3. De presentatieplechtigheid tijdens de persconferentie van Mokum 700. Links achter het spreekgestoelte dr I. Samkal- den, rechts temidden van de stadswacht mr J. Th. Kappelle. Op de voorgrond le den van de Poortersraad en journalis ten. 4. Tot de uit veertien leden bestaande Poortersraad van Mokum 700 behoort ook de heer A. H. Heineken, (tweede van links), die toast met drie van zijn col lega's, te weten prof. dr M. Euwe, L. van der Kar en Willy Alberti, en met Burger vaer J. Th. Kappelle.

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 7