5 het virtueel geheugen als volgt om schrijven. Het interne geheugen van de centrale verwerkingseenheid kan hierbij schijnbaar een zodanige om vang aannemen als op een bepaald moment voor het uitvoeren van de programma's noodzakelijk is. De pro grammeur diende vroeger voor wat betreft de grootte van zijn program ma's rekening te houden met de maximale capaciteit van het interne geheugen. Nu is dit niet meer nodig. Een virtueel geheugen zou men kun nen vergelijken met een 20-tons vrachtauto, die bijvoorbeeld 200 ton moet vervoeren en dit zo snel doet dat het lijkt of het in één keer gebeurt. Randapparatuur Juist de randapparatuur (schijf- en bandeneenheden, beeldschermen) heeft gedurende de laatste tien jaar een enorme technische ontwikkeling doorgemaakt en is daardoor van grote invloed geweest op de verschillende methoden voor het vastleggen van ge gevens. De periode ligt niet eens zo ver achter ons, dat alle te verwerken informatie met behulp van de bekende pons kaarten werd vastgelegd. Naarmate echter grotere hoeveelheden gegevens moesten worden verwerkt, werden ook de nadelen van de ponskaart duide lijker (maximaal slechts 80 tekens op één kaart; een foutieve aanslag van de typiste maakte meestal het opnieuw verponsen van een gehele kaart nood zakelijk; ponskaartlezers die relatief traag werken, zijn enkele voorbeel den). Een verbetering was de methode, waarbij de gegevens vanaf de pons concepten direct op magnetische banden werden vastgelegd. De inlees- snelheid van banden is veel hoger. Ideaal was de situatie echter nog lang niet. Tegenwoordig worden de gegevens via de volgende twee methoden inge voerd: - decentraal, dat wil zeggen met be-

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 5